Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պաշտպանները հայտնել են, որ նրա նկատմամբ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտ է հայտարարվել։
«Քննիչը 23.07.2025թ. ծանուցմամբ Միքայել Սրբազանի պաշտպաններին տեղեկացրել է, որ ծանուցումն ավարտվել է: Վարույթի նյութերի ծանոթացումը կազմակերպվելու է 24.07.2025թ.:
Քննիչը մեղադրական եզրակացությունը վարույթի նյութերի հետ միասին հսկող դատախազին է հանձնում:
Մեղադրական եզրակացությամբ վարույթի նյութերն ստանալուց հետո՝ յոթ օրվա ընթացքում, հսկող դատախազն ընդունելու է որոշում մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու մասին, որից հետո վարույթի նյութերի հետ հանձնում է իրավասու դատարան:
Ստանալով քրեական գործը` դատավորը եռօրյա ժամկետում որոշում է կայացնում վարույթն ստանձնելու և նախնական դատալսումներ նշանակելու մասին:
Նախնական դատալսումներով առաջին դատական նիստը նշանակվում է վերը նշված որոշման կայացումից հետո՝ երկշաբաթյա ժամկետում:
Նախնական դատալսումների ընթացքում դատարանը քննարկման առարկա է դարձնում մինչդատական վարույթում մեղադրյալի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը վերացնելու, փոխելու, դրա ժամկետը երկարաձգելու, իսկ եթե խափանման միջոց կիրառված չի եղել` այն կիրառելու հարցը»,- հայտնել է Աջապահյանի պաշտպանական թիմը։

Адвокаты архиепископа Микаэла Аджапахяна сообщили, что предварительное следствие по его уголовному делу завершено.
«23.07.2025 г. следователь уведомил защитников Владыки Микаэла о завершении следствия. Ознакомление с материалами дела начнется 24.07.2025 г.», — говорится в заявлении.
Следователь передаст обвинительное заключение вместе с материалами дела надзирающему прокурору. После получения документов прокурор в течение семи дней примет решение об утверждении обвинительного заключения, после чего передаст дело в компетентный суд.
После получения дела судья в течение трёх дней принимает решение о принятии дела к производству и назначении предварительных слушаний.
Первое заседание состоится в течение двух недель после этого решения. На предварительных слушаниях суд рассмотрит вопрос о продлении, изменении или отмене ранее применённой меры пресечения в отношении обвиняемого, либо о её применении, если она не была назначена.
Утром 27 июня около 30 человек в масках ворвались в резиденцию епархии Ширака. Однако архиепископ Микаэл Аджапахян находился в то время в Первопрестольном Эчмиадзине, где должен был пройти Собор священников. Позже он сам явился в Следственный комитет и был арестован по решению суда на два месяца. В отношении Аджапахяна возбуждено уголовное дело по статье о публичных призывах к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета или насильственному свержению конституционного строя.