Արցախի պետական նախարար Նժդեհ Իսկանդարյանը հրավիրվել է Քննչական կոմիտե, հայտնում է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը։
«Նպատակ է դրվել վերաբացել մի քրեական գործ, որը նախկինում արդեն փակվել էր։ Մեր համոզմամբ՝ այս գործընթացն ակնհայտորեն կրում է անձնական ու քաղաքական հետապնդման բնույթ և ուղղակիորեն պայմանավորված է հուլիսի 12-ի հանրահավաքին պետնախարարի ակտիվ ներգրավվածությամբ։ Պարոն Իսկանդարյանն այն եզակի պաշտոնյաներից է, որը ոչ միայն ներկա էր հանրահավաքին, այլև իր աջակցությունն ու ակտիվ մասնակցությունն է շարունակաբար ցուցաբերել նաև դրան նախորդած ու հաջորդած բոլոր գործընթացներին։ Այս ամբողջ ընթացքում նա իրականացրել է ակտիվ հանրային գործունեություն»,– ասված է հայտարարության մեջ։
Խորհուրդը հայտարարվել է, որ Իսկանդարյանի քննչական կոմիտե հրավիրվելը ունի քաղաքական ենթատեքստ և դիտարկվում է որպես հարված ոչ միայն մեկ պաշտոնյային, այլև Արցախի պետական կառույցներին ու Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի հեղինակությանը և կենսունակությանը։
Հուլիսի 12-ին Երևանում տեղի է ունեցել արցախցիների կազմակերպած հանրահավաք, որի ժամանակ պահանջ է բարձրացվել՝ լուծել սոցիալական բնույթի խնդիրները։ Հանրահավաքից հետո, երբ կազմակերպիչները փորձել են երթ անցկացնել, ոստիկանությունն արգելել է այն՝ նախազգուշացնելով ուժի կիրառման հնարավորության մասին։ Ի պատասխան՝ արցախցիները նստացույց են սկսել Ազատության հրապարակում։
Հուլիսի 14-ին Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի ներկայացուցիչ Ապրես Մարգարյանը հայտնել է, որ ժամանակավորապես դադարեցնում են փողոցային գործողությունները՝ նկատի ունենալով հանրային արձագանքի պակասը։ Նա հավելել է, որ հետագա քայլերը կքննարկվեն և լրացուցիչ կտեղեկացվեն։ Հուլիսի 16-ին հայտնի է դարձել՝ դատախազությունը պահանջել է անվավեր ճանաչել Արցախի մշտական ներկայացուցիչության շենքի սեփականության իրավունքը։

Государственный министр Арцаха Нжде Искандарян был вызван в Следственный комитет, сообщает Совет по защите прав арцахцев.
«Цель — возобновить уголовное дело, которое ранее уже было закрыто. По нашему мнению, этот процесс явно носит характер личного и политического преследования и напрямую связан с активным участием государственного министра в митинге 12 июля. Господин Искандарян — один из немногих чиновников, кто не только присутствовал на митинге, но и последовательно поддерживал все мероприятия до и после него, принимая активное участие в общественной жизни», — говорится в заявлении Совета.
Там также подчеркивается, что вызов Искандаряна имеет политический подтекст и рассматривается как удар не только по одному должностному лицу, но и по государственным структурам Арцаха, а также по авторитету и жизнеспособности Совета по защите прав арцахцев.
12 июля в Ереване прошёл митинг, организованный арцахцами, на котором были выдвинуты требования по решению социальных проблем. После завершения митинга организаторы попытались провести шествие, однако полиция его заблокировала и предупредила о возможном применении силы. В ответ протестующие начали сидячую акцию на площади Свободы.
14 июля представитель Совета Апрес Маргарян сообщил о временной приостановке уличных акций из-за слабой общественной реакции. Он добавил, что дальнейшие шаги будут обсуждены и объявлены дополнительно. 16 июля стало известно, что прокуратура потребовала аннулировать право собственности на здание постоянного представительства Арцаха.