«Սթրայքբոլի գործով» կալանավորված 18-ամյա Անդրանիկ Չամիչյանի առողջական վիճակը վատթարացել է։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Նախօրեին Անդրանիկին տեսակցել են ծնողները ևինձ ահազանգել, որ նրա առողջական խնդիրները սրվել են։ Տղան լուրջառողջական խնդիր ունի սրտի հետ կապված, որի պատճառով բանակից տարկետում է ստացել»,–ասել է նա։
Փաստաբանը դիմում է ներկայացրել թե ՔԿՀ պետին, թե դատապարտհակների առողջությամբ զբաղվող ՊՈԱԿ-ի տնօրենին։
«Հույս եմ հայտնում, նույնիսկ վստահություն, որ հաստատ ՔԿՀ հիմնարկում պատշաճ ուշադրություն կլինի Անդրանիկի առողջության մասով»,- ասել է Մելիքյանը։
Անդրանիկ Չամիչյանը 2 ամսով կալանավորվել է սթրայքբոլի խաղի սարքավորումներ ունենալու պատճառով։ Նրան մեղադրում են ահաբեկչության նախապատրաստման մեջ։
Հուլիսի 10–ի առավոտյան խուզարկություններ են իրականացվել դաշնակցականների տներում, որից հետո 7 անձ ձերբակալվել է և տարվել ՀՀ քննչական կոմիտե։ Մի քանի օր անց մեծ մասին ազատ են արձակել։

Состояние здоровья 18-летнего Андраника Чамичяна, арестованного по так называемому «страйкбольному делу», ухудшилось, сообщил на своей странице в Facebook адвокат Рубен Меликян.
«Накануне Андраника навестили родители и сообщили мне, что его состояние ухудшилось. У парня серьёзные проблемы с сердцем, из-за которых он ранее получил отсрочку от армии», — заявил Меликян.
Адвокат направил обращения как начальнику УИН, так и директору государственного учреждения, занимающегося здоровьем заключённых.
«Выражаю надежду, даже уверенность, что учреждение УИН обеспечит должное внимание к состоянию здоровья Андраника», — отметил Меликян.
Чамичян был арестован на два месяца из-за наличия страйкбольного снаряжения. Ему предъявлено обвинение в подготовке террористического акта.
Утром 10 июля в домах членов партии АРФ (Армянская революционная федерация) прошли обыски. Были задержаны 7 человек и доставлены в Следственный комитет Армении. Спустя несколько дней большинство из них были освобождены.