Արդարադատության նախարար, Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի նախագահ Սրբուհի Գալյանի գլխավորությամբ անցկացվել է Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են Ազգային ժողովին վերաբերող սահմանադրական կարգավորումների վերանայմանը առնչվող հարցեր:
Խորհրդի նիստերի անցկացումը կկրի շարունակական բնույթ։
Գալյանը մայիսին ասել էր, որ Սահմանադրության նոր տեքստը մշակման փուլում է և պատրաստ կլինի 10 ամսից։ Ավելի վաղ վարչապետը կարծիք էր հայտնել, որ Սահմանադրության տեքստում Անկախության հռչակագրին հղում պետք է չլինի։
Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելուց առաջ պահանջում է, որ փոխվի Հայաստանի Սահմանադրությունը և նախաբանից հեռացվի հղումն Անկախության հռչակագրին, որտեղ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միավորման մասին հիշատակում կա:

Под председательством министра юстиции Србуи Галян состоялось заседание Совета по конституционным реформам. В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с пересмотром конституционных положений о Национальном собрании.
Заседания совета будут проводиться на регулярной основе.
Галян в мае заявила, что новый текст Конституции находится в процессе разработки и будет готов через десять месяцев. Ранее премьер-министр выразил мнение, что в тексте Конституции не должно быть упоминания Декларации о независимости.
Азербайджан требует изменить Конституцию Армении до подписания мирного соглашения, в частности, удалить из преамбулы ссылку на Декларацию о независимости, где упоминается объединение Армении и Нагорного Карабаха.