ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հայտարարել է, որ «ուրացողների խումբը ուղիղ եթերի ռեժիմով փորձելու է ներխուժել Վեհարան»։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա գրել է, որ պետք է դիմակայել ու չթողնել, որ «իշխանությունն իր սցենարային քայլերը հաջողությամբ իրացնի` յուրաքանչյուր քայլ/փուլ պետք է տապալել` թույլ չտալով այս ազգակործան ծրագիրը «եփել» ու ավարտին հասցնել»:
«Այլադավանների խմբակի նպատակը Վեհափառ Հայրապետի ու Մայր Աթոռի նկատմամբ հանրային թշնամանքի և ատելության գեներացումն է, որի հանգրվանային փուլը կլինի Էջմիածնի հրապարակում նախատեսված կենտրոնական հավաքը:
Ըստ սցենարի, ուրացողների խումբը ուղիղ եթերի ռեժիմով փորձելու է ներխուժել Վեհարան` փորձելով հալածանքների, ծաղրի և կեղծ բարեպաշտությամբ ճնշումներ գործադրել բարձրաստիճան հոգևորականների և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ:
Վեհարան հասնելու համար նախ ուժայինները կմեկուսացնեն ի պաշտպանություն Վեհարանի հավաքված մարդկանց, ըստ անհրաժեշտության նաև հանրային տարբեր խմբերի միջև բախումներ կհրահրվի ու փորձ կկատարվի հասնել Կաթողիկոսի հրաժարականին:
Բնականաբար իշխանությունն իր սադրանքներն ու դրա բերած հետևանքները կփորձի վերագրել Մայր Աթոռին` ավելացնելու նրա նկատմամբ հարվածները:
Հասարակության առողջ հատվածի խնդիրն է` չարգելված բոլոր միջոցներով դիմադրել, հատուկ ուշադրություն կենտրոնացնելով տեղեկատվական-քաղաքական դաշտում դիրքային առավելություն ապահովելուն և ներքին ու արտաքին լսարանին անհրաժեշտ ուղերձները հասցնելուն:
Ամենակարևորը. Իշխանությունը հիմնական ռեսուրսները կենտրոնացնելու է հոգեբանական-քարոզչական գրոհների վրա, որովհետև առանց դրա հաջողման իր մյուս քայլերը արդյունավետ չեն լինի:
Պետք է դիմակայել ու չթողնել, որ իշխանությունն իր սցենարային քայլերը հաջողությամբ իրացնի` յուրաքանչյուր քայլ/փուլ պետք է տապալել` թույլ չտալով այս ազգակործան ծրագիրը «եփել» ու ավարտին հասցնել»,–ասվում է գրառման մեջ։

Депутат парламента от фракции «Имею честь» Тигран Абрамян заявил на своей странице в Facebook, что «группа отступников» попытается захватить резиденцию Католикоса всех армян — в прямом эфире.
Он подчеркнул необходимость сопротивления и недопущения реализации «сценарных шагов» властей, каждый этап которых должен быть сорван, чтобы не позволить завершить, по его словам, «этот губительный для нации план».
«Цель группы иноверцев — формирование общественной враждебности и ненависти к Католикосу и Апостольской Церкви. Кульминацией этого станет центральный митинг на площади Эчмиадзина.
По сценарию, группа попытается проникнуть в Католикосат в прямом эфире, оказывая давление на духовенство и Католикоса с помощью насмешек, преследований и ложного благочестия.
Для достижения этой цели силовые структуры сначала изолируют собравшихся в поддержку Католикосата. В случае необходимости будут спровоцированы столкновения между различными общественными группами, чтобы добиться отставки Католикоса.
Разумеется, власти постараются возложить вину за провокации и их последствия на Апостольскую Церковь, чтобы усилить атаки против неё.
Задача здоровой части общества — всеми законными средствами сопротивляться, особенно сосредоточив внимание на обеспечении информационно-политического преимущества и донесении ключевых посланий до внутренней и внешней аудитории.
Наиболее важный момент: власти сосредоточат основные ресурсы на психологической и пропагандистской атаке, без успеха в которой их остальные действия окажутся неэффективными.
Необходимо сопротивляться и не допустить реализации их сценарных шагов. Каждый этап должен быть сорван, чтобы не позволить довести до конца этот разрушительный план», — говорится в заявлении.
Во время недавней пресс-конференции, отвечая на вопрос о том, как правительство собирается «освободить Католикосат_», премьер-министр Никол Пашинян заявил: «Освободим_ Католикосат так же, как в 2018 году освободили Армению от Сержа Саргсяна». Позже он призвал к участию в «Большой духовной встрече на центральной площади Эчмиадзина».