ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի գլխավորած պատվիրակությունը Չեռնոգորիայում ուսումնասիրել է այդ երկրի առաջընթացը ԵՄ անդամակցության գործընթացում, օրենսդրության համապատասխանեցումը ԵՄ չափանիշներին և այդ փորձի կիրառման հնարավորությունները Հայաստանում:
Հայկական կողմը ներկայացվել է «Եվրոպական Միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը, որը ներկայացնում է Հայաստանի քաղաքացիների եվրոպական ձգտումները։
Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Չեռնոգորիայի՝ ԵՄ անդամակցության հարցերով գլխավոր բանակցող Պրեդրագ Զենովիչի և գործընթացում ներգրավված առանցքային կառույցների ներկայացուցիչների հետ, որոնց թվում եղել են Ներքին գործերի նախարարության պետական նախարար Պետար Կոպրիվիցան, Արդարադատության նախարարության միջազգային համագործակցության և միջազգային իրավական օգնության տնօրինության գլխավոր տնօրեն Բլագոյ Գլեդովիչը, Արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Պերիշա Կաստրատովիչը, Չեռնոգորիայի խորհրդարանի եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ Իվան Վուկովիչը և Պանեվրոպական միության նախագահ Գորդանա Ջուրովիչը:
Հանդիպումների ընթացքում հայկական կողմը ներկայացրել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում ձեռք բերված առաջընթացը, ինչպես նաև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրով նախատեսված ոլորտներում ԵՄ օրենսդրությանն ու չափանիշներին համահունչ փոփոխությունների ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։ Քննարկվել է նաև Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության նոր օրակարգը:
Հանդիպումներում անդրադարձ է արվել նաև մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացում Չեռնոգորիայի կողմից իրականացված բարեփոխումներին ու ընդունված քաղաքականությանը։
Վահան Կոստանյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Չեռնոգորիայի արտաքին և եվրոպական հարցերով փոխվարչապետ Ֆիլիպ Իվանովիչի, փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Էրվին Իբրահիմովիչի, ինչպես նաև Եվրոպական գործերի նախարար Մայդա Գորչևիչի հետ հանդիպումների։
Հաշվի առնելով Չեռնոգորիայի զգալի փորձառությունն ու հաջող ընթացքը ԵՄ անդամակցության բանակցություններում՝ կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը՝ ուղղված ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների խորացմանը՝ հիմնվելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վրա։

25 Июль 2025 - 11:51 AMT
Возглавляемая заместителем министра иностранных дел Армении Ваганом Костаняном делегация в Черногории изучила прогресс этой страны в процессе вступления в Европейский союз, включая приведение национального законодательства в соответствие с нормами ЕС и возможность применения данного опыта в Армении.
Армянская сторона представила закон «О начале процесса присоединения Республики Армения к Европейскому Союзу», отражающий европейские устремления граждан Армении.
Делегация провела встречи с главным переговорщиком Черногории по вопросам членства в ЕС Предрагом Зеновичем и представителями ключевых структур, задействованных в процессе, включая государственного секретаря Министерства внутренних дел Петара Копривицу, генерального директора по международному сотрудничеству и правовой помощи Минюста Благоя Гледовича, госсекретаря МИД Перишу Кастратовича, председателя парламентского комитета по европейской интеграции Ивана Вуковича и президента Панъевропейского союза Гордану Джурович.
В ходе встреч армянская сторона представила прогресс в отношениях между Арменией и ЕС, а также ongoing работу по приведению законодательства в соответствие с нормами ЕС в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Обсуждена также новая Повестка дня партнерства Армения-ЕС.
Особое внимание было уделено реформам и политике Черногории по либерализации визового режима с ЕС.
Делегация Костаняна также провела встречи с вице-премьером Черногории по вопросам иностранных и европейских дел Филипом Ивановичем, вице-премьером и министром иностранных дел Эрвином Ибрахимовичем, а также министром по европейским делам Майдой Горчевич.
Учитывая обширный опыт и успехи Черногории в переговорах по вступлению в ЕС, стороны договорились продолжить сотрудничество, направленное на углубление отношений с Евросоюзом на основе взаимного интереса.
26 марта Национальное собрание Армении утвердило в окончательном чтении закон о начале процесса вступления в ЕС. Правительство одобрило проект 9 января по инициативе гражданского движения «Евровыбор». ЕС пока официального приглашения Армении не направлял, а оппозиционные силы назвали документ юридически абсурдным. Президент Армении подписал закон.