28 Հուլիս 2025 - 11:56 AMT
2025 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի պատմության թանգարանում Լուվրի թանգարանի հետ համատեղ ցուցադրություն կբացվի՝ կբերվեն Լուվրի հավաքածուից ավելի քան մեկ տասնյակ նշանակալի նմուշներ՝ անվտանգության կանոնների խիստ պահպանմամբ։ Այդ մասին ասվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի հանդիպմանը։
«Այս համագործակցությունը դիտարկում ենք ոչ միայն որպես մշակութային կարևոր իրադարձություն, այլև որպես մեր թանգարանների կարողությունների զարգացման և մասնագիտական հզորացման գործուն միջոց»,– նշել է Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ վերջին տարիներին Հայաստանի թանգարանները զգալի աշխատանք են իրականացրել միջազգային ցուցադրություններ կազմակերպելու ուղղությամբ։
Ըստ նախարարության հաղորդագրության՝ Անդրեասյանը ողջունել է դեսպանին և շնորհակալություն հայտնել շարունակական և արդյունավետ համագործակցության համար՝ ընդգծելով Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև ձևավորված բարեկամական ու ամուր կապերը։ Նա վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու խորացնել երկկողմ փոխգործակցությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում։
Նախարարը կարևորել է ֆրանսերենի դասավանդման խթանմանը միտված ծրագիրը՝ «Ֆրանսերենը որպես օտար լեզու․ վերապատրաստում, արդիականացում և խթանում», որի շրջանակում վերապատրաստվել է մոտ 240 ուսուցիչ։ Նա անդրադարձել է նաև Բարբիզոնի մշակութային կենտրոնում կազմակերպված «Հայկական իմպրեսիոնիզմի գույներն ու լույսերը» ցուցահանդեսին, որտեղ ներկայացվել են Հայաստանի ազգային պատկերասրահի բարձրարժեք աշխատանքներ։
Դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և համագործակցությանը ցուցաբերվող հետևողական աջակցության համար։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև ձևավորված է վստահության վրա հիմնված արդյունավետ գործընկերություն՝ ընդգծելով նոր նախաձեռնությունների իրականացման և համագործակցության խորացման կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև ՀՖՀՀ-ի և Անատոլ Ֆրանսի անվան ֆրանսիական կրթահամալիրի գործունեությանը, ինչպես նաև հանրակրթական դպրոցներում ֆրանսերենի՝ որպես օտար լեզվի դասավանդման զարգացմանը վերաբերող հարցեր։

В сентябре 2025 года в Музее истории Армении откроется совместная выставка с Лувром, в рамках которой будет представлено более десяти значимых экспонатов из коллекции французского музея. Все предметы будут доставлены с соблюдением строгих мер безопасности. Об этом было заявлено на встрече министра образования, науки, культуры и спорта Армении Жанны Андреасян с послом Франции в Армении Оливье Декотиньи.
«Мы рассматриваем это сотрудничество не только как важное культурное событие, но и как действенный инструмент для развития возможностей и профессионального потенциала наших музеев», — отметила Андреасян, добавив, что в последние годы армянские музеи проделали значительную работу по организации международных выставок.
По информации министерства, Андреасян поприветствовала посла и выразила благодарность за продолжительное и эффективное сотрудничество, подчеркнув дружеские и прочные связи между Арменией и Францией. Она вновь подтвердила готовность Армении углублять двустороннее взаимодействие в сферах образования, науки, культуры, молодежной политики и спорта.
Министр особо отметила программу по продвижению французского языка — «Французский как иностранный язык: переподготовка, модернизация и поощрение», в рамках которой прошли подготовку около 240 преподавателей. Также она упомянула выставку «Цвета и свет армянского импрессионизма», прошедшую в культурном центре Барбизон, где были представлены ценные произведения из Национальной галереи Армении.
В свою очередь посол Оливье Декотиньи поблагодарил за тёплый приём и неизменную поддержку, отметив, что между Арменией и Францией сложилось эффективное партнёрство, основанное на доверии. Он подчеркнул значимость новых инициатив и углубления сотрудничества.
В ходе встречи обсуждались также вопросы, касающиеся деятельности Французского университета в Армении (UFAR) и французского образовательного комплекса имени Анатоля Франса, а также развитие преподавания французского языка как иностранного в общеобразовательных школах.