Christian Solidarity International (CSI) և կրոնական ազատության պաշտպանության նպատակով գործող մի շարք այլ կազմակերպություններ դիմել են Հայաստանի կառավարությանը՝ հորդորելով դադարեցնել Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դեմ ուղղված գործողությունները։
Հայտարարության մեջ կազմակերպությունները և անհատներն արտահայտել են «խորը մտահոգություն՝ Հայաստանի կառավարության կողմից Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և նրա աջակիցների դեմ ուժգնացող արշավի առնչությամբ»։ Ստորագրողների շարքում են նաև Coptic Solidarity և SOS Chrétiens d’Orient կազմակերպությունները, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Վերջին շաբաթների ընթացքում մենք ականատես ենք եղել, ինչպես ցույց են տալիս փաստերը, բարձրաստիճան հոգևորականների և Եկեղեցու հայտնի աջակիցների կամայական ձերբակալությունների, նրանց գույքի բռնագանձման, ինչպես նաև ոստիկանության միջամտության սրբավայրերում, ներառյալ՝ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում», – նշվում է հայտարարության մեջ։
Նշում է, որ ձերբակալվածների թվում են՝ արքեպիսկոպոսներ Միքայել Աջապահյանը և Բագրատ Գալստանյանը, ինչպես նաև գործարար Սամվել Կարապետյանը։
Ըստ նույն հայտարարության՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է արել Կաթողիկոսին հեռացնել պաշտոնից և փոխարինել նրան նոր Կաթողիկոսով, որն ընտրվի կառավարության կողմից ձևավորված հանձնաժողովի միջոցով։ Նման քայլը, փաստում է հայտարարությունը, հակասում է Սահմանադրության 17-րդ հոդվածին, որով ամրագրված է պետության և եկեղեցու տարանջատման սկզբունքը։
Հայտարարությունում ներկայացված են նաև մի շարք պահանջներ․
«Անմիջապես և առանց նախապայմանների ազատ արձակել Սամվել Կարապետյանին, ում ձերբակալությունը չունի որևէ իրավական հիմք։
Ազատ արձակել արքեպիսկոպոսներ Միքայել Աջապահյանին և Բագրատ Գալստանյանին, ինչպես նաև ապահովել նրանց դեմ ներկայացված մեղադրանքների անկախ և թափանցիկ քննությունը։
Դադարեցնել ցանկացած միջամտություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներքին գործերին, այդ թվում՝ հոգևորականների վարկաբեկման և Եկեղեցու ղեկավարությունը պետական մեխանիզմներով փոխարինելու շարունակվող փորձերը։
Դադարեցնել տնտեսական ճնշման բոլոր ձևերը, այդ թվում՝ քաղաքական դրդապատճառներով իրականացվող գույքի բռնագրավումը, վարչական հետապնդումները և խաղաղ հանրային պաշտպանության գործունեության գրաքննությունը։
Վերականգնել դատական իշխանության անկախությունը՝ ապահովելու համար, որ Հայաստանի դատարաններն այլևս չծառայեն որպես քաղաքական հետապնդման կամ գործադիր վերահսկողության գործիք։
Խղճի, հավատքի և օրինական ընդդիմության դրսևորումները չպետք է դառնան պատժելի որևէ երկրում, որն իրեն համարում է հավատարիմ ժողովրդավարական արժեքներին», – ասվում է հայտարարության մեջ։
Christian Solidarity International (CSI)-ը միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություն է, որը պայքարում է կրոնական ազատության ու մարդու արժանապատվության պաշտպանության համար։

«Christian Solidarity International» (CSI) и ряд других организаций, действующих в защиту религиозной свободы, обратились к правительству Армении с призывом прекратить действия против Армянской Апостольской Святой Церкви.
В совместном заявлении организации и частные лица выразили «глубокую обеспокоенность в связи с нарастающей кампанией правительства Армении против Армянской Апостольской Церкви и её сторонников». Среди подписантов — организации Coptic Solidarity и SOS Chrétiens d’Orient, сообщает «Panorama.am ».
«В последние недели, как показывают факты, мы стали свидетелями произвольных арестов высокопоставленных духовных лиц и известных сторонников Церкви, конфискации их имущества, а также вмешательства полиции в святыни, включая духовный центр Армянской Апостольской Церкви — Первопрестольный Святой Эчмиадзин», — говорится в заявлении.
Среди задержанных — архиепископы Микаэл Аджапахян и Баграт Галстанян, а также предприниматель Самвел Карапетян.
Согласно тому же заявлению, премьер-министр Армении Никол Пашинян призвал Католикоса уйти в отставку и заменить его новым Католикосом, избранным через комиссию, сформированную правительством. Такое требование, отмечается в документе, противоречит статье 17 Конституции, закрепляющей принцип разделения церкви и государства.
В заявлении изложены и конкретные требования:
- Немедленно и без всяких условий освободить Самвела Карапетяна, чей арест, по утверждению авторов заявления, не имеет правовых оснований.
- Освободить архиепископов Микаэла Аджапахяна и Баграта Галстаняна, а также обеспечить независимое и прозрачное расследование выдвинутых против них обвинений.
- Прекратить любое вмешательство во внутренние дела Армянской Апостольской Церкви, включая дискредитацию духовенства и попытки заменить церковное руководство через государственные механизмы.
- Прекратить все формы экономического давления, включая политически мотивированные конфискации имущества, административное преследование и цензуру мирной публичной защиты.
- Восстановить независимость судебной власти, чтобы суды Армении больше не служили инструментом политических репрессий или исполнительного контроля.
«Проявления совести, веры и законного несогласия не должны наказываться ни в одной стране, которая считает себя приверженной демократическим ценностям», — подчеркивается в заявлении.
Christian Solidarity International (CSI) — международная правозащитная организация, выступающая за свободу вероисповедания и защиту человеческого достоинства.