«Տաշիր» խմբի նախագահ Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խումբը դատարան է ներկայացրել 11 քաղաքացիական հայց՝ զրպարտության ու վիրավորանքի հիմքով, որոնցից 8-ն արդեն ընդունվել է վարույթ։
Պաշտպանական թիմի անդամ Վարդան Ալոյանը տեղեկացրել է, որ որոշ գործեր դեռ պետք է ուսումնասիրվեն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մի շարք դեպքերում դատարանը 9 մլն դրամի չափով կալանք է դրել գույքի վրա, այդ թվում՝ Արսեն Թորոսյանի և բլոգերներից մեկի նկատմամբ»,–ասել է նա։
Տարբեր հրապարակումների համաձայն՝ հայցեր են ներկայացվել նաև վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանի, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանի, ՔՊ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի, բլոգերներ Ռոման Բաղդասարյանի և Լուսինե Քեսոյանի, ինչպես նաև քաղաքագետներ Հարություն Մկրտչյանի, Լևոն Շիրինյանի և Ռուբեն Մեհրաբյանի դեմ։
Ալոյանը հավելել է, որ հայցվորի պահանջներն են՝ հրապարակային ներողություն կամ հայտարարությունների հերքում՝ արված թե՛ ԱԺ ամբիոնից, թե՛ սոցիալական ցանցերում։ Բացի այդ, «Տաշիր» խմբի կողմից վարչական հայց է ներկայացվել Երևանի քաղաքապետարանի դեմ։
Հունիսի 17-ին իրավապահները խուզարկություն են իրականացրել Սամվել Կարապետյանի տանը։ Այդ գործողությունը հաջորդել է գործարարի հրապարակային աջակցությանը Հայ առաքելական եկեղեցուն, երբ նա դատապարտել է որոշ շրջանակների գործողությունները՝ նշելով, որ «մի փոքրիկ խմբակ, մոռանալով հայոց պատմությունը, հայ եկեղեցու հազարավոր տարիների պատմությունը, հարձակվել է հայ եկեղեցու վրա, հայ ժողովրդի վրա»։
Ի պատասխան՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սոցիալական ցանցերում գործարարի հասցեին վիրավորական և սպառնալի արտահայտություններ է հրապարակել։
Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, որ Սամվել Կարապետյանի դեմ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ այն հիմքով, որ զանգվածային լրատվամիջոցով հարցազրույցի ընթացքում նա հանդես է եկել «իշխանությունը զավթելուն՝ ՀՀ սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով ՀՀ կառավարության լիազորություններին տիրանալուն ուղղված հրապարակային կոչ»-ով։ Հունիսի 18-ին գործարարը կալանավորվել է 2 ամսով և ներկայում պահվում է «Երևան–Կենտրոն» ՔԿՀ-ում։
Պաշտպանական խումբը ներկայացված մեղադրանքներն անհիմն է որակել, իսկ կալանքը՝ անօրինական։ Հուլիսի 4-ին Սամվել Կարապետյանը մեկուսարանից հանդես է եկել ուղերձով՝ հայտնելով իր նախաձեռնությամբ նոր քաղաքական ուժ ձևավորելու մտադրության մասին։

Юридическая команда президента группы «Ташир» Самвела Карапетяна подала 11 гражданских исков по фактам клеветы и оскорблений, из которых 8 уже приняты к производству, сообщает Sputnik Армения.
Член защитной группы Вардан Алоян отметил, что некоторые дела ещё находятся на стадии изучения.
«В ряде случаев суд наложил арест на имущество на сумму 9 млн драмов, в том числе на имущество Арсена Торосяна и одного из блогеров», — сообщил он.
Согласно разным публикациям, иски также поданы против пресс-секретаря премьер-министра Назели Багдасарян, заместителя руководителя аппарата премьера Тарона Чахояна, главы фракции «Гражданский договор» в парламенте Айка Конджояна, блогеров Романа Багдасаряна и Лусине Кесоян, а также политологов Арутюна Мкртчяна, Левона Шириняна и Рубена Меграбяна.
Алоян добавил, что истец требует публичных извинений или опровержений заявлений, сделанных как с парламентской трибуны, так и в соцсетях. Кроме того, группа «Ташир» подала административный иск против мэрии Еревана.
17 июня правоохранители провели обыск в доме Самвела Карапетяна. Эта мера последовала за публичной поддержкой предпринимателем Армянской апостольской церкви, в ходе которой он осудил действия ряда кругов, заявив, что «небольшая группа, забыв историю армянского народа и тысячелетнюю историю Армянской церкви, напала на Церковь и народ».
В ответ премьер-министр Никол Пашинян опубликовал в соцсетях оскорбительные и угрожающие высказывания в адрес бизнесмена.
Следственный комитет сообщил о возбуждении уголовного дела в отношении Карапетяна по части 2 статьи 422 УК Армении — за «публичные призывы к захвату власти и присвоению полномочий правительства способом, не предусмотренным Конституцией». 18 июня предприниматель был арестован на 2 месяца и в настоящее время находится в СИЗО «Ереван-Кентрон».
Защита назвала обвинения необоснованными, а арест — незаконным. 4 июля Карапетян выступил из изолятора с обращением, заявив о намерении по собственной инициативе сформировать новую политическую силу.