ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է օրինագծին, որով առաջարկվում է Հայաստան-Թուրքիա սահմանային անցակետը կոչել Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի՝ Մեհմեդ Թալեաթ փաշայի անունով։
Մեկնաբանելով հարցը՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից նշել են․ «Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի Հանրապետությունը հաշվի է առնում Թուրքիայի Հանրապետության կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումներն ու որոշումները», հայտնում է Sputnik Armenia-ն։
Օրինագիծը ներկայացվել է Թուրքիայի խորհրդարան՝ Միլի Մեջլիս, İYİ ազգայնական ուժի առաջնորդ և պատգամավոր Մուսավաթ Դերվիշօղլուի կողմից։ Նախաձեռնությանը միացել են նույն քաղաքական ուժի ևս 28 պատգամավորներ։
Թալեաթ փաշան եղել է Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից։ 1921 թվականի մարտի 15-ին նա սպանվել է Բեռլինում՝ Սողոմոն Թեհլիրյանի ձեռքով, ով եղել է հայ ազգային-ազատագրական շարժման ներկայացուցիչ։ Գերմանական դատարանում Թեհլիրյանը հայտարարել է. «Ես մարդ եմ սպանել, բայց մարդասպան չեմ»: Դատարանը Թեհլիրյանին արդարացրել է։

19 Июль 2025 - 07:50 AMT
Министерство иностранных дел Армении прокомментировало вопрос о том, примет ли страна возможное переименование армяно-турецкого пограничного перехода в честь одного из организаторов Геноцида армян — Мехмеда Талаата-паши.
Ведомство дало оценку законопроекту, которым предлагается назвать армяно-турецкий пограничный пункт именем Мехмеда Талаата-паши, заявив следующее: «В процессе нормализации армяно-турецких отношений Республика Армения учитывает официальные позиции и решения правительства Турецкой Республики», сообщает «Sputnik Армения».
Законопроект был внесён в парламент Турции лидером националистической партии İYİ и депутатом Мусаватом Дервишоглу при поддержке ещё 28 парламентариев из той же политической силы.
Талаат-паша являлся одним из главных организаторов Геноцида армян. 15 марта 1921 года он был убит в Берлине Согомоном Тейлиряном — представителем армянского национально-освободительного движения. На судебном процессе в Германии Техлирян заявил: «Я убил человека, но я не убийца». Суд оправдал его.