Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա–ն հանդիպել է Անտիոքի հույն ուղղափառ եկեղեցու պատրիարք Եվհաննա Ժ Եազճի Պատրիարքին, դատապարտել է մի քանի շաբաթ առաջ Դամասկոսի ուղղափառ եկեղեցում կատարված ահաբեկչությունը և ցավակցություն հայտնել Պատրիարքին և զոհերի ընտանիքներին։
Արամ Ա–ն ընդգծել է քրիստոնյա համայնքների միասնականության հրամայականը, հայտնում է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը։
Երկու հոգևւոր հայրերն ընդգծել են, որ անհրաժեշտ է, որ քրիստոնյաները շարունակեն Սիրիայի մաս կազմել՝ հավատարիմ լինելով իրենց համայնքներին և քաղաքացիական պարտավորություններին։
Հունիսի 22–ին Դամասկոսի Սուրբ Եղիա հույն ուղղափառ եկեղեցում պայթյուն է տեղի ունեցել։ Մահապարտ-ահաբեկիչը պայթյուն է առաջացրել եկեղեցու ներսում՝ օգտագործելով պայթուցիկ գոտի՝ հենց պատարագի ժամանակ։ Զոհվել է ավելի քան 20 մարդ, վիրավորվել՝ մոտ 25–ը։

Католикос Великого дома Киликии Арам I встретился с Патриархом Антиохийской православной церкви Иоанном Х Язиджи. Он осудил террористический акт, совершённый несколько недель назад в православной церкви в Дамаске, и выразил соболезнования Патриарху и семьям погибших.
Арам I подчеркнул необходимость единства христианских общин, сообщает Католикосат Великого дома Киликии.
Два духовных лидера отметили важность того, чтобы христиане продолжали оставаться частью сирийского общества, сохраняя верность своим общинам и гражданским обязанностям.
22 июня в дамасской греко-православной церкви Святого Ильи произошёл взрыв. Террорист-смертник активировал взрывное устройство во время богослужения. В результате теракта погибло более 20 человек, около 25 получили ранения.