30 Հուլիս 2025 - 06:14 AMT
Հուլիսի 29-ին Նյու Յորքում ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Դագ Հարթելիուսի հետ, քաննրկել Հայաստանի և Շվեդիայի միջև հարաբերությունները դինամիկ կերպով զարգացումը՝ հիմնված համընդհանուր արժեքների և ժողովրդավարական սկզբունքների վրա։
Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում առկա համագործակցության ընթացքը՝ ընդգծելով ՀՀ կառավարության՝ ԵՄ հետ հարաբերություններն առավել խորացնելու պատրաստակամությունը: Այս համատեքստում կարևորվել է երկխոսությունը Հայաստան-Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ ձևաչափի շրջանակներում:
Մասնավորապես, կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Շվեդիայի միջև դինամիկ զարգացող երկկողմ հարաբերությունները՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների և ժողովրդավարության վրա: Վերահաստատվել են ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ուղղություններով, այդ թվում՝ կիբեռանվտանգության, ապատեղեկատվության դեմ պայքարի, միջուկային էներգետիկայի ոլորտներում փոխգործակցությունն ակտիվացնելու պատրաստակամությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային և միջազգային կարևոր իրադարձություններին։ ԱԳ փոխնախարարը Դագ Հարթելիուսին ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա և Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ընթացիկ իրավիճակը։
Հունվարին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Երևանում ընթացող Հյուսիսային Եվրոպա-Բալթյան երկրներ ձևաչափի (Nordic-Baltic Format) խորհրդարանների նախագահների և փոխնախագահների մասնակցությամբ պանելային քննարկմանը հայտարարել էր, որ չնայած այն բոլոր անվտանգային սպառնալիքներին, որոնց վերջին տարիներին բախվում է Հայաստանը, երկիրը հաստատակամ է եվրաինտեգրման գործընթացի առաջմղման հարցում։

Армения и Швеция выразили удовлетворение динамичным развитием двусторонних отношений и подтвердили готовность активизировать сотрудничество в приоритетных сферах.
29 июля в Нью-Йорке заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян провел встречу с государственным секретарем Министерства иностранных дел Швеции Дагом Хартелиусом. Обсуждалось развитие армяно-шведских отношений, основанных на общих ценностях и демократических принципах.
Костанян проинформировал собеседника о текущем уровне сотрудничества между Арменией и Европейским союзом, подчеркнув готовность правительства Армении к дальнейшему углублению взаимодействия с ЕС. В этом контексте было особо подчеркнуто значение диалога в формате Армения–Северная Европа–Балтийские страны.
Стороны с удовлетворением отметили положительную динамику двусторонних отношений и подтвердили готовность развивать сотрудничество по ряду направлений, представляющих взаимный интерес, в том числе в области кибербезопасности, борьбы с дезинформацией и ядерной энергетики.
В рамках встречи были обсуждены также ключевые региональные и международные события. Костанян проинформировал Хартелиуса о текущем положении дел в процессах нормализации армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений.
В январе спикер НС Ален Симонян на панельной дискуссии в Ереване с участием председателей и вице-председателей парламентов Северной Европы и Балтии заявил, что несмотря на угрозы безопасности последних лет, Армения твердо привержена курсу на евроинтеграцию.