Պաշտպանության նախարարությունը նախատեսում է երկարաձգել 2025–ի ամառային զորակոչի ժամկետը՝ այն շարունակելով մինչև օգոստոսի 15-ը ներառյալ: Այս մասին նախագիծը հրապարակվել է Իրավական ակտերի նախագծերի հարթակում։
Որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է 2025–ի ամառային զորակոչի շրջանակներում զորակոչի ենթակա քաղաքացիների առողջական վիճակի հետազոտման գործընթացը ավարտին հասցնելու անհրաժեշտությամբ։
«ՀՀ արական սեռի քաղաքացիների շարքային կազմի պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների ամառային զորակոչը հայտարարված է 2025 թվականի ապրիլի 21-ից մինչև հուլիսի 31-ը ներառյալ։ Սակայն 2025 թվականի ամառային զորակոչի աշխատանքների ընթացիկ վերլուծությունը արդեն իսկ ցույց է տալիս, որ հուլիսի 1-ի դրությամբ առողջապահական համակարգի կողմից զորակոչիկների բժշկական հետազոտության գործընթացի դանդաղ ընթացքի, շատ դեպքերում՝ անհարկի ձգձգումների պատճառով հնարավոր չի լինելու մինչև հուլիսի 31-ն ավարտել քաղաքացիների պատշաճ փորձաքննություն և դրանց արդյունքներով զորակոչի ենթակա կամ ոչ ենթակա լինելու հանգամանքի որոշման գործընթացը:
Այդ կապակցությամբ, և 2025 թվականի ամառային զորակոչին ենթակա քաղաքացիներին անհարկի տարկետումներ տրամադրելու կամ նրանց բժշկական փորձաքննությունը ձմեռային զորակոչ տեղափոխելու դեպքերը բացառելու նպատակով, անհրաժեշտություն է առաջացել զորակոչի անցկացման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2025 թվականի օգոստոսի 15-ը ներառյալ»,-ասվում է հիմնավորման մեջ։

21 Июль 2025 - 07:24 AMT
Министерство обороны Армении планирует продлить срок проведения летнего призыва 2025 года до 15 августа включительно. Проект соответствующего постановления опубликован на платформе правовых актов.
Необходимость продления объясняется завершением медицинских обследований граждан, подлежащих призыву летом 2025 года.
«Летний призыв на обязательную военную и альтернативную службу граждан мужского пола Армении объявлен с 21 апреля по 31 июля 2025 года включительно. Однако текущий анализ хода призывных мероприятий уже показывает, что по состоянию на 1 июля из-за медленного хода медицинских обследований со стороны системы здравоохранения, а также зачастую необоснованных задержек, не удастся завершить надлежащую экспертизу до 31 июля и определить пригодность граждан к призыву», — говорится в обосновании.
Чтобы избежать ненужных отсрочек и переноса медобследований на зимний призыв, предлагается продлить летний призыв до 15 августа 2025 года включительно.