22 Հուլիս 2025 - 09:09 AMT
2024 թվականի մարտի 1-ին ԱԺ նախկին պատգամավոր և Սյունիքի նախկին մարզպետ Վահե Հակոբյանը դուրս է եկել իր իսկ հիմնած «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության ղեկավար կազմից։ Այս տեղեկությունն արտացոլված է կուսակցության ներկայացրած ֆինանսական հաշվետվությունում։ Փաստաթուղթը չի հստակեցնում՝ արդյոք Հակոբյանը ամբողջությամբ դադարեցրել է կուսակցական անդամակցությունը, թե պարզապես հեռացել է ղեկավար կազմից, հայտնում է Factor.am-ը։
Ուշագրավ է, որ չնայած «Վերածնվող Հայաստանը» 2022-ի նոյեմբերին հայտարարություն էր տարածել, թե դադարեցնում է գործունեությունն Ազգային ժողովում, կուսակցությունը մինչ օրս ֆինանսավորվում է պետական բյուջեից։
2024-ին այն ունեցել է ընդհանուր 11․2 մլն դրամ մուտքեր, որի մեծ մասը՝ 9 մլն 23 հազարը պետական ընդհանուր ֆինանսավորումն է։ Մնացած 2․2 մլն դրամը կուսակցությունը նվիրատվություն է ստացել 3 անձանցից՝ Նոնա Եղիազարյանից, Նունե Սեյրանյանից և Դիանա Փալանջյանից։
«Վերածնվող Հայաստանի»ի ծախսերը 2024-ին 3․2 մլն դրամով գերազանցել են ստացած ֆինանսավորումը։ Թե որտեղից է ծագել այդ գումարը՝ հաշվետվությունից պարզ չէ։ Չնայած դրան՝ աուդիտը որևէ վերապահում չի արձանագրել կուսակցության հաշվետվության վերաբերյալ։ Ըստ հաշվետվության՝ 6.6 մլն դրամ ծախսվել է աշխատավարձերի գծով, 2.56 մլն՝ հարկեր և տուրքեր, 292 հազար դրամ՝ կոմունալ վճարումներ, 3.96 մլն՝ գույքի վարձակալություն, 416 հազար դրամ՝ ապրանքանյութական արժեքներ ձեռք բերելու համար կատարված վճարներ, 604 հազար դրամ՝ այլ ծախսեր։

22 Июль 2025 - 10:07 AMT
«Возрождающаяся Армения» продолжает получать финансирование из бюджета, несмотря на прекращение деятельности в парламенте
1 марта 2024 года бывший депутат Национального собрания и экс-губернатор Сюникской области Ваге Акопян вышел из руководящего состава основанной им партии «Возрождающаяся Армения». Эта информация указана в представленной партией финансовой отчетности. Документ не уточняет, прекратил ли Акопян свое членство в партии полностью или только покинул руководство, сообщает «Factor.am ».
Примечательно, что несмотря на заявление «Возрождающейся Армении» в ноябре 2022 года о прекращении деятельности в парламенте, партия по-прежнему финансируется из государственного бюджета.
В 2024 году общие поступления партии составили 11,2 млн драмов, из которых 9,023 млн пришлись на государственное финансирование. Остальные 2,2 млн драмов поступили в виде пожертвований от трех лиц: Ноны Егиязарян, Нунэ Сейранян и Дианы Паланджян.
Расходы партии в 2024 году превысили доходы на 3,2 млн драмов. Из отчета не ясно, откуда поступили эти дополнительные средства. Тем не менее, аудит не выявил нарушений в отчетности. Согласно данным отчета, 6,6 млн драмов было израсходовано на зарплаты, 2,56 млн — на налоги и сборы, 292 тыс. — на коммунальные платежи, 3,96 млн — на аренду имущества, 416 тыс. — на закупку товарно-материальных ценностей, 604 тыс. драмов — на прочие расходы.