22 Հուլիս 2025 - 10:19 AMT
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն հրապարակել է 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակի զեկույցը՝ ներկայացնելով խոսքի ազատության վիճակն ու ԶԼՄ-ների հանդեպ խախտումների բնույթը։ Կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանն ասուլիսում նշել է, որ Հայաստանում երկրորդ եռամսյակը հասարակական-քաղաքական առումով բավականին լարված ժամանակահատված էր, ինչն ուղղակիորեն անդրադարձել է լրատվական դաշտի վրա՝ խորացնելով արդեն իսկ առկա բևեռվածությունը։
Նա նշել է, որ ավելացել են լրագրողների նկատմամբ ճնշումները, արձանագրվել է ֆիզիկական բռնության 2 դեպք, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Լրագրողները, կախված քաղաքական կողմնորոշումներից, ճնշումների են ենթարկվում, բարդություններ են առաջանում նրանց գործունեության ընթացքում։ Ընդդիմադիր մամուլի ներկայացուցիչները բարդ հարաբերություններ ունեն իշխանական պատգամավորների, պաշտոնյաների հետ, հաճախ կոնֆլիկտներ են առաջանում, հակառակը՝ իշխանության հետ ասոցացվող լրատվամիջոցների լրագրողները հաճախ բարդությունների են բախվում ընդդիմադիր գործիչների հետ շփվելիս։ Այդ քաղաքական կողմնորոշումներով ու այդ հարաբերություններով պայմանավորված՝ լինում են ճնշումներ»,- ասել է Մելիքյանը։
Ներկայացված վիճակագրության համաձայն՝ 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում արձանագրվել է ճնշումների 36 դեպք, ինչը 11-ով գերազանցում է նախորդ եռամսյակի ցուցանիշը։ Բացի այդ, արձանագրվել է ֆիզիկական բռնության երկու դեպք, որոնք իրականացվել են իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների կողմից։ Տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումները կազմել են 39 դեպք՝ նախորդ եռամսյակի համեմատ աճելով ևս 10-ով։
Մելիքյանը հայտնել է, որ աճել է նաև դատական հայցերի քանակը՝ ընդհանուր առմամբ արձանագրվել է 16 նոր գործ, բոլորը՝ զրպարտության և վիրավորանքի հիմքով, ինչը երեքով ավելի է, քան նախորդ եռամսյակում։
«Կիսամյակում 29 դատական գործը բավականին բարձր ցուցանիշ է։ Այս միտումը եթե շարունակվի, տարին կարող է մտահոգիչ լինել այս առումով։ Միջազգային կառույցներն այս միտումը չեն ողջունում, բացասական միտում է, երբ պաշտոնյաներն են դատական հայցեր ներկայացնում»,- նշել է Մելիքյանը։
Նրա ներկայացրած տեղեկություններով՝ հայցվորների շարքում եղել են բիզնես միջավայրի ներկայացուցիչներ՝ 6 գործով, նախկին և ներկա պաշտոնյաներ՝ 3 գործով, քաղաքական գործիչներ՝ 2, առողջապահության ոլորտի ներկայացուցիչներ՝ ևս 2, ֆիզիկական անձինք՝ 2 և մեկ դեպքով՝ փաստաբան։
Աշոտ Մելիքյանը մտահոգիչ է գնահատել այն փաստը, որ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները գնալով ավելի հաճախ են բախվում վիրավորանքների, սպառնալիքների և անհարգալից վերաբերմունքի։
«Դա, կարծես, քաղաքական միջավայրում դառնում է սովորական երևույթ, ինչը մտահոգիչ է։ Մենք արձանագրել ենք բավականին մեծ քանակի նման դեպքեր, մեծամասնությունը՝ 17 դեպքն իրականացվել են պաշտոնյաների կամ պետական մարմինների ներկայացուցիչների կողմից»,–ասել է նա։

22 Июль 2025 - 10:27 AMT
Комитет по защите свободы слова опубликовал отчет за второй квартал 2025 года, в котором представлены данные о состоянии свободы слова и характере нарушений в отношении СМИ. Как заявил председатель Комитета Ашот Меликян на пресс-конференции, второй квартал в Армении оказался достаточно напряжённым в общественно-политическом плане, что напрямую отразилось на медийной сфере, углубив существующую поляризацию.
По словам Меликяна, увеличилось давление на журналистов, зафиксированы два случая физического насилия. «Журналисты сталкиваются с давлением в зависимости от политической ориентации, возникают трудности в их работе. Представители оппозиционных СМИ испытывают сложности в отношениях с властями, депутатами, а журналисты, ассоциируемые с властью, сталкиваются с проблемами при общении с оппозиционерами. Эти политические взаимодействия порождают давление», — отметил он.
Согласно отчету, за второй квартал 2025 года зафиксировано 36 случаев давления — на 11 больше, чем в первом квартале. Два случая физического насилия были совершены представителями правоохранительных органов. Нарушения права на получение и распространение информации составили 39 случаев — на 10 больше, чем в предыдущем периоде.
Меликян также сообщил об увеличении количества судебных исков: зарегистрировано 16 новых дел — все по обвинениям в клевете и оскорблении, что на три больше, чем в предыдущем квартале.
«29 судебных дел за полугодие — довольно высокий показатель. Если эта тенденция сохранится, год может стать тревожным. Международные организации не приветствуют такую практику — это негативный тренд, особенно когда истцами выступают официальные лица», — заявил он.
По его информации, среди истцов:
• представители бизнеса — 6 дел;
• бывшие и действующие чиновники — 3;
• политики — 2;
• представители здравоохранения — 2;
• физические лица — 2;
• адвокат — 1 дело.
Ашот Меликян выразил обеспокоенность тем, что представители СМИ всё чаще сталкиваются с оскорблениями, угрозами и неуважительным отношением.
«Это, похоже, становится нормой в политической среде, что вызывает серьёзную тревогу. Мы зафиксировали значительное число таких случаев — 17 из них совершены представителями власти или государственных структур», — подчеркнул он.