ՀԷՑ–ի տնօրենների խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ նոր ստեղծվող քաղաքական ուղղության ղեկավարը լինելու է իր հորեղբայրը՝ գործարար Սամվել Կարապետյանը։
«Մեր թիմի ու քաղաքական ուղղության ղեկավարը կլինի Սամվել Կարապետյանը, այսինքն՝ նրա աշխատանքային հովանու ներքո կգնանք առաջ: Բոլոր թե՛ տնտեսական, թե՛ սոցիալական, թե՛ արտաքին քաղաքականության հարցերով հետևելու են նրա նախանշած ուղուն, իսկ քաղաքական ուժը կձևավորվի պրոֆեսիանալիզմի հենքի վրա»,–ասել է նա, գրում է Factor.am-ը։
Նա նաև շեշտել է, որ Սամվել Կարապետյանի անցած ուղին արմատապես տարբերվում է Հայաստանի նախկին ղեկավարների կենսագրություններից՝ հավելելով, որ վերջինիս ճանապարհը բացառապես տնտեսական է եղել։
Հուլիսի 14-ին Ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանում պահվող Սամվել Կարապետյանն հայտարարել է նոր քաղաքական ուժի ձևավորման մասին։ Ռուսաստանում բնակվող և խոշոր ներդրող հանդիսացող գործարարը, ով «Տաշիր» հոլդինգի սեփականատերն է, ներքաղաքական զարգացումներին միացել է մոտ մեկ ամիս առաջ՝ հանդես գալով հրապարակային ուղերձով, որտեղ պաշտպանել է եկեղեցուն և իշխող քաղաքական ուժին կոչել է «խմբակ»։

Член совета директоров ЗАО «Электрические сети Армении» Нарек Карапетян сообщил, что его дядя, бизнесмен Самвел Карапетян, станет лидером создаваемого политического направления.
«Руководителем нашей команды и политической линии будет Самвел Карапетян, то есть мы будем двигаться под его профессиональным покровительством. Все вопросы — экономические, социальные и внешнеполитические — будут решаться по обозначенному им пути. Политическая сила будет формироваться на основе профессионализма», — заявил Нарек Карапетян, передаёт «Factor.am ».
Он также подчеркнул, что путь Самвела Карапетяна принципиально отличается от биографий прежних руководителей Армении, добавив, что его деятельность всегда носила исключительно экономический характер.
14 июля, находясь в изоляторе Службы национальной безопасности, Самвел Карапетян объявил о создании новой политической силы. Проживающий в России и являющийся крупным инвестором предприниматель, владелец холдинга «Ташир», около месяца назад включился во внутриполитические процессы, выступив с публичным обращением, в котором защитил церковь и назвал правящую силу «группировкой».