«Տաշիր» ընկերությունների խմբի առաջին փոխնախագահ, ՀԱԵ Հոգևոր խորհուրդի անդամ Հայկ Իգնատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, եթե Մայր Աթոռը գրոհելն իրականություն դառնա, «ամբողջ հավատավոր ժողովրդը պետք է մեր սրբությունների պաշտպանը դառնա»։
Նա հավելել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «որևէ այլընտրանք չի թողնում»։
«Հայաստանի գործող վարչապետը, հավատարիմ մնալով իր հակաազգային օրակարգերն իրականցնելու մտադրությանը, հայտարարել է Մայր Աթոռի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի դեմ հարձակում կազմակերպելու մտադրության մասին։ Դժվար է բառեր գտնել այս երևույթը նկարագրելու համար։ Դժվար է նաև հավատալ, որ Էջմիածինը պատրաստվում են գրոհել ոչ թե մոնղոլ-թաթարները, թուրք-սելջուկները կամ օսմանները, այլ մեր իսկ ազգակիցները, մեր իսկ համաքաղաքացիները։
Եթե այս սպառնալիքը իրականություն դառնա, ապա մենք, հայ քրիստոնյաներս, ամբողջ հավատավոր ժողովրդը պետք է մեր սրբությունների պաշտպանները դառնանք։ Փաշինյանը մեզ որևէ այլընտրանք չի թողնում։
Հայաստանին ծանր փորձություն է սպասվում, սակայն վստահ եմ, որ միահամուռ ուժերով ու հավատքով հաղթահարելու ենք»,–ասվում է գրառման մեջ։

21 Июль 2025 - 09:25 AMT
Первый вице-президент группы компаний «Ташир» и член Духовного совета Армянской Апостольской Церкви Айк Игнатян написал на своей странице в Facebook, что если угроза нападения на Апостольскую Церковь Эчмиадзина станет реальностью, то «весь верующий народ должен стать защитником наших святынь».
Он добавил, что премьер-министр Никол Пашинян «не оставляет никакой альтернативы».
«Действующий премьер-министр Армении, верный своему намерению реализовать антинациональную повестку, объявил о намерении организовать атаку на Апостольскую Церковь и Католикоса всех армян. Трудно подобрать слова, чтобы описать это явление. И еще труднее поверить, что Эчмиадзин собираются атаковать не монголо-татары, не тюрко-сельджуки и не османы, а наши же соотечественники, наши сограждане.
Если эта угроза станет реальностью, то мы, армянские христиане, весь верующий народ, должны встать на защиту наших святынь. Пашинян не оставляет нам иного выбора.
Армению ждет серьёзное испытание, но я уверен: с верой и единством мы его преодолеем», — говорится в записи.
Во время пресс-конференции, отвечая на вопрос о том, как он собирается «освободить Католикосат», премьер-министр Никол Пашинян заявил: «Освободим Католикосат так же, как в 2018 году освободили Армению от Сержа Саргсяна». Позднее он призвал готовиться к «Большой духовной встрече на центральной площади Эчмиадзина».