ԱԺ նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի շահերը ներկայացնող փաստաբանը Հակակոռուպցիոն դատարանում միջնորդություն է ներկայացրել՝ թույլ տալ Աբրահամյանին տնօրինել իր այն դրամական միջոցները, որոնք կապ չունեն ենթադրյալ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի հետ։ Փաստաբանի խոսքով՝ Աբրահամյանն ցանկանում է զբաղվել տնտեսական գործունեությամբ:
Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Կարապետ Բադալյանի նախագահությամբ շարունակվում է այն գործի քննությունը, որի շրջանակում քննարկվում է Աբրահամյանի և նրա հետ առնչվող 10 անձանցից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հարցը, հայտնում է «Առավոտը»։
«Այն միջոցները, որոնք արգելադրված են, դրանցից գեներացված միջոցների մասին չէ խոսքը, այլ իմ վստահորդի կողմից ենթադրյալ փոխառու, վարկային միջոցներ ներգրավելու ու դրանից բխող տնտեսական կամ այլ գործունեություն ծավալելու ազատության մասին է խոսքը: Ինչը այս պահին դրամական միջոցների արգելանքի պայմաններում, ուղղակի սահմանափակման կարգ է»,– պարզաբանել է Աբրահամյանի փաստաբանը։
Նա հավելել է, որ իր վստահորդը խնդիր ունի նաև այլ ծառայությունների, մասնավորապես՝ փաստաբանական ծառայությունների վարձատրության շրջանակում, դրամական միջոցների հասանելիության հետ։
Միջնորդությանն ընդդիմացել է դատախազական կողմը՝ ընդգծելով․ «Հովիկ Աբրահամյանից իրավասու մարմինը պահանջում է մոտ 19 միլիարդ դրամի գումար: Այդ գումարի պահանջը պետք է բավարարվի այլ գույքերի և դրամական միջոցների հաշվին, որոնք էական չեն հայցի ապահովման մեջ թվարկված և հայցի առարկայի նետ կապված անշարժ ու շարժական գույքի և ընկերությունների մասնակցություններում»:
Մեղադրողը նաև ընդգծել է, որ եթե դատարանը բավարարի պաշտպանական կողմի պահանջը, ապա հետագայում հնարավոր է, որ իրավասու մարմինը չկարողանա ապահովել պահանջի կատարումը, քանի որ ենթադրյալ գույքը կարող է դառնալ անհասանելի՝ սպառվելու կամ վաճառվելու արդյունքում։

Адвокат, представляющий интересы бывшего председателя Национального собрания Овика Абраамяна, подал ходатайство в Антикоррупционный суд с просьбой разрешить Абраамяну распоряжаться денежными средствами, не связанными с имуществом, предположительно приобретенным незаконным путем. По словам защитника, Абраамян намерен заняться экономической деятельностью.
Рассмотрение дела о конфискации имущества, предположительно незаконного происхождения, у Абраамяна и ещё десяти лиц продолжается под председательством судьи Карапета Бадаляна, сообщает «Аравот».
«Речь идёт не о доходах, полученных от арестованных активов, а о праве моего доверителя привлекать предполагаемые заемные или кредитные средства и использовать их для экономической или иной деятельности. В условиях ареста денежных средств это право фактически ограничено», — пояснил адвокат.
Он добавил, что Абраамян также сталкивается с трудностями в оплате ряда услуг, в том числе юридических, из-за отсутствия доступа к деньгам.
Прокурор выступил против ходатайства, отметив: «Компетентный орган требует от Овика Абраамяна около 19 миллиардов драмов. Это требование должно быть обеспечено за счёт других активов и денежных средств, которые хотя и не указаны в иске напрямую, но имеют значение в контексте иска и перечня имущества — как движимого и недвижимого, так и долей в компаниях».
Обвинение также подчеркнуло, что удовлетворение ходатайства может затруднить исполнение требований в будущем, так как подозреваемое имущество может стать недоступным в результате его использования или продажи.