30 Հուլիս 2025 - 10:30 AMT
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայցադիմումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Արտաշատ համայնքի՝ վիճարկելով հողատարածքների առուվաճառքի այն պայմանագրերը, որոնք կնքվել են Ազգային ժողովի նախկին նախագահ և նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի կնոջ ու որդու հետ։ Այս տեղեկությունը հրապարակված է «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգում։
Երկու ներկայացված հայցերից մեկը վերաբերում է Արգամ Աբրահամյանի՝ Մխչյան համայնքի հետ կնքած պայմանագրի վերացմանը, իսկ մյուսը՝ Ջուլիետա Աբրահամյանի և նույն համայնքի միջև կնքված պայմանագրին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Դատախազությունն ապօրինի է համարել Մխչյան համայնքի ղեկավարի կողմից ընդունված երեք որոշումները, որոնց հետևանքով, ըստ գնահատականի, առանց իրավական հիմքերի փոխանցվել են պահուստային հողային ֆոնդին պատկանող երեք հողամասեր՝ համապատասխանաբար 8.9 հա, 7.2 հա և 4092 քմ մակերեսներով։
Ըստ փաստերի, այդ հողատարածքներից 16.1 հեկտարի սեփականատերն այժմ Արգամ Աբրահամյանն է, իսկ 4092 քմ տարածքը պատկանում է Ջուլիետա Աբրահամյանին։ Նշված գործարքները կատարվել են 2003 և 2004 թվականներին։
Արգամ Աբրահամյանի դեմ գործերից մեկով, որով դատախազությունը պահանջում է անվավեր ճանաչել Մխչյան համայնքում 2004 թ․ հողամասի աճուրդով վաճառքը, դատախազությունը նախ դիմել էր վարչական դատարան։ Սակայն վարչական դատարանը գործը չի քննել, քանի որ գտել է, թե այն վերաբերում է մասնավոր՝ քաղաքացիական իրավունքի ոլորտին, մինչդեռ Հակակոռուպցիոն դատարանն այլ կարծիք ունի։
Քանի որ դատարանները տարակարծիք են Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Կարապետ Բադալյանը 2025 թ․ հուլիսի 23-ին որոշում է կայացրել դիմել Վճռաբեկ դատարան, որը կորոշի՝ որ դատարանն է իրավասու քննելու գործը։

Суд разберётся в законности передачи земель в Мхчяне.
Генеральная прокуратура Армении подала иски в Антикоррупционный суд против общины Арташат, оспаривая договоры купли-продажи земли, заключённые с женой и сыном бывшего председателя Национального собрания и премьер-министра Овика Абраамяна. Эта информация размещена в судебной информационной системе «Даталекс».
Один из исков касается аннулирования договора, заключённого между Аргамом Абраамяном и общиной Мхчян, а второй — между Джулиетой Абраамян и той же общиной, сообщает «Sputnik Армения».
Прокуратура признала незаконными три решения главы общины Мхчян, в результате которых, по её оценке, без правовых оснований были переданы три участка из фонда резервных земель — площадью 8,9 га, 7,2 га и 4092 кв. м соответственно.
По фактам установлено, что владельцем 16,1 га земли является Аргам Абраамян, а участок в 4092 кв. м принадлежит Джулиете Абраамян. Указанные сделки были совершены в 2003 и 2004 годах.
В одном из дел против Аргама Абраамяна, где прокуратура требует признать недействительной продажу участка через аукцион в 2004 году в Мхчяне, изначально было подано заявление в административный суд. Однако он отказался рассматривать дело, сочтя его гражданско-правовым, тогда как Антикоррупционный суд придерживается противоположного мнения.
Из-за разногласий между судами судья Антикоррупционного суда Карапет Бадалян 23 июля 2025 года вынес решение направить дело в Кассационный суд, который определит компетентную юрисдикцию.