Վանաձորի նախկին համայնքապետ Սամվել Դարբինյանի և նրա եղբոր՝ Սեյրան Դարբինյանի նկատմամբ նախկինում սահմանված տնային կալանքը վերացվել է։ Տեղեկությունը փոխանցել է նրանց պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա տեղեկացրել է, որ Վերաքննիչ դատարանը ընդունել է իրենց բողոքը։
Փաստաբանը նշել է. «2 խափանման միջոց է կիրառվել՝ ազատ են արձակել 3 մլն դրամ գրավի դիմաց, և նրանց նկատմամբ վարչական հսկողություն ու բացակայելու արգելք է սահմանվել։ Դատախազը կարծում էր, որ անգամ տնային կալանք պետք չէ կիրառել, նա միջնորդել էր խափանման միջոցը կալանք դարձնել, սակայն դատարանը մերժեց հանրային մեղադրողին»։
Սամվել Դարբինյանը և ևս չորս անձ հունիսի 23-ին ձերբակալվել են։ Նրանց դեմ հարուցվել է քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, որոնք վերաբերում են իշխանական կամ ծառայողական դիրքը կամ դրանով պայմանավորված ազդեցությունը օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման դեպքերին։
Հունիսի 24-ին հայտնի է դարձել, որ Սամվել և Սեյրան Դարբինյանների նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է տնային կալանքը։ Սամվել Դարբինյանն զբաղեցրել է Վանաձոր համայնքի ղեկավարի պաշտոնը 1999-ից մինչև 2016 թվականը։

29 Июль 2025 - 14:47 AMT
Бывший мэр Ванадзора Самвел Дарбинян и его брат Сейран Дарбинян освобождены, ранее назначенный им домашний арест отменён. Об этом сообщил их адвокат Рубен Акопян, передаёт «Спутник Армения». Апелляционный суд удовлетворил их жалобу.
Адвокат отметил: «Применены два меры пресечения — они освобождены под залог 3 000 000 драм, в отношении них введён административный надзор и запрет на отсутствие. Прокурор полагал, что даже домашний арест не нужен и ходатайствовал о заключении под стражу, однако суд отклонил ходатайство публичного обвинителя».
23 июня Самвела Дарбиняна и ещё четверых лиц арестовали. Им предъявлены обвинения по статье 296, часть 3, пункты 2 и 3 Уголовного кодекса Республики Армения — за отмывание денег в особо крупном размере с использованием властного или служебного положения либо влияния, обусловленного им. 24 июня стало известно, что Самвел и Сейран Дарбиняны были помещены под домашний арест. Самвел Дарбинян занимал должность главы общины Ванадзор с 1999 по 2016 годы.