ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է «իշխանության եկեղեցահալած քաղաքականության իրական դրդապատճառներին և անօրինական բնույթին»։
Նա նշել է, որ Հայոց Եկեղեցու դեմ արշավը ոչ միայն ՀՀ վարչապետի կարգավիճակի կոպիտ խախտումով է, այլ պարունակում է ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված տարբեր արարքների հատկանիշներ
«1. Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդը նամակ է գրել Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդին ընդդեմ Հայոց Եկեղեցու՝ ակնհայտորեն օգտագործելով Հայոց Եկեղեցու դեմ ՀՀ վարչապետի նախաձեռնած ու նրա կողմից ղեկավարվող արշավի ուղերձները՝ վիճարկելով Հայոց Եկեղեցու հեղինակությունը և վարկաբեկելով հոգևորականների նույն բառապաշարով անգամ, ինչ անում է ՀՀ վարչապետը:
2․Ըստ ադրբեջանական իշխանական քարոզչության՝ Հայոց Եկեղեցու դեմ Հայաստանի իշխանության արշավը բխում է հենց իրենց շահերից. Հայոց եկեղեցին պետք է չեզոքացնել, որպեսզի Հայաստանում «արևմտյան ադրբեջանցիների» բնակեցումը հեշտ լինի։ Պետք է նկատի ունենալ, որ ադրբեջանական իշխանությունը, այսպես կոչված, «արևմտյան ադրբեջանցիների» Հայաստանում բնակեցման, իսկ իրականում հումանիտար շղարշի ներքո Հայաստանի զավթման ծրագիրը դարձրել է միջազգային օրակարգի հարց՝ անգամ պաշտոնական նամակով հարցը ՄԱԿ-ում առաջ տանելով:
3․Հայոց Եկեղեցու դեմ արշավը ոչ միայն ՀՀ վարչապետի կարգավիճակի կոպիտ խախտումով է, այլ պարունակում է ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված տարբեր արարքների հատկանիշներ: Ընդ որում, այդ արարքները կատարվում են պաշտոնական կարգավիճակի լիազորությունները կամ իշխանության ազդեցությունն օգտագործելով, հրապարակային եղանակներով, ինչպես նաև իշխանության պաշտոն զբաղեցնող անձանց խմբի կողմից:
4.Գիտակցված պառակտում է հասարակությունը, թշնամացնում է տարբեր մարդկանց իրար հետ ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև Սփյուռքում:
5.Թուլացնում է Հայաստանի պետականության հիմքերը՝ վիրավորանքների և անհանդուրժողականության հովանավորչությամբ մեծ վնաս հասցնելով երկրի միջազգային իմիջին: Հայոց եկեղեցին ներկայացնում է՝ որպես բռնության քարոզիչ, այն դեպքում, երբ եկեղեցին մշտապես հանդես է եկել համերաշխության ու խաղաղության կոչերով։ Այսինքն` խոսքն այնպիսի արշավի մասին է, որը բնույթով ոչ միայն հակաեկեղեցական է, այլ հակաքրիստոնեական»,-ասվում է գրառման մեջ։

Бывший защитник прав человека Армении Арман Татоян в Facebook проанализировал подлинные мотивы и незаконный характер «антицерковной политики властей».
Он отметил, что атака на Армянскую Апостольскую Церковь представляет собой не только грубое нарушение полномочий премьер-министра, но и содержит признаки преступлений, предусмотренных Уголовным кодексом Армении.
Он выделил пять ключевых аспектов:
- Духовный лидер Азербайджана направил письмо Всемирному совету церквей против Армянской Церкви, используя ту же риторику, что и премьер-министр Армении, включая дискредитацию духовенства.
- Согласно официальной азербайджанской пропаганде, кампания армянских властей против Армянской Церкви полностью отвечает интересам Баку: ослабление Церкви облегчает переселение «западных азербайджанцев» в Армению. Этот план, замаскированный под гуманитарную инициативу, уже продвигается на международной арене, в том числе в ООН.
- Кампания осуществляется с использованием официальных полномочий и публичных методов, включает действия должностных лиц и содержит признаки преступлений.
- Она намеренно раскалывает армянское общество, сталкивая друг с другом граждан как в Армении, так и в Диаспоре.
- Это ослабляет основы государственности Армении, нанося урон международному имиджу страны и представляя Церковь — выступающую за мир и солидарность — как источник насилия. Речь идёт не просто об антиклерикальной, но и о антихристианской кампании.
На пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос об освобождении Католикосата, заявил: «Католикосат освободят так же, как в 2018 году освободили Армению от Сержа Саргсяна». Позже он призвал готовиться к «Большой духовной встрече на центральной площади Эчмиадзина».