29 Հուլիս 2025 - 07:25 AMT
Արցախի ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Դանիելյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահի արտաքին հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևն Berliner Zeitung» գերմանական պարբերականին տված հարցազրույցում կրկին խեղաթյուրել է իրականությունը՝ հայտարարելով, թե իբր «Ղարաբաղի հայերն իրենց կամքով են հեռացել» և «Ադրբեջանը պատրաստ էր նրանց վերաինտեգրել»։
Նա նշել է, որ անհերքելի իրականությունն այն է, որ Արցախի ժողովուրդը երբեք ու երբեք ինքնակամ չէր լքի իր հազարամյակների հայրենիքը
«Այս հայտարարությունը ոչ միայն իրականության կոպիտ աղավաղում է, այլև ցինիկ փորձ՝ արդարացնելու պետական մակարդակով իրականացված հանցագործությունը և համոզելու միջազգային հանրությանը դրա օրինականությունը։
Անհերքելի իրականությունն այն է, որ Արցախի ժողովուրդը երբեք ու երբեք ինքնակամ չէր լքի իր հազարամյակների հայրենիքը։ Տասն ամիս տևած դաժան շրջափակումն ու դրա աղետալի հետևանքները, ինչպես նաև 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակումը մարդկանց կանգնեցրել են հստակ ընտրության առջև՝ հարկադրաբար լքել սեփական բնօրրանը կամ ենթարկվել ֆիզիկական ոչնչացման։ Եվ սա էր Արդբեջանի առաջարկած «վերաինտեգրումը»՝ հպատակվել առանց իրավունքների, առանց անվտանգության, առանց գոյատևման երաշխիքի։
Այս հանցավոր վարքագիծը շարունակվում է նաև այսօր․ 23 հայեր՝ ներառյալ Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, որպես պատանդ է պահվում ադրբեջանական բանտերում՝ ենթարկվելով կեղծ և շինծու դատավարությունների։ Սա վրեժխնդրության քաղաքականությամբ առաջնորդվող բռնապետության դրսևորում է, որի նկատմամբ միջազգային հանրությունը դրսևորում է լռություն ու անգործություն։ Սա հանցավոր լռություն է, որը միայն նպաստում է ապօրինությունների շարունակությանը։ Երբ պատերազմական հանցագործությունները մնում են անպատիժ, դրանք վերածվում են քաղաքական գործիքի։
Այսօր հազարավոր արցախցիներ ապրում են փախստականի կարգավիճակում՝ զրկված ամեն ինչից, բայց ոչ հիշողությունից և արժանապատվությունից։ Պատմությունը մաքրվում է ճշմարտությամբ, ոչ թե քարոզչությամբ։ Արցախահայության ձայնը չի լռելու՝ ոչ Հաջիևի և ոչ էլ նրա նման պաշտոնյաների մանիպուլյացիաներով ու կեղծիքներով»,- ասվում է հայտարարությունում։
Հիքմեթ Հաջիևը գերմանական «Berliner Zeitung» պարբերականին տված հարցազրույցում նաև ասել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է պատմության արխիվ ուղարկել: Ըստ նրա, դա դիվանագիտական ֆիասկո էր։ Նա նաև կրկին խոսել է Բաքվի նախապայմանների մասին՝ առաջին հերթին ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու անհրաժեշտության մասին։

29 Июль 2025 - 07:42 AMT
Председатель Национального собрания Арцаха Ашот Даниелян осудил советника президента Азербайджана по внешней политике Хикмета Гаджиева за его интервью немецкому изданию Berliner Zeitung, в котором тот утверждал, будто армяне Карабаха покинули свои дома по собственной воле, а Азербайджан был готов их «реинтегрировать».
Даниелян подчеркнул, что народ Арцаха никогда не покинул бы родину добровольно.
«Это не просто грубое искажение действительности, а циничная попытка оправдать преступление, совершённое на государственном уровне, и убедить международное сообщество в его “законности”.
Неоспоримая реальность такова: народ Арцаха никогда бы не ушел со своей тысячелетней земли добровольно. Жестокая 10-месячная блокада, её катастрофические последствия, а также военное нападение 19 сентября 2023 года поставили людей перед выбором — покинуть дом или быть уничтоженными. Вот так выглядела “реинтеграция” по-азербайджански — подчинение без прав, без безопасности, без гарантий на выживание.
Это преступное поведение продолжается. 23 армянина, включая руководство Арцаха, до сих пор удерживаются в азербайджанских тюрьмах и подвергаются сфабрикованным процессам. Это проявление мстительной диктатуры, на которую международное сообщество реагирует молчанием. Это преступное молчание лишь способствует продолжению беззакония. Когда военные преступления остаются безнаказанными, они становятся политическим инструментом.
Сегодня тысячи арцахцев — беженцы, лишённые всего, кроме памяти и достоинства. История очищается правдой, а не пропагандой. Голос арцахских армян не замолкнет — ни из-за Хаджиева, ни из-за лжи и манипуляций других официальных лиц», — говорится в заявлении.
В интервью Berliner Zeitung Хикмет Гаджиев также заявил, что Минская группа ОБСЕ должна быть отправлена в архив как дипломатический провал и вновь выдвинул требование изменить Конституцию Армении как условие мира.