Հուլիսի 22-ին Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտում սկսված հրատապ գործի շրջանակում արբիտր Պատրիկ Լինդֆորսը կիրառել է արտակարգ միջոց՝ պահանջելով Հայաստանի Հանրապետությունից ձեռնպահ մնալ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի ակտիվները բռնագրավելուց :Որոշումը հայտնվել է «Հետքի» տրամադրության տակ։
Մասնավորապես, արտակարգ իրավիճակների արբիտրը ՀՀ–ից պահանջել է՝
- Չիրականացնել ՀԷՑ-ի կառավարման մարմինների անդամների փոփոխություն։
- Չփոխել ՀԷՑ-ի կանոնադրությունը։
- Չնշանակել ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ, կամ եթե նշանակվել է՝ նրան չլիազորել գործել որպես ՀԷՑ-ի գործադիր մարմին։
- Չեղյալ չհամարել ՀԷՑ-ի լիցենզիաները։
- Չհայտարարել և չկազմակերպել ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերի վաճառքի աճուրդներ։
- Չբռնագրավել կամ չօտարել ՀԷՑ-ի ակտիվները։
- Որեւէ այլ ձևով չսահմանափակել ՀԷՑ-ի կանոնավոր գործունեությունը:
Արբիտրաժային մարմնին դիմել են «Լիորմանդ Հոլդինգս Լիմիթեդ» ընկերությունը, «Տաշիր» Գրուպի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը, նրա կինը՝ Էթերի Կարապետյանը, որդին՝ Սարգիս Կարապետյանը և եղբայրը՝ Կարեն Կարապետյանը։
«Հայաստանի Էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի 31.8%-ի իրական շահառուն Սամվել Կարապետյանն է, 29%-ինը՝ Սարգիս Կարապետյանը: Մասնակցության շղթայում «Լիորմանդ Հոլդինգս Լիմիթեդ» ընկերությունը, որը գրանցված է Կիպրոսում, ևս ներգրավված է, այդ իսկ պատճառով վերջինս ևս դիմել է արբիտրաժային դատարան:
Հրատապ որոշման համաձայն՝ արտակարգ իրավիճակների արբիտր Պատրիկ Լինդֆորսի վարձատրությունը կազմում է 16 000 եվրո՝ գումարած 25,5% ԱԱՀ։ Իսկ Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի վճարը 4 000 եվրո է՝ գումարած 25% ԱԱՀ։
Դիմող կողմերը պահանջել են նաև ազատ արձակել Սամվել Կարապետյանին, սակայն այդ պահանջը մերժվել է։
Կառավարությունն արձագանքել էր արբիտրաժային՝ որոշմանը ընդգծելով, որ «Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի 22.07.2025թ. թիվ EA 2025/121 գործով քննված հարցերի (վեճի) շրջանակն այլ է, քան ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու որոշման նպատակները և վերջինիս կողմից իրականացվելիք գործողությունների շրջանակը: Մասնավորապես, ժամանակավոր կառավարչի նշանակմամբ հետապնդվող նպատակն է, ի թիվս այլնի՝ միտումնավոր եղանակով էներգետիկ ճգնաժամի ստեղծման ռիսկերի կանխարգելումը, հանրային կարգի ապահովումը, պետական անվտանգությանը սպառնացող հնարավոր ռիսկերի վերացումը, ՀԷՑ-ում տեղի ունեցած չարաշահումների քողարկման բացառումը և հետագա չարաշահումների կանխարգելումը:
«Հարգանքով վերաբերվելով օտարերկրյա արբիտրաժների որոշումներով կիրառվող ապահովման միջոցներին, միևնույն ժամանակ բոլորը պարտավոր են առաջնորդվել նաև ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով, որոնցով սահմանված են արբիտրաժային որոշումների ճանաչման և կատարման կարգերը և ընթացակարգերը»,-նշված է Կառավարության հաղորդագրության մեջ:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն էլ իր հայտարարությամբ նշել է, որ հանձնաժողովի նախագահը կարող է որևէ վերաբերելի գործողություն իրականացնել միայն այն դեպքում, երբ նշված ակտը ճանաչվի և կատարվի ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված ընթացակարգերի համաձայն։
«Ստեղծված իրավիճակը փաստում է, որ Կառավարությունը չի պատրաստվում ինքնակամ կատարել արտակարգ արբիտրի որոշումը՝ հիմնվելով ՀՀ օրենսդրական պահանջների վրա։
Պետք է հաշվի առնել, որ միջազգային արբիտրաժային դատարանները բարձր հեղինակություն ունեն, և նրանց որոշումների չկատարումը կարող է առաջացնել միջազգային հետևանքներ։ Եթե, օրինակ, ՀԷՑ-ի գործով ՀՀ-ն հրաժարվի որոշումը կատարել, ապա Նյու Յորքի Կոնվենցիայի դրույթների ուժով, անդամ երկրները կարող են բռնագանձել ՀՀ-ին պատկանող գույքը իրենց տարածքում, օրինակ՝ դեսպանատների շենքերը։
Բացի այդ, արբիտրաժները լուծում են լուրջ ֆինանսական վեճեր, և նման որոշումների չկատարումը կարող է խաթարել այդ համակարգի վստահելիությունը, ինչը չեն կարող թույլ տալ»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Իրավական տեսանկյունից՝ օտարերկրյա արբիտրաժային վճռերի ճանաչման և կատարման հարցերը կարգավորվում են «Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով»։ Դատարան կարելի է դիմել վճիռը ճանաչելու նպատակով՝ դրա ուժի մեջ մտնելու օրվանից երեք տարվա ընթացքում։
Օրենքի համաձայն՝ դատական որոշումը կայացվում է դիմումը վարույթ ընդունելուց հետո առավելագույնը երկու ամսում, և հիմնականում՝ առանց նիստի հրավիրելու։ Նիստ հնարավոր է միայն անհրաժեշտության դեպքում՝ հավելյալ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով։
Նշենք, որ դատարանների նկատմամբ վստահության պակասը որոշակի վտանգ է առաջացնում՝ արբիտրաժային վճիռների գործնական կիրարկման տեսանկյունից, քանի որ օտարերկրյա արբիտրաժի որոշման կատարումը կախված է հենց ներպետական դատարանի կողմից տրված կատարողական թերթից։
Հայաստանը 1998 թվականին վավերացրել է 1958 թվականի «Օտարերկրյա արբիտրաժային որոշումների ճանաչման և կատարման մասին» Նյու Յորքի կոնվենցիան։ Այն նախատեսում է, որ պայմանավորվող պետությունները պարտավոր են արբիտրաժային վճիռներն ընդունել և իրականացնել՝ իրենց դատավարական կանոնների շրջանակում։ Այս վճիռներին չի կարելի կիրառել ավելորդ սահմանափակումներ։
Կոնվենցիան նաև սահմանում է որոշ բացառություններ՝ թույլ տալով մերժել վճռի կատարումը, եթե այն հակասում է տվյալ երկրի հասարակական կարգին կամ եթե վեճը բնույթով ենթակա չէ արբիտրաժային կարգավորմանը տվյալ երկրի օրենքների համաձայն։
Հայաստանը միացել է Կոնվենցիային՝ հայտարարելով, որ այն կկիրառի միայն մյուս անդամ պետության տարածքում ընդունված վճիռների վրա և միայն այն վեճերի նկատմամբ, որոնք հանդիսանում են տնտեսական՝ ՀՀ օրենսդրության շրջանակում։
Ի հավելումն՝ ըստ «Առևտրային արբիտրաժի մասին» օրենքի՝ արբիտրաժային տրիբունալի վճիռները ճանաչվում են որպես պարտադիր և կատարվում են դատարանին գրավոր միջնորդությամբ՝ բացառությամբ որոշ դեպքերի, որոնք նշված են Նյու Յորքի Կոնվենցիայում։
Հայաստանը 1995 թվականին կնքել է և 1998 թվականից ուժի մեջ է մտել Կիպրոսի կառավարության հետ «Ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության մասին» համաձայնագիրը։ Այն միտված է ստեղծել բարենպաստ պայմաններ ներդրումների համար՝ երկու պետությունների միջև։
Քանի որ ՀԷՑ-ում ներդրում ունի նաև Կիպրոսում գրանցված «Լիորմանդ Հոլդինգս Լիմիթեդ»-ը, այդ համաձայնագիրը վերաբերում է նաև այս վեճին։
Համաձայնագրի դրույթներով՝ ներդրումների նկատմամբ պետք է ապահովվի հավասար, արդար և անաչառ վերաբերմունք, ինչպես նաև արգելվում է խտրական մոտեցումը կամ որևէ ձևով խանգարելը դրանց գործունեությանը։
Բացի այդ, ներդրումները չեն կարող բռնագանձվել կամ ազգայնացվել, բացառությամբ դեպքերի, երբ դրանք բխում են հանրային շահից, համապատասխանում են օրենքին, արդարացված են և ուղեկցվում են արդար փոխհատուցմամբ։
Փոխհատուցումը պետք է հաշվարկվի շուկայական արժեքով՝ միջոցառումների մասին հրապարակայնացումից առաջ, լինի փոխարկելի արժույթով, հնարավորինս արագ, և ուղեկցվի համապատասխան տոկոսադրույքով։
Հուլիսի 18-ին ՀԾԿՀ նախագահը որոշում է կայացրել՝ Ռոմանոս Պետրոսյանին նշանակելով ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ։ Տարածքային կառավարման նախարարության հաղորդման հիման վրա հանձնաժողովի նախագահը հարուցել է վարչական վարույթ, իսկ Պետրոսյանն այժմ կատարում է ժամանակավոր կառավարչի լիազորությունները։
Գործարար Սամվել Կարապետյանի իրավապաշտպանները 2025 թվականի հունիսի 23-ին հայտարարել են, որ իրենց վստահորդը և նրա ընտանիքը հաղթել են ՀՀ կառավարության դեմ արտակարգ արբիտրաժային գործով։ Դրա արդյունքում Լինդֆորսի կայացրած որոշումը ՀՀ կառավարության համար դարձել է պարտադիր։
Ըստ պաշտպանական հայտարարության՝ արտակարգ արբիտրը նկատել է, որ «ապահովման անհետաձգելի միջոցների բացակայության պայմաններում հայցվորների համար դժվար է լինելու ստանալ վնասի ամբողջական հատուցում, եթե նրանք կորցնեն ընկերության նկատմամբ վերահսկողությունը, կամ, ինչն ավելի վատ է՝ դադարեն լինել դրա սեփականատեր»։

24 Июль 2025 - 14:33 AMT
Арбитр Патрик Линдфорс, назначенный Арбитражным институтом Торговой палаты Стокгольма, 22 июля в рамках срочного дела вынес постановление о применении обеспечительных мер, предписав Республике Армения воздержаться от конфискации активов ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА). Решение, оказавшееся в распоряжении «Hetq», направлено на сохранение текущего положения до окончательного разрешения спора.
В частности, Линдфорс потребовал от Армении:
• Не менять состав органов управления ЭСА;
• Не вносить изменения в устав компании;
• Не назначать временного управляющего, либо не наделять его полномочиями исполнительного органа;
• Не аннулировать лицензии компании;
• Не объявлять и не проводить аукционы по продаже акций;
• Не конфисковывать и не отчуждать активы;
• Не ограничивать деятельность компании иными способами.
Иск подали зарегистрированная на Кипре компания Lirmand Holdings Limited, владелец группы «Ташир» Самвел Карапетян, его супруга Этери Карапетян, сын Саркис и брат Карен Карапетян. Самвел Карапетян является фактическим владельцем 31,8% акций ЭСА, Саркис владеет 29%. Из-за участия Lirmand Holdings в структуре собственности компания также включена в дело.
В решении указано, что гонорар арбитра Линдфорса составляет 16 000 евро плюс 25,5% НДС, а сбор Арбитражного института — 4 000 евро плюс 25% НДС.
Требование освободить Самвела Карапетяна было отклонено.
Правительство Армении в официальном заявлении подчеркнуло, что предмет разбирательства по делу № EA 2025/121 отличается от целей назначения временного управляющего. Указывается, что назначение имеет целью предотвратить риски умышленного создания энергетического кризиса, обеспечить общественный порядок и безопасность, выявить и пресечь злоупотребления в ЭСА.
При этом правительство отметило, что, уважая решения иностранных арбитражей, все стороны обязаны следовать также законам Армении и международным соглашениям, регулирующим признание и исполнение таких решений.
Комиссия по регулированию общественных услуг сообщила, что ее председатель вправе действовать только после официального признания арбитражного решения в соответствии с законами страны.
Как отмечает «Hetq», создавшаяся ситуация говорит о том, что правительство не намерено добровольно исполнять постановление арбитра, ссылаясь на требования внутреннего законодательства. Однако отказ может вызвать международные последствия. Согласно Нью-Йоркской конвенции, страны-участницы могут наложить взыскание на имущество Армении на своей территории, включая здания посольств.
Игнорирование подобных решений также может подорвать доверие к системе арбитража, особенно в случаях крупных финансовых споров.
С юридической точки зрения, признание и исполнение иностранных арбитражных решений регулируется Гражданским процессуальным кодексом Армении. Обратиться в суд можно в течение трех лет с даты вступления решения в силу. Рассмотрение проходит в течение двух месяцев, как правило, без заседания, за исключением случаев, когда требуются разъяснения.
Уровень доверия к судам, как отмечается, представляет собой фактор риска: исполнение арбитражного решения зависит от выдачи исполнительного листа внутренним судом.
Армения ратифицировала Нью-Йоркскую конвенцию 1958 года в 1998 году. Конвенция требует от стран-участниц признания и исполнения арбитражных решений в рамках их процессуального законодательства без лишних ограничений. Документ также допускает отказ в исполнении решения, если оно противоречит общественному порядку или если спор не подлежит арбитражу по законам данной страны.
Армения присоединилась к Конвенции с оговоркой, что она применяется только к решениям, принятым на территории других стран-участниц, и только к экономическим спорам в рамках армянского законодательства.
Согласно Закону «О торговом арбитраже», решения арбитражного трибунала являются обязательными и исполняются через суд, за исключением случаев, указанных в Конвенции.
С 1998 года действует Соглашение о поощрении и защите инвестиций между Арменией и Кипром. Оно предусматривает справедливое и равноправное отношение к инвестициям, запрет дискриминации и вмешательства.
Инвестиции не подлежат конфискации или национализации, кроме как по закону, в общественных интересах и с выплатой справедливой компенсации. Компенсация должна рассчитываться по рыночной стоимости до момента оглашения мер, быть выплачена в конвертируемой валюте и включать процентную ставку.
18 июля председатель Комиссии по регулированию общественных услуг назначил Романоса Петросяна временным управляющим ЭСА на основании представления Министерства территориального управления. В настоящее время он исполняет эти полномочия.
23 июня адвокаты Самвела Карапетяна сообщили, что их доверитель и его семья выиграли срочное арбитражное дело против правительства Армении. По их словам, решение Линдфорса стало обязательным для властей.
Арбитр указал, что без немедленных обеспечительных мер истцы могут лишиться контроля над компанией или, что еще хуже, утратить право собственности, не получив полного возмещения убытков.