28 Հուլիս 2025 - 06:29 AMT
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Հիսուս Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնի օրը՝ հուլիսի 27-ին, տեղի է ունեցել կաթողիկոսական դամբարանի և մոմավառության աղոթասրահի բացման հանդիսավոր արարողությունը՝ նախագահությամբ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ի։
«Այս կառույցը, արդարև, սոսկ քարեղեն շինվածք չէ, այն աղոթքի տուն է, հավատացյալների ապավինության վայր»,–ասել է կաթողիկոսը։
Նախագիծը կյանքի է կոչվել ազգային բարերարներ՝ լուսահոգի Գառնիկ Յակուբյանի և տիկին Անահիտ Չաթալպաշյան-Յակուբյանի աջակցությամբ։ Ճարտարապետական աշխատանքներն իրականացրել են Ասլան Մխիթարյանն ու Հայկ Մկրտչյանը, իսկ շինարարությունն իրագործվել է «Հորիզոն 95» ՍՊԸ-ի կողմից։
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել թեմակալ առաջնորդներ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Սփյուռքից, Մայր Աթոռում ծառայող եպիսկոպոսներ և միաբաններ, բարերար տիկին Անահիտ Չաթալպաշյան-Յակուբյանը, Յակուբյանների ընտանիքի անդամներն ու հարազատները, ինչպես նաև ուխտավոր հայորդիներ՝ ժամանած թե՛ Հայաստանից, թե՛ Սփյուռքից։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցած բացման արարողությունն սկսել է Հայրապետի հանդիսավոր թափորով։ Վեհափառ Հայրապետի հետ միասին մասնակցել են Կանադայի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Աբգար եպիսկոպոս Հովակիմյանն ու Մայր Աթոռի Վարչատնտեսական բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը։
Արարողության ընթացքում, շարականների ու սաղմոսների ուղեկցությամբ, ջրով և գինով լվացվել են աղոթասրահի երկու մատուռների Սուրբ Սեղանները։ Այնուհետև աղոթքներ են ընթերցվել, որից հետո Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Սրբալույս մյուռոնով օծել է սեղանները՝ մատուռները անվանակոչելով Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների անուններով։ Նշանավոր այս պահին մատուռներում տեղադրվել են նաև առաքյալների մասունքներ։
Միջոցառման ավարտին կատարվել է հոգեհանգստյան կարգ՝ ի հիշատակ բարերար լուսահոգի Գառնիկ Յակուբյանի և Յակուբյան ու Չաթալպաշյան ընտանիքների հանգուցյալ անդամների։ Արարողության ընթացքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդես է եկել հայրական խոսքով։
«Հայրապետների շիրիմների ամփոփման համար պանթեոն կառուցելու այսպիսի նախաձեռնություն ծրագրվել էր տակավին 1955 թ.՝ Վազգեն Ա երջանկահիշտակ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրոք։ Մեզ համար մեծ ուրախություն եղավ, որ նախապես տեղյակ չլինելով այս նախաձեռնությանը՝ Մենք նույնպես մտահղացումը ունեցանք Կաթողիկոսական դամբարան հաստատելու Սուրբ Էջմիածնում, որն այսօր արդեն հոյաշեն կերպով իրագործված՝ հավատավոր մեր ժողովրդի համար ծառայելու է նաև որպես մոմավառության աղոթասրահ։
Փառք ենք տալիս Ամենակալ Աստծուն, որ մեծանուն բարերար տիար Գառնիկ Յակուբյանի և իր ազնիվ կողակցի՝ տիկին Անահիտի հովանավորությամբ կյանքի կոչվեց այս ձեռնարկումը։ Կաթողիկոսական դամբարանը, սիրելիներ, ամփոփավայրն է լինելու մեր Սուրբ Եկեղեցու ննջեցյալ Հովվապետերի, որոնց կյանքը եղել է ամբողջանվիրում Աստծուն, ազգին ու հայրենիքին։ Դամբարանը գալիք սերունդներին յուրովի հիշեցնելու է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսների հոգեխնամ առաքելության մասին, որով բարեզարդվել ու ծաղկել է համայն մեր ժողովրդի ազգային և եկեղեցական անդաստանը։ Մեր Սուրբ Եկեղեցու երջանկահիշատակ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսների ծառայությունը լի է եղել զոհողությամբ, Քրիստոսապատգամ սիրո, արդարության և ճշմարտության քարոզչությամբ, բայց նաև հայրական հորդորով ու քաջալերությամբ՝ ապրելու և արարելու առ Աստված հավատով հանուն ազգի ու հայրենյաց», – ասել է Վեհափառ Հայարապետը՝ շարունակելով.
Նա նշել է, որ այսօր, երբ տարբեր կեղծ գաղափարներ խաթարել են մեր արժեհամակարգը և աղճատել հոգևոր ընկալումները, նման սրբատեղիները՝ իրենց հոգևոր ու ծիսական նշանակությամբ, դառնում են հավատքի ամրապնդման, հոգու փրկության և աստվածահաճո կյանքի խթանման օջախներ։
«Այս կառույցը, արդարև, սոսկ քարեղեն շինվածք չէ, այն աղոթքի տուն է, հավատացյալների ապավինության վայր՝ Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների մատուռներով, որտեղ պաշտամունքային արարողություններ են մատուցվելու, և հավատացյալներն իրենց սրտառուչ հայցն ու աղոթքն են վերառաքելու Տիրոջը։ Այսպիսի օրհնյալ վայրում հավատացյալի հետ հանդիպում են ժամանակն ու հավերժությունը, երկնավորն ու երկրավորը, քանզի հոգուց բխած աղոթքները երկինք են հասնում և աստվածային օրհնությունն են հեղում Փրկչին հուսացողների սրտերին», – նշել է Հայոց Հովվապետը։
Միջոցառման ավարտից հետո մասնակիցները մասնակցել են Մայր Տաճարում մատուցված Սուրբ և անմահ Պատարագին՝ նվիրված Պայծառակերպության տոնին։

28 Июль 2025 - 07:31 AMT
В Святом Эчмиадзине открыли новую усыпальницу и молитвенную часовню, воплотив идею, начатую ещё в 1955 году, и создав место духовного упокоения и молитвы.
27 июля, в день Преображения Господня, в Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоялась торжественная церемония открытия усыпальницы католикосов и молитвенного зала для зажигания свечей под председательством Католикоса всех армян Гарегина II.
«Это сооружение, действительно, не просто каменное строение, а дом молитвы, прибежище для верующих», — подчеркнул он в своей речи.
Проект был реализован при поддержке национальных благотворителей — покойного Гарника Якубяна и госпожи Анаит Чаталбашьян-Якубян. Архитектурные работы выполнили Аслан Мхитарян и Айк Мкртчян, а строительство осуществила компания «Горизонт 95».
На мероприятии присутствовали епископы и духовенство как из Армении, так и из Диаспоры, госпожа Анаит Чаталбашьян-Якубян, родственники и члены семьи Якубян, а также паломники из разных стран.
Церемония началась с торжественного шествия под предводительством Католикоса. Его сопровождали епископ Абгар Овакимян, глава Канадской епархии, и епископ Мушег Бабаян.
Во время обряда, под пение псалмов и церковных гимнов, Святые Престолы двух приделов часовни были обмыты водой и вином. Затем были прочитаны молитвы, после чего Католикос всех армян освятил престолы Святым Миром и назвал капеллы в честь апостолов Святого Фаддея и Святого Варфоломея. В часовнях также были помещены мощи этих апостолов.
Завершилось мероприятие чином поминовения по усопшим — благотворителю Гарнику Якубяну и умершим членам семей Якубян и Чаталбашьян. Католикос выступил с пастырским словом.
Он напомнил, что идея создания пантеона для захоронения Католикосов была задумана ещё в 1955 году при Вазгене I. «Мы с великой радостью восприняли то, что, не зная о прежнем замысле, также имели намерение создать католикосскую усыпальницу в Святом Эчмиадзине. Сегодня она величественно возведена и будет служить нашему народу также как зал молитвы и зажигания свечей».
«Мы прославляем Всемогущего Бога за то, что при покровительстве выдающегося благотворителя Гарника Якубяна и его благородной супруги Анаит осуществился этот замысел. Усыпальница станет местом последнего упокоения почивших Патриархов нашей Святой Церкви, посвятивших свою жизнь Богу, нации и Отечеству. Это место напомнит грядущим поколениям о духовной миссии Католикосов всех армян, украсившей и обогатившей национальную и церковную жизнь нашего народа».
Он отметил, что в нынешнее время, когда ложные идеологии искажают ценности и духовное восприятие, подобные святые места приобретают особую важность как источники укрепления веры, спасения души и благочестивой жизни.
«Это, действительно, не просто каменное здание, а дом молитвы, прибежище для верующих, с часовнями в честь апостолов Фаддея и Варфоломея, где будут совершаться богослужения и возноситься сердечные молитвы к Господу. Здесь встречаются вечность и время, небесное и земное, ибо молитвы, исходящие из души, возносятся к небу, и Божественное благословение нисходит в сердца надеющихся на Спасителя», — добавил он.
После завершения церемонии участники приняли участие в Божественной литургии в Кафедральном соборе, посвящённой празднику Преображения.