Քրեական վարույթի նախաքննության փուլում՝ Արարատի մարզի Մասիս համայնքի Հովտաշատ բնակավայրում գտնվող՝ 2.34778 հա մակերեսով, շուրջ 180.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 69 միլիոն դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասը վերադարձվել է Մասիս համայնքին: Այդ մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Հիշեցնենք, որ քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ արդյունաբերության, ընդերքօգտագործման և այլ արտադրական նշանակության հողամասի աճուրդն անցկացվել է ձևական, որի հիման վրա՝ հողամասն օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ, շուկայականից էականորեն ցածր գնով դուրս է բերվել համայնքի գույքային ֆոնդից, ապա ապօրինի ճանապարհով դարձել է Հովտաշատ բնակավայրի նախկին ղեկավարի որդու սեփականությունը:

В ходе досудебного производства по уголовному делу участок земли площадью 2,34778 га, расположенный в селе Овташат Масисской общины Араратской области, был возвращён общине Масис. Кадастровая стоимость участка, приближённая к рыночной, составляет около 69 миллионов драмов (примерно 180 000 долларов США), сообщили в Генеральной прокуратуре Армении.
Следствием установлено, что аукцион по продаже земли промышленного, недропользовательского и иного производственного назначения был проведён формально. На этом основании участок был выведен из имущественного фонда общины с нарушением установленных законом процедур и продан по цене, значительно ниже рыночной. Впоследствии земля незаконно перешла в собственность сына бывшего руководителя села Овташат.