22 Հուլիս 2025 - 07:05 AMT
ՄԻԵԴ–ում հայ ռազմագերիների ներկայացուցիչ և փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը, անդրադառնալով Բաքվում պահվող հայ գերիների խնդրին, ասել է, որ եթե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գերիների հարցով դիմեր ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, դա դիվանագիտական տեսանկյունից կարևոր քայլ կլիներ խնդրին պետական մակարդակով լրջություն հաղորդելու համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ «Հրապարակ» թերթը գրել է, որ որոշ ազդեցիկ հայ գործիչներ կապ են հաստատել Թրամփի դստեր ամուսնու հետ և վարել են բանակցություններ։
Թերթի տվյալներով՝ Թրամփը համաձայնություն է հայտնել միջամտելու, եթե պաշտոնական Երևանը դիմի իրեն նման առաջարկով։ Նշվում է, որ այդ առաջարկը փոխանցվել է Փաշինյանին՝ ընդգծելով, որ բավական է ընդամենը մի գրություն՝ ԱՄՆ նախագահի միջամտությունը պաշտոնական դարձնելու համար։ Սակայն վարչապետը փոխանցել է, որ նման քայլը կարող է խոչընդոտել հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագրի կնքմանը։ Հուլիսի 16-ի մամուլի ասուլիսի ընթացքում Փաշինյանը խուսափել է ուղիղ պատասխանից՝ նշելով․ «Չկա որևէ բանակցություն, որտեղ գերիների հարցին չտրվի պատշաճ, անհրաժեշտ տեղ»։
Ինչ վերաբերում է ամերիկյան կողմի հնարավորություններին, Սահակյանը չբացառեց, որ Թրամփը կարող է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին այնպիսի գործարք-սպառնալիք առաջարկել, որի պայմաններում խնդիրը հնարավոր կլինի լուծել։ Որպես հաջողված փորձի օրինակ փաստաբանը հիշեցրեց 2023թ–ին 30 գերիների վերադարձը։
Սահակյանը չի բացառել նաև աշխարհաքաղաքական մյուս բևեռների հնարավորությունները հայ գերիների խնդիրը լուծելու հարցում։
«Այդպիսին կարող է լինել թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ ԵՄ-ն։ Բայց քանի որ հարցը քննարկվում է ԱՄՆ-ի կոնտեքստում, իրատեսական եմ համարում ԱՄՆ-ի ներգրավվածությամբ այս խնդրի լուծումը»,– նշել է փաստաբանը։
Միևնույն ժամանակ, Սահակյանը կարծում է, որ Հայաստանը պետք է գերիների հարցը բարձրացնի ոչ միայն երկկողմ հարաբերություններում՝ շեշտելով խնդրի չլուծված լինելը, այլև միջազգային տարբեր հարթակներում՝ նպատակ ունենալով ուժեղացնել ճնշումը Ադրբեջանի վրա։
«Օրինակ՝ հայ–ամերիկյան հարաբերություններում Հայաստանը պետք է խնդիր դնի այդ երկրի աջակցությունը գերիների վերադարձի հարցում։ ՀՀ–ԵՄ համագործակցության տեսանկյունից կարևորի Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումը, եթե հայ գերիները վերադարձված չեն։ Կամ կարևորի միջազգային քրեական հարթակի օգտագործումը, նաև սպառնալիքներ ձևավորելու տեսանկյունից։ Այ սա է պատճառը, որ մեր գնահատմամբ, այդ ջանքերը ստրատեգիկ չեն, համալիր չեն, և ավելի շատ կրում են երկկողմ բանակցություններում լոկալ, արձանագրային բնույթ»,– նշել է իրավապաշտպանը։
Վերջում, անդրադառնալով Փաշինյանի այն պնդմանը, թե գերիների հարցը բանակցություններում մշտապես բարձրացվում է, Սահակյանը ընդգծել է, որ եթե գործընթացը տարվում է այն տրամաբանությամբ, որ խաղաղության փաստաթուղթը ստորագրելուց հետո գերիների հարցը կլուծվի, ապա նման մոտեցումը սխալ է ու անընդունելի։
Նրա կարծիքով՝ շատ ավելի արդյունավետ կլինի մարդասիրական բնույթի խնդիրները դիտարկել որպես խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման նախապայման։

Представитель армянских военнопленных в Европейском суде по правам человека и юрист Сирануш Сахакян, комментируя ситуацию с армянскими пленными в Баку, заявила, что если бы премьер-министр Никол Пашинян обратился по этому вопросу к президенту США Дональду Трампу, это стало бы важным дипломатическим шагом, подчёркивающим серьёзность проблемы на государственном уровне. Об этом сообщает Sputnik Армения.
Ранее газета «Грапарак» писала, что ряд влиятельных армянских деятелей вышли на связь с зятем Трампа и вели переговоры.
По данным издания, Трамп выразил готовность вмешаться при условии официального запроса от Еревана. Отмечалось, что для запуска процесса достаточно одного письма, однако Пашинян передал, что подобный шаг может помешать подписанию мирного соглашения с Азербайджаном. На пресс-конференции 16 июля Пашинян уклонился от прямого ответа, отметив: «Нет ни одних переговоров, где вопрос пленных не поднимался должным образом».
Отвечая на вопрос о возможностях американской стороны, Саакян не исключила, что Трамп мог бы предложить Ильхаму Алиеву сделку или угрозу, способную повлиять на решение вопроса. В качестве положительного прецедента она напомнила о возвращении 30 пленных в 2023 году.
Саакян также не исключила возможности участия других геополитических центров в решении проблемы армянских пленных — России и ЕС. Однако в контексте обсуждения США она сочла реалистичным участие американской стороны.
Она подчеркнула, что Армения должна поднимать вопрос пленных не только на двустороннем уровне, но и на различных международных платформах, усиливая тем самым давление на Азербайджан.
«Например, в армяно-американских отношениях Армения должна поставить вопрос о поддержке США в возвращении пленных. В рамках сотрудничества с ЕС следует акцентировать внимание на применении санкций против Азербайджана, если пленные не будут возвращены. Также необходимо рассматривать международные уголовные инструменты — как с точки зрения давления, так и с целью формирования последствий», — отметила Саакян.
По её словам, нынешние усилия не являются стратегическими и комплексными, а носят локальный и протокольный характер в рамках двусторонних переговоров.
В завершение, отвечая на заявление Пашиняна о том, что вопрос пленных поднимается во всех переговорах, Саакян подчеркнула, что расчёт на решение вопроса пленных после подписания мирного договора является ошибочным и неприемлемым.
По её мнению, гуманитарные вопросы должны рассматриваться как предусловие подписания соглашения о мире.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки армянского населения Арцаха, Азербайджан взял в плен бывших лидеров региона: Аркадия Гукасяна, Бака Саакяна, Араика Арутюняна, Рубена Варданяна, Давида Бабаяна и других. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, по которым возможны пожизненные сроки. 17 января в Баку начался показательный суд по делу арцахских лидеров.