25 Հուլիս 2025 - 07:45 AMT
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում հանդիսավորությամբ մեկնարկել է ֆրանսահայ նշանավոր նկարիչ Ժան Ժանսեմի 105-ամյակին նվիրված ցուցադրությունը՝ «Ժանսեմ. կենդանի գծի վարպետը» խորագրով:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալներ Ալֆրեդ Քոչարյանն ու Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, մշակութային ոլորտի ներկայացուցիչներ, արվեստագետներ և արվեստի սիրահարներ։
Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ազգային պատկերասրահի անձնակազմին հետևողական աշխատանքի և մշակութային շարունակական նախաձեռնությունների համար։ Անդրադառնալով պատկերասրահում վերջին տասնօրյակում կազմակերպված արդեն երրորդ ցուցադրությանը՝ նախարարը ընդգծել է արվեստային աշխույժ մթնոլորտի ձևավորումը։
«Ապրիլի 15-ին ամբողջական վերաբացումից հետո պատկերասրահը նոր թափով և նոր շնչով շարունակում է իր գործունեությունը՝ բազում առիթներ ընձեռելով շաբաթվա մեջ մի քանի անգամ պատկերասրահ գալու, ամեն անգամ նորովի ծանոթանալու ներկայացված հավաքածուներին և միջավայրին: 10 օրում երեք ցուցադրության իրականացումը ցույց է տալիս, որ անկախ եղանակից և կլիմայական պայմաններից՝ աշխատանքը կանգ չի առնում: Այդ աշխատանքի շնորհիվ է նաև, որ մեր քաղաքացիները, զբոսաշրջիկները, հանրությունը հնարավորություն ունեն անդրադառնալու այնպիսի կարևոր թեմաների, ինչպիսին այսօրվա ցուցադրությունն է՝ նվիրված Ժանսեմի 105-ամյակին»,- նշել է նախարարը։
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Ժանսեմի արվեստի նորովի ընկալման հնարավորությունը։
«Ժանսեմի արվեստը ոչ ոքի չի կարող անտարբեր թողնել։ Սա զգացողությունների այնպիսի ամբողջություն է, որին յուրաքանչյուրը յուրովի է արձագանքում։ Վստահ եմ՝ այսօր կկարողանանք յուրաչափյուրս մեր արձագանքն ու առնչությունն ունենալ: Սա նաև սոցիալական արվեստի այն կարևոր յուրահատկությունն է, որը մեզ թույլ է տալիս անձնական փորձառությունների միջոցով խոսել հանրային կարևոր խնդիրների մասին»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Հայ-ֆրանսիական մշակութային կապերի ամրապնդման համատեքստում նախարարը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիայի Հանրապետությանը՝ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության միջոցով համագործակցությանը և ցուցաբերած աջակցությանը։
Իր խոսքն են հղել նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյանը, ինչպես նաև ցուցադրության համադրողներ Նունե Թադևոսյանն ու Վիգեն Գալստյանը։ Ժաննա Անդրեասյանը, Մարինա Հակոբյանի ուղեկցությամբ, շրջել է սրահում, դիտել ներկայացված աշխատանքները, որոնք ընտրվել են Ժանսեմի՝ Հայաստանին նվիրած հարուստ հավաքածուից՝ վերահաստատելով նրա ստեղծագործական կապը հայրենիքի ու ազգային մշակույթի հետ։
Ցուցադրության շրջանակում ներկայացված է Ժան Ժանսեմի ավելի քան 120 ստեղծագործություն, որոնք արտացոլում են նրա 1960-80-ականների գրաֆիկական աշխատանքների առանցքային թեմաները։ Հանրության համար ցուցադրությունը հասանելի կլինի հուլիսի 25-ից մինչև հոկտեմբերի 25-ը։ Ֆրանսահայ հանրահայտ նկարիչ Ժան Ժանսեմի (Հովհաննես Սեմերջյան, 1920–2013) ստեղծագործական ուղին հագեցած է մարդկային և սոցիալական բովանդակությամբ, որոնք նշանակալի հետք են թողել 20-րդ դարի երկրորդ կեսի ֆրանսիական և սփյուռքահայ մշակույթում։
Իր գործերում Ժանսեմը պատկերել է հատկապես հասարակության խոցելի խմբերին՝ կենտրոնանալով աղքատների, կանանց, երեխաների ու տարեցների վրա, ինչպես նաև ընդգծելով առօրյան, դրա առարկաներն ու արարողակարգերը։

В Национальной галерее Армении торжественно открылась выставка, посвящённая 105-летию французско-армянского художника Жана Жансема, под названием «Жансем. Мастер живой линии».
На открытии присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, её заместители Альфред Кочарян и Артур Мартиросян, главы аккредитованных в Армении дипломатических миссий, представители культурной сферы, художники и любители искусства.
Жанна Андреасян выразила благодарность коллективу Национальной галереи за последовательную работу и постоянные культурные инициативы. Отметив, что это уже третья выставка за последние десять дней, министр подчеркнула формирование активной художественной среды.
«После полного открытия 15 апреля галерея работает с новым размахом и вдохновением, предоставляя множество поводов посещать её несколько раз в неделю и каждый раз по-новому воспринимать экспозиции и атмосферу. Три выставки за десять дней — это доказательство того, что работа не останавливается независимо от погодных условий. Благодаря этим усилиям наши граждане, туристы и общественность могут обращаться к важным темам, таким как сегодняшняя выставка, посвящённая 105-летию Жансема», — сказала Андреасян.
Она подчеркнула возможность нового восприятия искусства Жансема.
«Искусство Жансема не может оставить равнодушным. Это совокупность чувств, к которой каждый относится по-своему. Уверена, сегодня каждый найдёт свою отклик и сопричастность. Это и есть особенность социального искусства, которое через личные переживания позволяет говорить о значимых общественных проблемах», — отметила министр.
В контексте укрепления армяно-французских культурных связей она выразила благодарность Французской Республике за сотрудничество и поддержку через посольство Франции в Армении.
С речами также выступили посол Франции в Армении Оливье Декотиньи, директор Национальной галереи Марина Акопян и кураторы выставки Нунэ Тадевосян и Виген Галстян. Вместе с Акопян Жанна Андреасян осмотрела экспозицию, включающую работы из обширной коллекции Жансема, подаренной Армении, что подтверждает его прочную связь с родиной и национальной культурой.
Выставка включает более 120 произведений Жана Жансема, раскрывающих ключевые темы его графики 1960–1980-х годов. Экспозиция будет доступна для публики с 25 июля по 25 октября. Известный французско-армянский художник Жан Жансем (Ованнес Семерджян, 1920–2013) посвятил своё творчество гуманистическим и социальным темам, оставив заметный след в культуре Франции и армянской диаспоры второй половины XX века.
В своих работах Жансем изображал прежде всего уязвимые слои общества — бедных, женщин, детей и пожилых, акцентируя внимание на повседневной жизни, её предметах и ритуалах.