ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ՀԷՑ-ի, այսպես կոչված, ազգայնացման առնչությամբ Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի որոշման առնչությամբ ՀՀ կառավարությունը հուլիսի 23-ի դիրքորոշմամբ ցույց է տալիս, որ միջազգային ներդրողների պաշտպանության համար Հայաստանի ստորագրած միջազգային պայմանագրերը, «դրանցով ստանձնած պարտավորությունները չի կատարելու, եթե դրանք Կառավարության ղեկավարին անձնապես կամ քաղաքականապես դուր չեկան»։
Նա նշել է, որ «որոշման չկատարումը կամայականության դուռ է բացում»։
«ՀՀ վարչապետն արդեն անձնական վերաբերմունք է ցույց տվել ՀԷՑ-ի շուրջ կատարվող գործընթացի նկատմամբ՝ հայտարարելով, թե իր համար դա «պետության համը որոշ մարդկանց բերանում» պահպանելու երաշխիք է, և սրանով նա արդեն ամբողջ գործընթացի վրա դրել է ապօրինության կնիք։
Իշխանության քարոզչական ուղղություններից մեկն այն է, թե իբր Արբիտրաժային ինստիտուտի այդ որոշման չկատարումը տեղի է ունենում հանուն ՀՀ ինքնիշխանության։
Այս տրամաբանությունը կամայականության դուռ է բացում՝ ստացվում է որևէ միջազգային դատարանի (օրինակ` Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան) վճիռ, որը վարչապետի դուրը չի եկել կամ նա համարել է իր իշխանության համար վտանգավոր, կարող է չկատարել:
Այս մոտեցումը մեծ վնաս է հասցնում Հայաստանի միջազգային հեղինակությանը, հատկապես միջազգային ներդրումների ներգրավման համար։
Գործընթացը ցույց տվեց, որ պետական ինստիտուտներն ընդհանրապես չգործեցին։
Դա տեղի ունեցավ այն բանի շնորհիվ, որ Հայաստանում հաստատված է անձնիշխանություն և կուսակցապետություն: Սրանք են նրանց բերած «արժեքների բարիքները»։
Լուծումը պարզ է՝ Հայաստանի դատարանը պետք է ընդամենը Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժի որոշման կատարման հարցը լուծի՝ առանց անդրադառնալու հարցի բովանդակային կողմին։
Դատարանը կարող է մերժել, եթե որոշումը խախտի հանրային կարգը։ Այդ է պատճառը, որ ՀԷՑ-ի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացները իշխանությունն ուղեկցում է քարոզչությամբ այն մասին, որ հարցը կապված է հանրային անվտանգության հետ։
Մինչդեռ, վարչապետն արդեն ցույց է տվել է, որ իր համար դա ունի անձնական ու դրա հետ կապված՝ քաղաքական նշանակություն»,–ասվում է գրառման մեջ։

Бывший защитник прав человека Армении Арман Татоян в публикации на своей странице в Facebook предупредил, что позиция правительства Армении от 23 июля относительно решения Арбитражного института Стокгольмской торговой палаты по делу о «национализации» ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) открывает путь к юридическому произволу и наносит ущерб международному имиджу страны.
По словам Татояна, действия правительства демонстрируют, что Армения готова игнорировать международные договоры и свои обязательства, если они не соответствуют личным или политическим предпочтениям руководства. «Невыполнение решения открывает дверь произволу», — написал он.
Он напомнил, что премьер-министр Никол Пашинян уже высказал личную позицию по делу ЭСА, заявив, что это «гарантия сохранения вкуса государства в устах некоторых лиц». По мнению Татояна, такими заявлениями премьер наложил печать незаконности на весь процесс.
Он также осудил пропагандистский нарратив о том, что невыполнение арбитражного решения якобы направлено на защиту суверенитета Армении. «Такая логика открывает возможность произвольно игнорировать решения любого международного суда — например, Европейского суда по правам человека — если они не нравятся премьеру или считаются угрозой власти».
Такой подход, отметил Татоян, наносит серьезный урон международному авторитету Армении, особенно в контексте привлечения инвестиций. «Процесс показал, что государственные институты фактически не сработали. Это результат установившейся в стране персональной власти и партийного доминирования — таковы “плоды” провозглашённых ими “ценностей”».
Он подчеркнул, что правовое решение вопроса элементарно: суд Армении должен рассмотреть исключительно вопрос исполнения решения стокгольмского арбитража без оценки его существа. Единственным основанием для отказа может быть нарушение общественного порядка.
По мнению Татояна, именно поэтому власти сопровождают дело активной пропагандой о том, что вопрос связан с общественной безопасностью. Однако премьер уже дал понять, что для него это имеет личное и политическое значение, отметил он.
22 июля 2025 года срочный арбитраж Стокгольмской торговой палаты обязал Армению не применять положения новых законов «Об энергетике» и «О Комиссии по регулированию общественных услуг» к ЭСА и прекратить дальнейшие шаги по её возможной экспроприации. Правительство Армении заявило, что спор не касается назначения временного управляющего и что при уважении решения все стороны обязаны руководствоваться также армянским законодательством.