«Սրբազան պայքարի» առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը ՔԿՀ–ից իր ուղերձում նշել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարող է իրեն հաղթել, մյուսին հաղթել, «բայց Եկեղեցուն չի հաղթելու, չի կարող հաղթել»։
«Անհնար է դա։ Որովհետև հավատքի վեմի վրա է հիմնված ամեն ինչ, և որևէ ձևով, որևէ կերպով, որևէ մեկը չի կարողացել և չի էլ կարող հաղթահարել դա։Չարի՛ք, լավ լսիր։ Ինչ էլ որ սարքելու լինես, ինչ էլ որ ուզում ես անել, քեզ շատ քիչ ժամանակ է մնացել»,–գրել է նա։
Մեկ այլ գրառման մեջ նա անդրադարձել է այն հանգամանքին, որ քահանայական ձեռնադրության 30-րդ տարեդարձն անցկացնում է կալանավայրում, ինչն «ամենավատ երազում անգամ չէի կարող պատկերացնել»։
«Այսօր լրացավ քահանայական ձեռնադրությանս 30-րդ տարեդարձը… «ազատ ու անկախ» Հայաստանի կալանավայրերից մեկում։ Ամենավատ երազում անգամ չէի կարող պատկերացնել, որ կհասնեմ այս հանգրվանին։ Սակայն, մյուս կողմից էլ ներկայիս աղետի՝ բոլոր առումներով աղետի պայմաններում, չէի էլ կարող պատկերացնել այլ վայրում գտնվելս։ Դեռ 1988թ.-ից 17-ամյա երիտասարդ լինելով պայքարել ու կռվել եմ ազատ, անկախ, ինքնիշխան, իր ազատագրված Արցախով՝ մեծ և հզոր, ազգերի շարքին վեհորեն քայլող Հայաստանիս համար։
1995թ.-ին Սուրբ Էջմիածնի Սուրբ Սեղանի առջև օծվելով ՊԱԿ-ի բանտերում նահատակված Բագրատ արք. Վարդազարյանի անունով՝ ուխտեցի ծառայել Աստծո փառքի և իմ համբուրելի ժողովրդի շահի համար, ում սիրել եմ իմ կյանքից առավել»,–գրել է նա։
Սրբազանը նշել է, որ «ճշմարտությունը բռնաբարված է, արդարությունը՝ կողոպտված, սերը՝ քայքայված, հավատքը՝ խոցված, հույսը՝ բեկված»։
«Այս բոլորով հանդերձ չի մեռել մեր կամքը, անսասան հավատքը, չեն կարող սպանել մեր ձգտումներն, իղձերն ու երազները կերտելու և վերածնելու, ապաքինելու և վերստին կենսավորելու մեր Մոր՝ Մայր Հայաստանի կյանքն ու ընթացքը, և որ մեր կյանքից անպայման ու անխուսափելիորեն «կհալչի մեղքը, կհալածվեն դևերը, կջնջվեն հանցանքները, կխզվեն կապանքները, կխորտակվեն շղթաները, կբժշկվեն հարվածները, կվերանա ապականությունը, կչքանա տխրությունը, կփախնի խավարը, կմեկնի մեգը, կմերժվի մառախուղը, կփարատվի մռայլությունը, կվերանա մութը, կգնա գիշերը, կցրվի տագնապը, կչքանա չարիքը, կհալածվի հուսահատությունը… կթագավորի Աստծո ամենակարող ձեռքը»։
Փառք քեզ Տեր ամեն բանի համար, որովհետև ես հաշտ եմ իմ հայրերի և եղբայրների ու քրոջս հետ լինել կալանքի և խաչի ճանապարհում և մնալ Քեզ հետ, քան ուրացողների հետ բաժին ունենալ։
Քեզ եմ հանձնել իմ անձը ու չեմ զղջացել՝ Աստված իմ և Թագավոր իմ, Կյանք իմ և Ապավեն իմ, Հույս իմ և Վստահություն իմ՝ Հիսուս Քրիստոս Աստվածդ ամենքի։
Այո՛, ես անսակարկ և անհողդողդ հավատում եմ և ապրում եմ Հոգևոր Հայաստանի, Տաճարի և Եռագույնի Հաղթանակով։ Եվ այդ Հաղթանակն այլընտրանք չունի…»,–ասվում է ուղերձում։

23 Июль 2025 - 08:59 AMT
Лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян в своем послании из следственного изолятора заявил, что премьер-министр Никол Пашинян «может победить меня или кого-то другого, но не сможет и никогда не сможет победить Церковь».
«Это невозможно. Всё основано на скале веры, и никто никогда не смог и не сможет это преодолеть. Зло, слушай внимательно: что бы ты ни делал, у тебя осталось совсем немного времени», — написал он.
В другом посте Баграт указал, что 30-летие своего священнического рукоположения он провел в тюрьме — в ситуации, которую «даже в самом страшном сне не мог представить».
«Сегодня исполнилось 30 лет со дня моего рукоположения… в одном из изоляторов “свободной и независимой” Армении. Даже в худшем сне я не мог представить, что окажусь в такой точке. Но в условиях нынешней катастрофы — во всех смыслах — не мог представить себя в другом месте.
С 1988 года, будучи 17-летним юношей, я боролся за свободную, независимую, суверенную Армению с освобождённым Арцахом, чтобы моя страна с достоинством шла в ряду великих и сильных наций.
В 1995 году, перед Святым Престолом в Эчмиадзине, получив посвящение в честь убиенного в тюрьмах КГБ архиепископа Баграта Вардазаряна, я дал обет служить во славу Бога и на благо своего любимого народа, которого я любил больше своей жизни».
Он отметил, что «истина изнасилована, справедливость ограблена, любовь разрушена, вера ранена, надежда сломлена».
«Но несмотря на всё это, не умерла наша воля, наша непоколебимая вера, наши стремления, желания и мечты о восстановлении и возрождении жизни Матери-Армении. И несомненно придёт момент, когда “растает грех, убегут демоны, исчезнут преступления, разрушатся цепи, заживут раны, исчезнет скверна, уйдёт печаль, сбежит тьма, развеется мрак, исчезнет ночь, рассеется тревога, исчезнет зло, будет изгнано отчаяние… и восторжествует всесильная рука Божья”».
«Слава Тебе, Господи, за всё, ибо я примирился с тем, что нахожусь в тюрьме, на пути креста, рядом с отцами, братьями и сестрами — и остаюсь с Тобой, а не с отступниками.
Я отдал Тебе себя, и не жалею — мой Бог и мой Царь, моя Жизнь и мой Убежище, моя Надежда и моя Уверенность — Иисус Христос, Бог всех».
«Да, я безусловно и непоколебимо верю в Победу Духовной Армении, Храма и Триколора. И эта Победа не имеет альтернативы», — говорится в его послании.
Утром 25 июня правоохранители провели обыски по адресам сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что его участники и лидеры планировали теракты и захват власти. Позже стало известно, что архиепископ Баграт и еще 14 человек арестованы на два месяца.