23 Հուլիս 2025 - 08:24 AMT
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, ում դատի էր տվել «Սրբազան պայքարի» առաջնորդ Բագրատ սրբազանը, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Բագրատ Գալստանյանի դեմ միասնական հայց ներկայացնելու մասին։
«Այսօր բազմաթիվ քաղաքացիներ և նաև հանրային գործիչներ, ում դատի է տվել Բագրատ Գալստանյանը, միացել են ժողովրդին վիրավորանքներ հասցնելու համար խմբային հայց ներկայացնելու առաջարկիս:
Եվ այսպես, Քաղ. դատավարության օրենսգրքի 224 հոդվածի համաձայն նախաձեռնում ենք խմբային հայց` Բագրատ Գալստանյանի դեմ:
Ստյոպա Սաֆարյանն առաջարկել է կազմակերպչական առումով աջակցել. սիրով ընդունում եմ առաջարկը:
Ճիշտ է, մենք ներողամիտ և մեծահոգի ժողովուրդ ենք, բայց պատասխանատվությունը լավ բան է: Առաջարկում եմ բարոյական վնասի համար պահանջվող գումարն էլ ուղղել մի բարի և հանրօգուտ գործի:
Հայցին միանալու և գործընթացի մասին լրացուցիչ կտեղեկացնենք»,–ասվում է գրառման մեջ:
Հրապարակման մեջ նշված են նաև նախաձեռնությանն աջակցող այլ անձինք՝ Արամ Սարգսյան, Հարություն Մկրտչյան։
Տավուշի թեմի նախկին առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը դատական հայց է ներկայացրել առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի, ինչպես նաև մի քանի այլ հանրային գործիչների դեմ՝ պահանջելով փոխհատուցել իր հասցեին վիրավորանք և զրպարտություն հասցնելու հետևանքով պատճառված ոչ նյութական վնասը։
Բագրատ սրբազանը Վահագն Ալեքսանյանից պահանջում է 6 միլիոն դրամ փոխհատուցում, իսկ Անահիտ Ավանեսյանից, «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանից, նույն կուսակցության ավագանու անդամ Անի Խաչատրյանից, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանից և քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանից՝ 3-ական միլիոն դրամ։

23 Июль 2025 - 09:01 AMT
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян, которую ранее судил архиепископ Баграт Галстанян, на своей странице в Facebook объявила о намерении подать против него групповой иск.
«Сегодня многие граждане и общественные деятели, которых также судил Баграт Галстанян, присоединились к моему предложению подать коллективный иск за публичные оскорбления», — написала она.
Согласно статье 224 Гражданского процессуального кодекса, инициируется групповой иск против Баграта Галстаняна.
Организационную помощь предложил политолог Степа Сафарян, и Аванесян приняла предложение. «Да, мы великодушный народ, но ответственность — важна. Предлагаю направить возможную компенсацию морального ущерба на общественно полезное дело», — добавила она.
Среди поддержавших инициативу также указаны Арам Саргсян и Арутюн Мкртчян.
*Ранее архиепископ Баграт Галстанян подал иски против министра здравоохранения Анаит Аванесян, депутата от фракции «Гражданский договор» Вааgна Алексаняна и ряда других общественных деятелей, требуя компенсацию за нанесение оскорблений и клеветы.
Он требует 6 миллионов драмов от Алексаняна и по 3 миллиона от Аванесян, лидера партии «Республика» Арама Саргсяна, члена совета старейшин той же партии Ани Хачатрян, бывшего депутата Степы Сафаряна и политолога Арутюна Мкртчяна.*