19 Հուլիս 2025 - 09:14 AMT
Օսկանյան. Մի օր Փաշինյանն ասելու է՝ սխալ է գործել՝ ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս ճանաչելով, բայց նա երբեք չի ներվի
ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Բելգիայի խորհրդարանի կողմից ընդունված բանաձևին, որը դատապարտել է Ադրբեջանի գործողությունները և շեշտել հայերի վերադարձի անհրաժեշտությունը:
Հուլիսի 18-ին Բելգիայի օրենսդիր մարմինը հաստատել է բանաձև, որը դատապարտել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում գործադրված բռնությունները և մարդու իրավունքների խախտումները։ Փաստաթուղթը, միաժամանակ, Բաքվին կոչ է արել իրականացնել Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ին կայացված վճիռը, որի համաձայն՝ Ադրբեջանը պետք է ապահովի Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի անվտանգ վերադարձը՝ միջազգային վերահսկողության ներքո։
Այս նախաձեռնությունն համադրվում է 2024-ին Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունված երկու բանաձևերի հետ, ինչպես նաև Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերջերս ներկայացրած նախաձեռնության հետ, որի նպատակն է հանդես գալ որպես միջնորդ՝ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի միջև՝ աջակցելով վերջիններիս հայրենիք վերադառնալուն։ Ավելի քան հարյուր բրիտանացի օրենսդիրներ արդեն իրենց աջակցությունն են հայտնել շվեյցարական այս նախաձեռնությանը, և սպասվում է, որ մոտ ապագայում դրան կանդրադառնա նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը։ Այս մասին իր հրապարակման մեջ նշել է Հայաստանի նախկին արտգործնախարարը։
«Երկու օր առաջ կայացած մամուլի ասուլիսում Նիկոլ Փաշինյանը՝ մի շարք վտանգավոր և անտրամաբանական պնդումների շարքում, հայտարարեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը «փակված» է։ Նա միանշանակ հայտարարեց, որ տարածքն ադրբեջանական է և, գուցե, ամենամեղադրելին՝ խոստովանեց, թե իր միակ ափսոսանքն այն է, որ այս զիջումն ավելի վաղ չի իրականացրել։ Այդ «սխալը», ինչպես ինքն է անվանում, արժեցավ հազարավոր հայերի կյանք, ավարտվեց հայկական պատմական հայրենիքի էական մասի կորստով և Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության լիակատար հարկադիր տեղահանությամբ։
Ցանկացած գործուն ժողովրդավարությունում նման կործանարար սխալ հաշվարկի ընդունումը կհանգեցներ անհապաղ հրաժարականի և անդառնալի քաղաքական խայտառակության։ Փոխարենը, Փաշինյանը կառչել է իշխանությունից և փորձում է հայտարարել, թե բաց վերքն արդեն բուժվել է։
Սակայն ճշմարտությունը հնարավոր չէ այսքան հեշտությամբ մոռացության տալ։ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված չէ և երբեք էլ չի փակվի, քանի դեռ իրենց պատմական հայրենիքից բռնությամբ տեղահանված 150,000 հայերի իրավունքները չեն ճանաչվել, վերականգնվել և երաշխավորվել։ Ո՛չ մամուլի ասուլիսը, ո՛չ էլ պատմության վերաշարադրման փորձերը չեն կարող փոխել այս հիմնարար իրականությունը։
Փաշինյանը փորձում է համոզել աշխարհին, թե Հայաստանն այլևս ասելիք կամ անելիք չունի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով։ Նրա մղումները ակնհայտ են՝ հաճոյանալ Ադրբեջանին, խուսափել դիվանագիտական դիմակայությունից, շեղել պատասխանատվությունը և շարունակել կառչել իշխանությունից։ Նրա հռետորական շրջադարձը, ըստ որի՝ իբր Լեռնային Ղարաբաղը երբեք իսկապես հայկական չի եղել, բարոյական և քաղաքական դավաճանություն է, որը և պատմական, և իրավական առումով կեղծ պնդում է։
Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ ադրբեջանական պետության մաս։ Նրա հայկական արմատները ձգվում են հազարամյակներ՝ շատ առաջ՝ մինչև ժամանակակից Ադրբեջանի ձևավորումը։ Տարածքն իր անկախությունն հռչակեց 1991 թվականին՝ նույն խորհրդային իրավական հիմքով, որով ձևավորվեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի հետխորհրդային հանրապետությունները։
Մի օր, անկասկած, Փաշինյանը հայտարարելու է, թե սխալ է գործել՝ Պրահայի հանդիպման ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս ճանաչելով։ Սակայն ոչ մի ներողություն չի կարող չեղարկել այն վնասը, որ նա պատճառել է։ Այդ վնասի համար նա երբեք չի ներվի հայ ժողովրդի կողմից։
Անկախ այն բանից, թե ինչ է ասում կամ անում Փաշինյանը, Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված չէ։ Այն շարունակում է ապրել՝ քանի դեռ վերադարձի իրավունքը չի իրագործվել, և արդարությունը չի վերականգնվել էթնիկ զտման և հարկադիր արտաքսման զոհերի համար»,- գրել է նա։
Հուլիսի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպել են Աբու Դաբիում և քննարկել Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման օրակարգի տարբեր ասպեկտներ։ Կողմերը հաստատել են, որ երկկողմ բանակցությունները հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին վերաբերող բոլոր հարցերը հասցեագրելու ամենաարդյունավետ ձևաչափն է, և այդ հիմքով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունքին միտված այդպիսի երկխոսությունը: Հանդիպումը տևել է 5 ժամ։

19 Июль 2025 - 09:37 AMT
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян прокомментировал принятую парламентом Бельгии резолюцию по Нагорному Карабаху, в которой осуждаются действия Азербайджана и подчеркивается необходимость возвращения армянского населения.
18 июля бельгийский законодательный орган утвердил резолюцию, осуждающую насилие и нарушения прав человека, совершённые Азербайджаном в Нагорном Карабахе. Документ также призывает Баку исполнить постановление Международного суда от 17 ноября 2023 года, обязывающее Азербайджан обеспечить безопасное возвращение армян, изгнанных из Карабаха, под международным контролем.
Эта инициатива соответствует двум резолюциям, принятым Европарламентом в 2024 году, а также последнему предложению парламента Швейцарии, направленному на посредничество между Азербайджаном и армянами Карабаха с целью поддержки их возвращения. Более ста британских парламентариев уже выразили поддержку швейцарской инициативе. Ожидается, что в ближайшее время к ней обратится и Палата представителей Конгресса США. Об этом написал Осканян.
«Два дня назад на пресс-конференции Никол Пашинян, наряду с рядом опасных и нелогичных заявлений, объявил, что вопрос Карабаха „закрыт“. Он однозначно заявил, что регион принадлежит Азербайджану, и, пожалуй, самое возмутительное — признался, что сожалеет лишь о том, что не пошёл на уступку раньше. Эта „ошибка“, как он её называет, стоила жизней тысяч армян, привела к утрате значительной части исторической родины и полной депортации коренного армянского населения Карабаха.
В любой демократической стране признание столь катастрофического просчета вызвало бы немедленную отставку и политический крах. Однако Пашинян цепляется за власть и пытается убедить всех, что открытая рана уже зажила.
Но правда не забывается столь легко. Вопрос Карабаха не закрыт и никогда не будет закрыт, пока не будут признаны, восстановлены и гарантированы права 150 тысяч армян, насильно изгнанных с родной земли. Ни пресс-конференции, ни попытки переписать историю не способны изменить эту основополагающую реальность.
Пашинян стремится убедить мир, что Армения больше не имеет ни слова, ни роли в вопросе Карабаха. Его намерения очевидны — угодить Азербайджану, избежать дипломатического конфликта, уйти от ответственности и сохранить власть. Его риторический поворот, будто Карабах никогда не был по-настоящему армянским, является моральным и политическим предательством, ложью с исторической и юридической точки зрения.
Нагорный Карабах никогда не входил в состав независимого азербайджанского государства. Его армянские корни уходят вглубь тысячелетий — задолго до появления современного Азербайджана. Регион провозгласил независимость в 1991 году на той же правовой советской основе, на которой возникли постсоветские республики Армения и Азербайджан.
Однажды Пашинян, без сомнения, скажет, что совершил ошибку, признав Карабах частью Азербайджана на встрече в Праге. Но никакие извинения не смогут отменить причинённый вред. Армянский народ никогда его за это не простит.
Независимо от заявлений или действий Пашиняна, вопрос Карабаха не закрыт. Он остаётся живым до тех пор, пока не реализовано право на возвращение и не восстановлена справедливость для жертв этнических чисток и принудительной депортации», — написал он.
10 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев провели встречу в Абу-Даби, обсудив различные аспекты нормализации межгосударственных отношений. Стороны подтвердили, что двусторонние переговоры являются наиболее эффективным форматом для обсуждения всех соответствующих вопросов, и договорились продолжить ориентированный на результат диалог. Встреча длилась 5 часов.