28 Հուլիս 2025 - 11:35 AMT
ՀՀ քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, որ ավարտել է պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի, բնապահպանության նախկին նախարար Արծվիկ Մինասյանիու ևս չորս անձի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունը։
Նշվում է, որ Ս․Օ․-ն, հանդիսանալով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ, 2021 թվականին ներկայացված գույքի, եկամուտների, շահերի և ծախսերի վերաբերյալ պաշտոնեական պարտականությունները ստանձնելու և տարեկան հայտարարագրում թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա ««Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում առկա Գեղարքունիքի մարզում գտնվող 10526 քմ մակերեսով հողատարածքի և դրանում առկա շինությունների վերաբերյալ տեղեկությունները, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքի չհայտարարագրմանը»։
Հետաքննության տվյալներով՝ Սեյրան Օհանյանը 2010–2015 թվականների ընթացքում, առանց օրինական հիմքերի, զբաղեցրել է պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասը և իր ենթակայությամբ գործող անձանց միջոցով այդ տարածքում կառուցել է շինություններ՝ առանց կառուցապատման իրավունքի։ Գույքի շուկայական արժեքը գերազանցում է առանձնապես խոշոր չափի շեմը։
Նշվում է, որ շինարարական աշխատանքները կատարվել են շինարարական կազմակերպության կողմից, որը գտնվում էր իրենից ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող անձի հետ փոխկապակցվածության մեջ։ Ըստ ՔԿ-ի՝ շուրջ 58 մլն դրամի աշխատանքներ կատարվել են որպես կաշառք, իշխանական լծակներով պայմանավորված գործողությունների դիմաց։
Բացի այդ, ըստ նախաքննության՝ Արծվիկ Մինասյանն իր պաշտոնավարման ընթացքում տեղեկացված լինելով տարածքի զավթման և անօրինական կառուցապատման փաստերի մասին՝ կազմակերպել է ձևական մրցույթներ, որոնց միջոցով փորձ է արվել օրինական տեսք տալ կատարվածին։
Սեյրան Օհանյանը, փորձելով թաքցնել գույքի իրական պատկանելությունը, կազմակերպել է, որ իր վարորդի մորաքրոջ որդու անունով ներկայացվի մրցույթային հայտ՝ նույն հողատարածքը վարձակալելու և կառուցապատման իրավունք ստանալու համար։ Մրցութային հանձնաժողովի որոշ անդամները, խախտելով կարգը, տվել են համաձայնություն՝ 25 տարի ժամկետով։
Նշվում է, որ նաև պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության ծառայողներ են ներգրավվել տարածքի պահպանության գործում, որոնց պետական բյուջեի միջոցներով վճարվել է ավելի քան 13 մլն դրամ աշխատավարձ։
Ըստ ՔԿ հաղորդագրության՝ նշված անձանց գործողությունների հետևանքով խաթարվել են պետական կառույցների բնականոն աշխատանքները, և պետությունը զրկվել է տարածքը նպատակային օգտագործելու հնարավորությունից։
«2025 թվականի հունիսի 9-ին ՀՀ գլխավոր դատախազը քրեական վարույթի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից ներկայացված առաջարկության հիման վրա ՀՀ Ազգային ժողով է ներկայացրել երկու միջնորդագիր՝ ութերորդ գումարման պատգամավորներ Ս.Օ.-ի և Ա.Մ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին, որը 2025 թվականի հուլիսի 7-ին Ազգային ժողովում քվեարկության արդյունքում արժանացել է համաձայնության»։
Քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով Սեյրան Օհանյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ կաշառք ստանալու, գույք թաքցնելու, փողերի լվացման, պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և կեղծ հայտարարագրի համար։ Արծվիկ Մինասյանին մեղադրանք է ներկայացվել պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։ Մյուս 4 անձինք ևս մեղադրվում են համապատասխան հոդվածներով, այդ թվում՝ կաշառք տալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի օրինականացմանն օժանդակելու համար։
6 անձի վերաբերյալ քրեական վարույթի մասն անջատվել և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ
Ծանուցում. մեղադրյալը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

Следственный комитет Армении завершил предварительное следствие по уголовному делу в отношении бывшего министра обороны Сейрана Оганяна, бывшего министра охраны природы Арцвика Минасяна и ещё четырёх лиц.
По информации СК, в 2021 году С. О. не указал в обязательной декларации о собственности, доходах, интересах и расходах сведения о земельном участке площадью 10526 кв. м и постройках на территории «Севанского» национального парка в Гегаркуникской области, что привело к сокрытию имущества в особо крупном размере.
В 2010–2015 годах, по версии следствия, Оганян без законных оснований занял государственный участок и поручил подчинённым построить там здания, не имея на то разрешения. Рыночная стоимость имущества превышает установленный порог особо крупного размера.
Работы выполнялись строительной организацией, связанной с лицом, находившимся в служебной зависимости от Оганяна. Около 58 млн драмов, по данным СК, были переданы в виде взятки за действия, обусловленные служебным положением.
Минасян, зная о самозахвате земли и незаконном строительстве, якобы организовал формальные конкурсы с целью придания действиям законного вида. Оганян, пытаясь скрыть действительного владельца, организовал подачу заявки на имя племянника матери своего водителя на аренду участка и получение права застройки. Члены комиссии, нарушив порядок, согласовали аренду на 25 лет.
Кроме того, в охране территории участвовали сотрудники военной полиции Минобороны, которым было выплачено свыше 13 млн драмов из государственного бюджета.
СК отмечает, что действия обвиняемых нарушили нормальную работу государственных структур и лишили государство возможности использовать участок по назначению.
9 июня 2025 года Генпрокурор РА направил в Национальное собрание два ходатайства о согласии на возбуждение уголовного преследования в отношении депутатов восьмого созыва С. О. и А. М. Ходатайства были одобрены 7 июля 2025 года.
Сейрану Оганяну предъявлены обвинения по нескольким статьям УК: получение взятки, сокрытие имущества, отмывание денег, злоупотребление должностными полномочиями и ложные декларации. Арцвику Минасяну предъявлено обвинение в злоупотреблении служебным положением. Остальные четверо обвиняются, в том числе, во взяточничестве и содействии в легализации преступно полученного имущества.
Материалы уголовного дела по шести обвиняемым выделены в отдельное производство и с обвинительным заключением переданы надзирающему прокурору для утверждения и направления в суд для рассмотрения по существу.
Уведомление: обвиняемый считается невиновным, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда.