23 Հուլիս 2025 - 07:50 AMT
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, անդրադառնալով ներքաղաքական վիճակին, գրել է, որ երկու մոսով կալանավորված գործարար Սամվել Կարապետյանի թիմն է հավակնելու դառնալ ընդդիմության թիվ մեկը, առաջին ջութակը։
Նա նշել է, որ միակ քաղաքական օպերացիան, որ, անկախ ահագնացող իրավիճակից, իրականացնում է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կենտրոնակայանը՝ «ՀՀԿ դեմ շարունակվող գարշահոտ հակաքարոզչությունն է»։
«Որքան էլ երկրորդ նախագահի թիմի վիճակը գնալով աննախանձելի է դառնում, նախանձելի է մնում այն համառությունն ու աներեսությունը, որոնցով իր քարոզչական թիմը շարունակում է յուր գարշելի արշավը Հանրապետականի և երրորդ նախագահի դեմ։
Նիկոլը Սյունիքը տալիս է, եկեղեցու դեմ հարձակումները սաստկացնում է, նրանց և մեր պայքարի ընկերներին լցնում է բանտերը, երկրում մոլեգնող քաղաքական տեռորին միացրել է նաև հարկային տեռորը, և այս ամենի ֆոնին ի՞նչ է անում «ընդդիմության առաջնորդի» դերի մեջ սկզբից՝ օբյեկտիվորեն, իսկ հետո՝ իներցիայով մտած ղեկավարի թիմը:
Համախմբո՞ւմ է հասարակության առողջ ուժերին։ Ո՛չ։ Ստեղծված իրավիճակից լուծումնե՞ր է առաջարկում։ Ո՛չ։ Իր այդքան գովերգած միջազգային հեղինակությունն ու կապե՞րն է փորձում օգտագործել երկրի գլխին կախված հերթական աղետը կանխելու համար։ Կրկին՝ ո՛չ։
Միակ քաղաքական օպերացիան, որ, անկախ ահագնացող իրավիճակից, իրականացնում է երկրորդ նախագահի կենտրոնակայանը՝ մեր դեմ շարունակվող գարշահոտ հակաքարոզչությունն է, որ չի ճանաչում ոչ չափ, ոչ բանականություն, ոչ բարոյականություն։
Իսկ այն իրականացնող տեղեկատվական բզեզները «նրանք մեզ հետ կապ չունեն» թոթովախոս ստով պարուրված մարգինալ կարգավիճակից իրենց ճամբարում վերջնականապես վերածվել են քաղաքական մեյնսթրիմի։ Զարմանալի է, քանզի որպես կանոն, «գվարդիայի» անդամ են դառնում լավագույնները, այնինչ մեր ընդդիմադիր գործընկերների մոտ գործում է բացասական սելեկցիան։
Անշուշտ, սա կարող էր մեր գործը չլինել, եթե երկրորդ նախագահի հակաքարոզչական թիմի միջուկը չձևավորվեր ոչ թե «անտի-Նիկոլ», այլ «անտի-Սերժ» սկզբունքով։ Վերջիվերջո, փորձառու ղեկավարն ինքն է ընտրում իր արքունիքը՝ երբեմն, սակայն մոռանալով, որ «короля делает свита»,-գրել է նա։
Աշոտյանը հավելել է, որ նեղ մարդկային էգոիզմի տեսակետից նրանց գուցե կարելի է հասկանալ։
«Մի կողմից, նրանք այդպես էլ չեն կարողանում բանական որևէ բացատրություն ներկայացնել, թե ինչու չեն միանում և չեն աջակցում Նիկոլից ազատվելու այս պահին միակ տարբերակին՝ իմպիչմենտին։ Մյուս կողմից էլ նրանց գլխին կախվել է ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանի քաղաքական շողքը։
Չէ՞ որ որքան էլ մեր խորհրդարանական գործընկերները հրապարակավ չխոստովանեն, իրենց ղեկավարը շատ լավ է հասկանում, որ Կարապետյանի քաղաքական նախաձեռնությունը նրանից տանելու է մի շատ մեծ հատված՝ էլեկտորատի, իմիջի, մարդկային ռեսուրսի, օրակարգի, նույնիսկ՝ քաղաքական դեմքերի։
Ավելին, հենց Սամվել Կարապետյանի թիմն է հավակնելու դառնալ ընդդիմության թիվ մեկը, առաջին ջութակը՝ կարգավիճակ, որն այդքան թանկ է երկրորդ նախագահի թիմի համար և որի պահպանության շուրջ էր ձևավորվել իրենց վերջին ժամանակվա ողջ գործունեության տրամաբանությունը։
Ներընդդիմադիր դաշտում ծավալվող այս տեկտոնիկ վերադասավորումները հիշեցնում են երբեմնի աշխարհահռչակ «NOKIA»-ի պատմությունը, որը երկար ժամանակ լինելով շուկայի առաջատարը, չհասկացավ առաջընթացի ուղղությունը և սպառողների ակնկալիքները, ճիշտ չկողմնորոշվեց տեխնոլոգիական թրենդերում, սեփական ինքնահավան թմրածության զոհը դարձավ և ընդամենը մի քանի տարում վերացավ շուկայից։
Մինչ NOKIA-ն պայքարում էր SAMSUNG-ի դեմ, APPLE-ն իր նորարարությունների և ճկունության շնորհիվ դարձավ առաջինը, SAMSUNG-ը մնաց մրցունակ, իսկ NOKIA-ն թիվ մեկից վերածվեց բանկրոտի։
Ներընդդիմադիր ցանկացած զարգացում և վերադասավորություն ինձ համար ընդունելի է, եթե վերջնարդյունքում մոտեցնում է Նիկոլի քաղաքական վախճանը։ Ակնհայտ է, որ երկրորդ նախագահի թիմի զզվելի հակաքարոզչությունը մեր դեմ, խլելով ռեսուրսներ, ժամանակ և էներգիա, ծառայում է ճիշտ հակառակ նպատակին»,–գրել է ՀՀԿ փոխնախագահը։

Заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян заявил, что команда бизнесмена Самвела Карапетяна, находящегося под арестом уже два месяца, претендует на роль главной силы в армянской оппозиции.
Он раскритиковал соратников второго президента Роберта Кочаряна, подчеркнув, что их единственная стабильная политическая деятельность на фоне ухудшающейся ситуации — это «продолжающаяся пропаганда против РПА».
«Хотя положение команды второго президента становится всё более жалким, поражает их упорство и бесстыдство, с которым они продолжают грязную кампанию против РПА и третьего президента.
Никол сдает Сюник, усиливает атаки на Церковь, сажает наших товарищей, соединяет политический террор с налоговым, а что делает команда "лидера оппозиции"? Сначала по объективным причинам, теперь — по инерции?
Они объединяют здоровые силы общества? Нет. Предлагают решения? Нет. Используют свою международную репутацию для предотвращения беды? И снова — нет.
Единственное, что делает штаб второго президента — это пропаганда без меры, логики и нравственности.
Те, кто её осуществляет, — маргиналы, которых раньше открещивались словами «они не с нами», — стали мейнстримом в лагере Кочаряна. Парадоксально, ведь обычно в гвардию отбирают лучших, а у наших оппозиционных коллег действует отрицательная селекция.
Может, это нас бы и не касалось, если бы ядро этой пропаганды формировалось на принципе "анти-Никол", а не "анти-Серж". В конце концов, опытный лидер сам выбирает своё окружение, но порой забывает, что «короля делает свита».
Ашотян также отметил, что с точки зрения эгоизма понять их можно.
«С одной стороны, они не в состоянии разумно объяснить, почему не поддерживают импичмент — единственный путь избавиться от Никола. С другой — над ними нависла тень политической активности благотворителя Самвела Карапетяна.
Пусть они и не признают это публично, их лидер прекрасно понимает, что инициатива Карапетяна отнимет у него значительную часть электората, влияния, ресурсов, даже лиц.
Более того, именно команда Карапетяна претендует на статус главной оппозиционной силы — статус, к которому так цепляется команда второго президента и вокруг которого строилась вся их недавняя активность.
Эти тектонические сдвиги в оппозиционном поле напоминают историю компании Nokia: будучи долгое время лидером рынка, она не уловила тенденции, потеряла ориентиры и исчезла, тогда как Apple и Samsung сохранили и усилили позиции.
Любое развитие и перестройка в оппозиции для меня приемлемы, если они приближают конец правления Никола. Очевидно, что отвратительная пропаганда команды второго президента против нас — это растрата ресурсов, времени и энергии, которая работает против этой цели», — написал в завершение зампред РПА.