26 Հուլիս 2025 - 09:12 AMT
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Տելեգրամի իր ալիքում հայտնել է, որ քաղաքային կառավարումը վերջին տարիներին էական զարգացում է արձանագրել՝ փոխակերպելով Երևանը «թվային, ժամանակակից և բնակիչների կարիքներին արագ արձագանքող քաղաքի»։
«2021-ին քաղաքապետարանի միջանցքներում դեռ պտտվում էին փաստաթղթերով լցված սայլակներ։ Իսկ այսօր Երևանը դարձել է ժամանակակից, թվային և բնակիչների կարիքներին արագ արձագանքող քաղաք։
Ինչպե՞ս ենք մենք դա անում․
• Ստեղծել ենք «Ակտիվ Քաղաքացի» հարթակը՝ մասնակցային կառավարման նոր գործիք, որն ապահովում է թափանցիկություն ու հաշվետվողականություն։
• Գործարկել ենք Էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական հարթակը․ այստեղ քաղաքացուն հասանելի են իր պարտքերի, թույլտվությունների և նամակագրության բոլոր տվյալները՝ մեկ տեղում», գրել է նա։
Ավինյանի խոսքով՝ այսօր արդեն քաղաքապետարանի 12 վարչություններ իրենց գործունեությունը համադրում են GIS տեխնոլոգիաներով, որոնք կիրառվում են հետևյալ ոլորտներում՝
• Աղբահանության համակարգի մոնիթորինգ,
• Քաղաքաշինական պլանավորում՝ 3D մոդելների միջոցով,
• Տրանսպորտային երթուղիների օպտիմալացում,
• Կանաչ տարածքների խելացի ոռոգման համակարգեր։
Քաղաքապետը նաև նշել է, որ այս բարեփոխումներն իրականացվել են ընդամենը կես տարվա ընթացքում և միջազգային գնահատանքի են արժանացել։
«Մեր այս աշխատանքը, որն իրականացրել ենք մոտ 6 ամսում, միջազգային գնահատանքի արժանացավ․ 2025-ին Երևանը, GEOVIBE-ի հետ միասին, ստացավ SAG մրցանակը՝ Esri համաշխարհային GIS համաժողովում»։
Նրա խոսքով՝ թվայնացման հաջորդ փուլում նախատեսվում է Երևանի թվային երկվորյակի ստեղծում, որը համադրելու է օդային, գետնային և ստորգետնյա շերտերի տվյալները։ Սա թույլ կտա վերլուծել իրական սցենարներ և ընդունել ավելի հիմնավորված որոշումներ։

Мэр Еревана Тигран Авинян сообщил в своем Telegram-канале, что в последние годы городское управление претерпело серьезные изменения, превратив Ереван в «современный, цифровой и быстро реагирующий на нужды горожан город».
«В 2021 году по коридорам мэрии еще катали тележки, полные документов. А сегодня Ереван — современный, цифровой город, способный быстро откликаться на потребности жителей», — написал он.
Ключевые шаги трансформации:
- Запуск платформы «Активный гражданин» — инструмента для участия горожан, гарантирующего прозрачность и подотчетность.
- Внедрение единого электронного сервиса, где доступны все данные о долгах, разрешениях и переписке граждан.
По словам Авиняна, 12 управлений мэрии уже используют ГИС-технологии в следующих направлениях:
- Мониторинг системы вывоза мусора
- Градостроительное планирование с помощью 3D-моделей
- Оптимизация транспортных маршрутов
- Интеллектуальные системы полива зеленых зон
Эти реформы были реализованы всего за полгода и получили международное признание. В 2025 году Ереван совместно с GEOVIBE получил премию SAG на Всемирной ГИС-конференции Esri.
Следующим этапом станет создание «цифрового двойника» Еревана, который объединит данные с воздуха, с поверхности и из подземных слоев. Это позволит анализировать реальные сценарии и принимать более обоснованные решения.
«Наше видение: Ереван должен быть не только красивым, но и — цифровым, гибким, основанным на данных и открытым для новаторов и креативных людей», — отметил мэр.