Փաստաբան Արա Զոհրանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ գլխավոր դատախազին «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության կողմից հանցագործության մասին 2 առանձին հաղորդում է ներկայացվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ:
Հաղորդումներից մեկը վերաբերում է լիազորությունները չարաշահելուն, մյուսը՝ խղճի կամ դավանանքի ազատության իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելուն։
«Առաջին հաղորդմամբ գլխավոր դատախազի ուշադրությունն է հրավիրվել այն հանգամանքների վրա, ըստ որոնց Ն.Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան անձնական օգտահաշվում բացահայտ կերպով հրահանգավորումներ է իրականացրել ինչպես իրավապահ համակարգի մարմիններին, այնպես էլ դատական իշխանությանը՝ իրականացնելու ձերբակալումներ, հարուցելու հանրային քրեական հետապնդումներ, ինչպես նաև կալանավորելու բարձրաստիճան հոգևորականներին` Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանին, Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին, ինչպես նաև գործարար Ս.Կարապետյանին:
Կուսակցությունը գտել է, որ`
- Փաշինյանն իր գործողություններով խախտել է օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման սահմանադրական սկզբունքը, օրինականության սկզբունքը, միջամտել արդարադատության իրականացմանը, հրապարակայնորեն խախտել անձանց անմեղության կանխավարկածը:
- Իսկ ԱԺ-ն, ի դեմս «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության, ի հակառակ գործադիր իշխանության նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու իր սահմանադրական գործառույթի, որդեգրել է ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու Ն.Փաշինյանի քաղաքականությունը, ինչի արդյունքում ստորագրել և հրապարակել է այնպիսի հայտարարություն, որն ուղղակի ազդեցություն կարող է ունենալ դատաքննչական մարմինների կողմից կայացվելիք որոշումների վրա, արդեն իսկ հաստատելով հանցագործության փաստը, ինչպես նաև այն անձանց մեղավորությունը, որոնց նկատմամբ դեռևս ընթանում է նախաքննություն:
- Այսինքն, պետությունը, ի դեմս ՀՀ վարչապետի և ՀՀ ԱԺ-ն ի դեմս «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության, բացահայտ կերպով, հրապարակայնորեն արտահայտելով իր կանխակալ վերաբերմունքը ընթացող քրեական վարույթների նկատմամբ, հրապարակայնորեն կատարելով պնդումներ, որոնք վերաբերում են դեռևս ապացուցման ենթակա հանգամանքներին, ուղղորդում և ուղղակի ազդեցություն են գործադրում անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու և նրանց կալանավորելու վրա:
Ամփոփելով վերը նշվածը հարկ է նշել, որ այս իշխանության ներկայացուցիչների կողմից, Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, սահմանադրական կարգը տապալվել է, այդ թվում՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանումն և հավասարակշռումը երաշխավորող Սահմանադրության նորմի գործողությունը փաստացի դադարեցված է:
Վերոհիշյալ գործողությունները համապատասխանում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ (Ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը) և 420-րդ (Սահմանադրական կարգը տապալելը) հոդվածներով արգելված արարքներին:
- Երկրորդ հաղորդմամբ գլխավոր դատախազի ուշադրությունն է հրավիրվել այն հանգամանքների վրա, ըստ որոնց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործում է ի հակասումն հետևյալ նորմերի պահանջների, այն է՝
- ՀՀ Սահմանադրության 18-րդ հոդվածի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու՝ որպես ազգային եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, նրա ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում:
- «Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրենքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ինքնակառավարումն իր նվիրապետության սահմաններում:
- «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածի առաջին մասի «բ» կետի համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության եկեղեցին անջատված է պետությունից: Սույն հիմնադրույթի համաձայն պետությունը` … չի միջամտում եկեղեցու և կրոնական կազմակերպությունների` օրենքին համապատասխանող գործունեությանը և ներքին կյանքին, արգելում է եկեղեցիների և կրոնական կազմակերպությունների կառուցվածքում որևէ պետական մարմնի կամ նրա հանձնարարությունները կատարող անձի գործունեություն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տևական ժամանակ ճնշում է գործադրում Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու նկատմամբ միջամտելով Եկեղեցու ինքնակառավարմանը՝ ներքին գործերին:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին փոխելու գործընթացն ուղիղ միջամտություն է Եկեղեցու ինքնակառավարմանը:
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կանոնադրության 18-րդ կետի համաձայն՝ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ընտրվում է ցկեանս Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ազգային-Եկեղեցական ժողովի կողմից Ս․ Էջմիածնի Մայր Տաճարում, համաձայն համապատասխան կանոնադրության:
Վերոհիշյալ կանոններից հետևում է, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընտրված է ամբողջ կյանքի ընթացքում՝ Ազգային-Եկեղեցական ժողովի կողմից:
Հետևաբար, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գործելով Կաթողիկոսի այս իրավունքի դեմ վնաս է պատճառում ինչպես Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, այնպես էլ Եկեղեցու շահերին՝ խոչընդոտելով Եկեղեցու գործունեությունը:
Արդեն մի քանի անգամ է Եկեղեցին փոխում է իր ծրագրերը (այդ թվում՝ ժողովները, հանդիպումները) պայմանավորված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերոհիշյալ վարքագծով:
Կուսակցությունը գտել է, որ վերոհիշյալ գործողությունները համապատասխանում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 209-րդ (Խղճի կամ դավանանքի ազատության իրավունքի իրականացումը խոչընդոտելը) և 441-րդ (Պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) հոդվածներով արգելված արարքներին»,–ասվում է գրառման մեջ։

Адвокат Ара Зограбян сообщил на своей странице в Facebook, что от имени национально-христианской партии «Зартонк» в Генеральную прокуратуру переданы два отдельных заявления о преступлении против премьер-министра Никола Пашиняна.
Одно из них касается превышения должностных полномочий, другое — воспрепятствования осуществлению права на свободу совести или вероисповедания.
«В первом заявлении внимание Генпрокурора обращено на то, что Н. Пашинян в личном аккаунте в Facebook публично давал указания правоохранительным органам и судебной власти по задержаниям, возбуждению уголовных дел и аресту высокопоставленных духовных лиц — архиепископа Баграта Галстаняна, архиепископа Микаела Аджапахяна и бизнесмена С. Карапетяна.
Партия считает, что этими действиями Пашинян нарушил конституционный принцип разделения и баланса законодательной, исполнительной и судебной властей, принцип законности, вмешался в отправление правосудия и публично нарушил презумпцию невиновности.
Национальное собрание, в лице партии «Гражданский договор», вопреки своей конституционной функции по контролю над исполнительной властью, приняло курс Пашиняна на подрыв конституционного строя, подписав и опубликовав заявление, способное повлиять на решения следственных органов и предварительно утвердить как факт само преступление, так и виновность лиц, в отношении которых идет расследование.
Таким образом, государство, в лице премьер-министра и Национального собрания, демонстрируя предвзятость, делает публичные утверждения, касающиеся обстоятельств, подлежащих доказыванию, тем самым влияя на уголовные преследования и аресты.
Партия утверждает, что этими действиями нарушены статьи 329 (публичные высказывания, направленные на разжигание ненависти, дискриминации, нетерпимости или вражды) и 420 (свержение конституционного строя) Уголовного кодекса.
Во втором заявлении внимание Генпрокурора обращено на то, что Пашинян действует вразрез с рядом норм:
- Согласно статье 18 Конституции, Армянская Апостольская Церковь признается как национальная церковь, играющая исключительную роль в духовной жизни, культуре и идентичности армянского народа.
- Согласно части 2 статьи 2 закона «Об отношениях между РА и Армянской апостольской церковью», государство признает самоуправление церкви в пределах её канонической территории.
- Согласно пункту «б» части 1 статьи 17 закона «О свободе совести и религиозных организациях», государство не вмешивается во внутреннюю деятельность церквей и религиозных организаций.
В заявлении указывается, что Пашинян систематически оказывает давление на Армянскую Апостольскую Церковь, вмешиваясь в её внутренние дела. Его заявления о смене Католикоса расцениваются как вмешательство в самоуправление церкви, тогда как, по уставу, Католикос избирается пожизненно Национально-церковным собранием в Эчмиадзине.
Эти действия, как утверждает партия, наносят ущерб как Католикосу всех армян, так и самой церкви, препятствуя её деятельности. Из-за поведения премьер-министра церковь уже несколько раз откладывала мероприятия, включая собрания и встречи.
Данные действия подпадают под статьи 209 (воспрепятствование осуществлению права на свободу совести или вероисповедания) и 441 (злоупотребление должностными полномочиями) Уголовного кодекса РА.
Во время пресс-конференции, отвечая на вопрос о «освобождении Католикосата», Пашинян заявил, что это произойдет так же, как в 2018 году освободили Армению от Сержа Саргсяна. Позже он призвал готовиться к «Великой духовной встрече на центральной площади Эчмиадзина».