29 Հուլիս 2025 - 14:20 AMT
Ռուսական թանգարանի Բենուայի մասնաշենքում մինչև հոկտեմբերի 26-ը բաց է «Օ, ծով, ծով․ Ջրի տարերքը ռուս նկարիչների XVIII–XX դարերի ստեղծագործություններում» ցուցահանդեսը։ Այստեղ ներկայացված են թե՛ թանգարանի հավաքածուից ծանոթ կտավներ, թե՛ աշխատանքներ, որոնք ցուցահանդեսի համադրողը նախագծի պատրաստման ժամանակ առաջին անգամ է տեսել։
Ցուցադրության բացումը նվիրված էր Ռազմածովային նավատորմի օրվան, և, իհարկե՝ առիթ է հանրության շրջանում ամենապահանջված նկարիչ Իվան Այվազովսկու (1817–1900) գլուխգործոցները ցուցադրելու, գրում է Ֆոնտանկա․ռու–ն։
Նշվել է, որ չի կարելի ուղղակի վերցնել ու չցուցադրել Այվազովսկուն։
Շատերը հիշում են հերթերը 2016–17 թվականներին կայացած ցուցահանդեսում, իսկ վերջերս Ռուսական թանգարանը հայտարարել է Այվազովսկու ստեղծագործությունների նոր՝ մեծ ցուցահանդեսի մասին՝ 2026 թվականին։
«Իններորդ ալիքը» (1850) ցուցահանդեսի առաջին սրահում է։
Առաջին սրահը նվիրված է փոթորկոտ ծովային բնապատկերներին, հնաոճ ռոմանտիկ ծովին՝ դաժան և գեղեցիկ միաժամանակ։ Ներկայացված են նավաբեկությունների սյուժեներ (Ալեքսանդր Օռլովսկու մոտ 1809 թ․ նկարած «Նավաբեկություն», Կոնստանտին Կրուգովիխինի ««Ինգերմանլանդ» նավի կործանումը Սկագերակի նեղուցում՝ Նորվեգիայի ափերին, 1842 թվականի օգոստոսի 30-ին» և այլ աշխատանքներ), փոթորիկներ (Իլյա Ռեպինի Վոլգայի բնապատկերը)։
«Վենետիկի Մեծ ջրանցքի տեսարանը» (1853), Ալեքսանդր Մորդվինովի ստեղծագործությունը, ներկայացված է «Իններորդ ալիքին» նվիրված վահանակի հակառակ կողմում։ Նկարիչը եղել է ծովակալ Նիկոլայ Մորդվինովի (1755–1845) որդին՝ վերջին սրահում նրա կիսանդրին ցուցադրված է Պավել Նախիմովի և Վասիլի Չիչագովի քանդակային դիմանկարների կողքին։
Աննա Վոլոշկոն «Ֆոնտանկային» պատմել է. «Այս աշխատանքը («Վենետիկի Մեծ ջրանցքի տեսարանը») 40 տարի առաջ վերականգնել է մեր վերականգնման ծառայության ներկայիս ղեկավարը՝ Եվգենի Սոլդատենկովը։ Արդեն XIX դարում գունավոր շերտը տեղափոխել են նոր կտավի վրա, այն ժամանակ այդ աշխատանքը կատարել է Էրմիտաժի վերականգնող Ալեքսանդր Սիդորովը։ XX դարում անհրաժեշտ է եղել կրկնել այս ընթացակարգը, և աշխատանքով զբաղվել է Եվգենի Սերգեևիչը»։
Ընդհանուր առմամբ, համադրողի խոսքով, ցուցադրության համար մասշտաբային վերականգնումներ անհրաժեշտ չեն եղել. բացի այդ, նախագիծը պատրաստել են շատ ակտիվ տեմպերով։

29 Июль 2025 - 14:48 AMT
В Русском музея Санкт-Петербурга до 26 октября открыта выставка «О, море, море. Стихия воды в произведениях русских художников XVIII–XX веков». В экспозиции представлены как известные полотна из коллекции музея, так и картины, которые куратор проекта увидел впервые при подготовке.
Выставка приурочена ко Дню Военно-морского флота и стала поводом представить публике шедевры одного из самых любимых художников — Ивана Айвазовского (1817–1900), сообщает «Фонтанка.ру». Как подчеркнули организаторы, «нельзя просто взять и не показать Айвазовского».
Многие вспоминают ажиотаж вокруг выставки 2016–2017 годов, а недавно Русский музей объявил о подготовке новой масштабной выставки Айвазовского в 2026 году.
Картина «Девятый вал» (1850) занимает центральное место в первом зале, посвящённом бурным морским пейзажам, романтическому и одновременно суровому морю. Здесь представлены сюжеты кораблекрушений — «Кораблекрушение» Александра Орловского (ок. 1809), «Гибель корабля «Ингерманланд» в проливе Скагеррак у берегов Норвегии 30 августа 1842 года» Константина Круговихина — и штормовые сцены, включая пейзаж Ильи Репина с Волгой.
На оборотной стороне панели с «Девятым валом» размещена работа Александра Мордвинова «Вид на Гранд-канал в Венеции» (1853). Художник был сыном адмирала Николая Мордвинова (1755–1845); его бюст установлен в последнем зале рядом со скульптурными портретами Павла Нахимова и Василия Чичагова.
Анна Волошко рассказала «Фонтанке»: «Эту работу («Вид на Гранд-канал в Венеции») 40 лет назад восстановил нынешний руководитель нашей службы реставрации Евгений Солдатенков. Уже в XIX веке красочный слой был перенесён на новый холст реставратором Эрмитажа Александром Сидоровым. В XX веке процедуру пришлось повторить — этим занялся Евгений Сергеевич».
По словам куратора, масштабная реставрация для экспозиции не потребовалась. Кроме того, проект готовился в очень активном темпе.