25 Հուլիս 2025 - 07:23 AMT
Արդարադատության նախկին նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը արձագանքել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի այն պնդմանը, թե «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի սեփականատեր Կարապետյանների ընտանիքը պարտավոր է շարունակել պլանային ներդրումները։
Հովհաննիսյանը հայտարարել է. «Ձեր հանձնաժողովի տիրույթում գտնվող սուբյեկտը ՀԷՑ-ն է, այսինքն՝ իրավաբանական անձը, ֆիրման։ Դուք սեփականատիրոջ հետ գործ չունեք և չեք կարող ունենալ, նաև չեք կարող ներդրումներ պարտադրել՝ ասելով, որ պետք է ներդրում անեն։ Իրավասու չեք», գրում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև հավելել է, որ այս մոտեցմամբ հանձնաժողովի ղեկավարը «խոր մոլորության մեջ է» և կոչ է արել վերջինիս լինել ավելի ուշադիր։
Հովհաննիսյանը անդրադարձել է նաև Մեսրոպյանի հայտարարությանը, ըստ որի՝ ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանին ինքն է նշանակել։
Նրա խոսքով՝ «Էներգետիկայի մասին» և «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքներում վերջերս կատարված փոփոխությունները հակասում են Սահմանադրությանը։
Հովհաննիսյանը շեշտել է. «Դուք իրավասու սուբյեկտը չեք։ Սահմանադրությամբ իրավասու սուբյեկտը հանձնաժողովն է»։
Հուլիսի 3-ին Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» և «Էներգետիկայի մասին» օրենքներում կատարված փոփոխությունների փաթեթը, որը հանրության շրջանում հայտնի է որպես ՀԷՑ-ի պետականացման նախագիծ։
Մինչ այդ՝ հունիսի 18-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանավորումից ժամեր առաջ, հայտարարել է, որ եկել է պահը՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը ազգայնացնելու։ Նա նաև զգուշացրել է, որ ՀԷՑ-ի այն աշխատակիցները, որոնք կդադարեն համագործակցել պետության հետ, կազատվեն աշխատանքից։ Հունիսի 24-ին Փաշինյանը հայտնել է, որ արդեն մշակվել է ՀԷՑ-ի պետականացման ծրագիրը։
Հավելենք, որ Սամվել Կարապետյանը «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» ձեռք է բերել 2016 թվականին՝ նախորդ կառավարության խնդրանքով, և այն ժամանակվանից ի վեր ներդրել է հարյուր միլիոնավոր դոլարներ ընկերության արդիականացման նպատակով։

Бывший министр юстиции Арпине Ованнисян отреагировала на заявление председателя Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Месропа Месропяна о том, что семья Карапетянов, владельцы «Электрических сетей Армении», обязана продолжать плановые инвестиции.
Ованнисян заявила: «Субъект в вашей компетенции — это ЭСА, то есть юридическое лицо, фирма. У вас нет дела с собственником и не может быть; вы не можете принуждать к инвестициям, утверждая, что они обязаны инвестировать. Вы не уполномочены», сообщает «Спутник Армения».
Она также добавила, что глава комиссии «глубоко заблуждается» и призвала его быть более внимательным.
Ованнисян прокомментировала заявление Месропяна о том, что он лично назначил временного управляющего ЭСА Романоса Петросяна.
По её словам, недавние изменения в законах «Об энергетике» и «О Регуляторном органе по общественным услугам» противоречат Конституции.
Она подчеркнула: «Вы не уполномоченное лицо. По Конституции уполномоченным субъектом является комиссия».
В начале июля Национальное собрание единогласно и полностью во втором чтении приняло пакет поправок к законам об Энергетике и Регуляторном органе по общественным услугам — известный в обществе как проект национализации ЭСА.
Ранее, 18 июня, за несколько часов до ареста бизнесмена Самвела Карапетяна, премьер-министр Никол Пашинян объявил, что пришло время национализировать компанию ЭСА. Он предупредил, что сотрудники ЭСА, прекратившие сотрудничество с государством, будут уволены. 24 июня Пашинян сообщил, что план национализации уже разработан.
Карапетян приобрёл «Электрические сети Армении» в 2016 году по просьбе предыдущего правительства и с тех пор вложил сотни миллионов долларов США в её модернизацию.