25 Հուլիս 2025 - 08:32 AMT
«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը դատական հայց է ներկայացրել Պետական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ, այժմ ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի և ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության Արսեն Թորոսյանի դեմ, հայտնում է Factor. am-ը։
Գալստանյանը դատարանից պահանջում է նրանցից յուրաքանչյուրից բռնագանձել 3 մլն դրամ որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում, որից 1 մլն դրամը՝ զրպարտության, 2 մլն դրամը՝ վիրավորանքի համար:
Հայտնի չէ, թե ՀԷՑ ժամանակավոր կառավարչի և իշխող ուժի պատգամավորի որ ելույթը կամ խոսքն է Գալստանյանը զրպարտություն կամ վիրավորանք համարել։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Գալստանյանը դատական հայց է ներկայացրել առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի, ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի, ինչպես նաև մի քանի այլ հանրային գործիչների դեմ։ Նա Ալեքսանյանից պահանջում է 6 միլիոն դրամ փոխհատուցում, իսկ Անահիտ Ավանեսյանից, «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանից, նույն կուսակցության ավագանու անդամ Անի Խաչատրյանից, ԱԺ նախկին պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանից և քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանից՝ 3-ական միլիոն դրամ։

Лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян подал иск в суд против бывшего главы Службы государственного контроля, временного управляющего ЭСА Романоса Петросяна и депутата от фракции «Гражданский договор» Арсена Торосяна, сообщает Factor.am .
Он требует взыскать с каждого из них по 3 миллиона драмов в качестве компенсации за нематериальный ущерб: 1 миллион за клевету и 2 миллиона за оскорбление.
Ранее стало известно, что архиепископ подал иски и против министра здравоохранения Анаит Аванесян, депутата от КП Ваагна Алексаняна, а также нескольких других общественных деятелей. Он требует 6 миллионов драмов от Алексаняна, а от Аванесян, лидера партии «Республика» Арама Саргсяна, члена совета той же партии Ани Хачатрян, бывшего депутата Степы Сафаряна и политолога Арутюна Мкртчяна — по 3 миллиона драмов с каждого.
Министр Анаит Аванесян заявила о намерении подать коллективный встречный иск против архиепископа Галстаняна.