22 Հուլիս 2025 - 06:27 AMT
ՀԷՑ-ի գործադիր տնօրենի ԺՊ Դավիթ Ղազինյանն աշխատանքից ազատվել է։Այդ լուրը հաստատել է ընկերության մամուլի խոսնակ Նատալյա Սարջանյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ավելի վաղ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության նորանշանակ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանին կոչ էր արել ազատման դիմում գրել, այլապես իր առաջին հրամանը լինելու է Ղազինյանին ազատելու որոշման մասին։
Պետրոսյանը նաև հայտարարել էր, որ կառույցում այս պահին որևէ մասսայական ազատում չի նախատեսվում։
Հուլիսի 3-ին Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում կատարվելիք փոփոխությունների փաթեթը, որը վերաբերում է ՀԷՑ-ի պետականացման գործընթացին։
Ավելի վաղ, հունիսի 18-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՀԷՑ-ի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից ժամեր առաջ, հայտարարել է, որ եկել է ժամանակը ՀԷՑ-ը պետականացնելու։ Նա նաև զգուշացրել էր, որ պետականացմանն ընդդիմացող աշխատակիցները ազատման ենթակա կլինեն։ Հունիսի 24-ին հայտարարվել է, որ ՀԷՑ-ի պետականացման պլանն արդեն պատրաստ է։
Հուլիսի 18-ին հայտնի է դարձել, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ է նշանակել պետական վերահսկողության ծառայության նախկին ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանին։ Հանձնաժողովը նաև, կառավարության հաղորդման հիման վրա, վարչական վարույթ է հարուցել ընկերության նկատմամբ։

Исполняющий обязанности исполнительного директора компании «Электрические сети Армении» (ЭСА) Давид Газинян освобождён от занимаемой должности. Информацию подтвердила пресс-секретарь компании Наталья Саржанян, сообщает «Арменпресс».
Ранее временно назначенный управляющим ЭСА Романоc Петросян призвал Газиняна добровольно подать в отставку, отметив, что в противном случае его первым приказом станет решение об увольнении Газиняна.
Петросян также заявил, что в компании в настоящий момент массовые увольнения не планируются.
3 июля Национальное собрание Армении во втором чтении и полностью приняло пакет поправок в законы «О комиссии по регулированию общественных услуг» и «Об энергетике», касающихся процесса национализации ЭСА.
Ранее, 18 июня, за несколько часов до ареста владельца ЭСА Самвела Карапетяна, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что пришло время национализировать компанию. Он также предупредил, что сотрудники, выступающие против национализации, подлежат увольнению. 24 июня было объявлено о готовности плана по национализации ЭСА.
18 июля стало известно, что Комиссия по регулированию общественных услуг назначила временным управляющим ЭСА бывшего руководителя Службы государственного контроля Романоса Петросяна. На основании доклада правительства комиссия также возбудила в отношении компании административное производство.