Հուլիսի 20-ին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հյուրընկալել է Հայ հեղափոխական դաշնակցության երիտասարդական և ուսանողական 12-րդ Համահայկական բանակումի մասնակիցներին։ Նրանք ժամանել են տարբեր երկրներից՝ ուղեկցությամբ ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Հովսեփ Տեր-Գևորգյանի և ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ անդամ Գեղամ Մանուկյանի։
Հհանդիպման ընթացքում տիար Հովսեփ Տեր-Գևորգյանը, դիմելով Նորին Սրբությանը՝ խնդրել է Ամենայն Հայոց Հայրապետի օրհնությունը՝ շեշտելով, որ այս տարվա բանակումն ընթանում է «Պիտի վերադառնանք» կարգախոսի ներքո։ Նրա խոսքով՝ այս ուղերձը խիստ կարևոր է, քանի որ կոչ է անում վերադառնալ ազգային արմատներին և հոգևոր արժեքներին։
Դրանից հետո Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը տվել է իր հայրական օրհնությունը՝ երախտագիտություն հայտնելով ՀՅԴ երիտասարդական և ուսանողական կառույցներին՝ հայրենիքում պարբերաբար հայ երիտասարդներին համախմբելու նախաձեռնության համար։ Նա նշել է, որ նման բանակումները նպաստում են երիտասարդների ազգային և հոգևոր ինքնության ամրապնդմանը ու հայրենիքին նրանց նվիրումի խորացմանը։
Վեհափառ Հայրապետը, կարևորելով ազգային ինքնության պահպանումը և հոգևոր սկզբունքներով ապրելու հրամայականը, ընդգծել է․ «Հայրենիքի նկատմամբ անսակարկ սիրով ու ազգային նկարագրով երիտասարդն է հայրենիքի ամրությունը և ազգի հարատևությունը»։
Կաթողիկոսը անդրադարձ է կատարել Արցախի բռնազավթման, տեղահանված արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, Ադրբեջանի տարածքում մնացած հայ գերիների վերադարձի և Արցախի հայկական հոգևոր ու մշակութային ժառանգության պահպանության հրատապ խնդիրներին։ Նա նաև շեշտադրել է երկրում գոյություն ունեցող բարդ իրադրությունը՝ ընդգծելով, որ ազգի միասնականությունն անհրաժեշտություն է՝ հայրենիքի պաշտպանության, համազգային շահերի պահպանման և առկա փորձությունները հաղթահարելու ճանապարհին։
Հանդիպման ավարտին Նորին Սրբությունը բարի մաղթանքներ է հղել երիտասարդներին՝ ցանկանալով, որ նրանց ուղեկից լինի ազգասեր ոգին ու վճռականությունը՝ հայրենիքի պաշտպանությունը և ժողովրդի խաղաղ ու բարեկեցիկ ապագան ամուր հիմքերով կառուցելու գործին։

21 Июль 2025 - 07:22 AMT
20 июля в Первопрестольном Святом Эчмиадзине Католикос всех армян Гарегин II принял участников 12-го Всеармянского молодежного и студенческого лагеря Армянской революционной федерации. Молодежь прибыла из разных стран в сопровождении члена Бюро АРФ Овсепа Тер-Геворгяна и члена Верховного органа АРФ Армении Гегама Манукяна.
Во время встречи господин Тер-Геворгян попросил благословения Католикоса, подчеркнув, что девизом нынешнего лагеря является «Мы должны вернуться». Он отметил важность этого послания, которое призывает к возвращению к национальным корням и духовным ценностям.
Католикос Гарегин II дал свое отцовское благословение и выразил благодарность молодежным и студенческим структурам АРФ за инициативу по регулярному объединению армянской молодежи в Армении. Он отметил, что такие лагеря способствуют укреплению национальной и духовной идентичности молодежи, а также углублению их преданности Родине.
Подчеркнув необходимость сохранения национальной идентичности и жизни по духовным принципам, он заявил: «Молодежь, наделенная бескорыстной любовью к Родине и национальным духом, является оплотом страны и гарантией долгосрочного существования нации».
Католикос также коснулся вопросов насильственного захвата Арцаха, защиты прав перемещенных арцахских армян, возвращения армянских пленных из Азербайджана и сохранения армянского духовного и культурного наследия в Арцахе. Он подчеркнул сложную внутреннюю ситуацию в стране и отметил, что национальное единство является необходимым условием для защиты Родины, общенациональных интересов и преодоления текущих испытаний.
В завершение встречи он пожелал молодежи, чтобы их сопровождал дух патриотизма и решимость в деле защиты Родины и построения прочного фундамента для мирного и благополучного будущего народа.