ՀՀ վերաքննիչ դատարանը որոշում է կայացրել փոխել նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի խափանման միջոցը՝ տնային կալանքի փոխարեն կիրառելով վարչական հսկողություն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը , որ 6 տարի է Հովիկ Աբրահամյանի նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրված երկրից չբացակայելու արգելքը, արդյունքում դատարանը ազատության սահմանափակումը վերացրեց և որոշեց սահմանել վարչական վերահսկողություն»,– ասել է նրա պաշտպան Երեմ Սարգսյանը։
Պաշտպանը ընդգծել է, որ սկզբում դատարան է ներկայացվել բողոք՝ պահանջելով ամբողջությամբ վերացնել խափանման միջոցը:
Սարգսյանը նաև նշել է, որ վերաքննիչ ատյանի որոշումը չեն պատրաստվում բողոքարկել՝ հղում անելով ժամանակի սղությանը։ Նրա փոխանցմամբ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն արդեն հայտարարել է, որ նախաքննությունն ավարտված է, և դատավարության փուլում կվերադառնան խափանման միջոցի հարցի քննարկմանը։
Հովիկ Աբրահամյանը ձերբակալվել էր հունիսի 13-ին, իսկ հաջորդ օրը նրա նկատմամբ կիրառվել է տնային կալանք։ Նա ենթարկվել է հանրային քրեական հետապնդման՝ իր պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, ինչպես նաև ենթադրյալ հանցավոր ծագում ունեցող գույքի՝ հողամասերի օրինականացման մեղադրանքներով։

28 Июль 2025 - 13:34 AMT
Как сообщает Sputnik Армения, Апелляционный суд Армении постановил изменить меру пресечения для бывшего премьер-министра Овика Абраамяна, заменив домашний арест административным контролем.
По словам его адвоката Ерема Саргсяна, суд учёл, что Абраамян уже шесть лет находился под запретом на выезд из страны. В результате ограничение свободы было снято и заменено административным надзором.
Саргсян отметил, что изначально в суд было подано ходатайство о полном снятии меры пресечения. Однако обжаловать решение апелляционной инстанции не планируется из-за нехватки времени. Он также сообщил, что Антикоррупционный комитет объявил о завершении предварительного следствия, и на стадии судебного процесса вопрос меры пресечения будет пересмотрен.
Овик Абраамян был арестован 13 июня, а на следующий день ему была избрана мера пресечения в виде домашнего ареста. Он подвергся публичному уголовному преследованию по обвинениям в злоупотреблении служебным положением и в легализации имущества предполагаемого преступного происхождения — земельных участков.