Հայաստանի վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Վաչե Մարգարյանը մերժել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմը գլխավորող Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի փաստաբանների միջնորդությունը՝ գործով բողոքը քննարկել բանավոր ընթացքով։ Այդ մասին հայտարարել է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի պաշտպանական խումբը։
Դատավորը որոշում է կայացրել հուլիսի 24-ի փոխարեն դատական ակտի հրապարակումը կատարել հուլիսի 30-ին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ժամկետի փոփոխությունը նա հիմնավորել է անհրաժեշտ լրացուցիչ ուսումնասիրությամբ, դատարանի ծանրաբեռնվածությամբ, ինչպես նաև պաշտպանական կողմին իր դեմ ինքնաբացարկ ներկայացնելու հնարավորության տրամադրմամբ։
Նախկինում հաղորդվել է, որ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի գործով նախաքննությունը ավարտին է հասել։
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը չի բացառել, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող է այցելել կալանավորված սրբազաններ Միքայել Աջապահյանին և Բագրատ Գալստանյանին, հայտնում է Radar Armenia-ն։
«Չեմ բացառում որևէ բան։ Ինչո՞ւ ոչ։ Աստված մի արասցե, եթե որոշակի խնդիրների բախվեն, ես պատրաստ եմ բոլորի հետ հանդիպել»,– ասել է նա լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
Աջապահյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ զանգվածային լրատվամիջոցներով և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով տարածված այն կոչերի հիմքով, որոնք, իրավապահների պնդմամբ, ուղղված են եղել իշխանությունը յուրացնելուն և սահմանադրական կարգը տապալելուն։ Հունիսի 28-ին Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանն ազատազրկման է ենթարկվել երկու ամսով։

Судья Апелляционного уголовного суда Армении Ваче Маргарян отклонил ходатайство адвокатов архиепископа Микаэла Аджапахяна, возглавляющего Ширакскую епархию Армянской Апостольской Церкви, о рассмотрении жалобы в устном порядке. Об этом заявила группа защиты архиепископа.
Как сообщает «Арменпресс», вместо ранее запланированного 24 июля, судебный акт будет опубликован 30 июля.
Своё решение судья обосновал необходимостью дополнительного изучения дела, загруженностью суда, а также предоставлением стороне защиты возможности заявить отвод судье.
Ранее сообщалось, что предварительное следствие по делу архиепископа Аджапахяна завершено.
Министр юстиции Србуи Галян не исключила, что при необходимости посетит находящихся под арестом священнослужителей Микаэла Аджапахяна и Баграта Галстаняна, сообщает «Radar Armenia».
«Я ничего не исключаю. Почему бы и нет? Не дай бог, если возникнут проблемы — я готова встретиться со всеми», — заявила она в беседе с журналистами.
Аджапахяну предъявлено обвинение по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Армении за публичные призывы через СМИ и информационные технологии, которые, по версии правоохранительных органов, были направлены на захват власти и свержение конституционного строя. 28 июня архиепископ был арестован на два месяца.