ՊՆ նախկին ղեկավար Վահրամ Խորխոռունու սպանության գործով ձերբակալված անձը կալանավորվել է։ Այդ մասին հայտնել են ՔԿ–ից, տեղեկացնում է 1lurer.am-ը։
ՔԿ-ն օրեր առաջ հրապարակել է, որ Ս.Ա.-ն, Հ.Ն.-ն և Ա.Ա.-ն՝ 1998 թվականի դեկտեմբերի 10-ին, շարժվելով շահադիտական նպատակներով, Ս.Ա.-ի նախաձեռնությամբ ու մասնակցությամբ, իրականացրել են ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահրամ Խորխոռունու սպանությունը, ինչպես նաև ապօրինի կերպով ձեռք են բերել ու պահել հրազեն։
Ըստ հաղորդման՝ Ս.Ա.-ն, լինելով զինծառայող, որոշել է շահադիտական դրդումներով կազմակերպել պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահրամ Խորխոռունու սպանությունը։
Նախաքննական փուլում ձեռք են բերվել բավարար ապացույցներ, որոնք վկայում են Ս.Ա.-ի կողմից հանցագործության կատարման մասին, ինչի հիման վրա նրա դեմ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ կետի (շահադիտական դրդումներով կատարված սպանություն) և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասի (հրազենի, նրա հիմնական բաղադրիչ մասերի, ռազմամթերքի ու այլ առարկաների ապօրինի շրջանառություն) շրջանակում։ Նա ձերբակալվել էր։

21 Июль 2025 - 11:22 AMT
По делу об убийстве бывшего заместителя министра обороны Армении Ваграма Хорхоруни арестован один из задержанных. Об этом сообщает Следственный комитет, передаёт «1lurer.am ».
Ранее СК сообщил, что С.А., Х.Н. и А.А. 10 декабря 1998 года, действуя по инициативе и с участием С.А., совершили убийство Хорхоруни из корыстных побуждений. Также они незаконно приобрели и хранили огнестрельное оружие.
Согласно заявлению, С.А., будучи военнослужащим, решил организовать убийство Хорхоруни, руководствуясь корыстными мотивами.
В ходе предварительного следствия были получены достаточные доказательства причастности С.А. к преступлению. В его отношении возбуждено публичное уголовное преследование по статье 155, часть 2, пункт 10 (убийство из корыстных побуждений) и статье 335, часть 1 (незаконный оборот огнестрельного оружия и боеприпасов) УК. Он был арестован.