30 Հուլիս 2025 - 12:14 AMT
Հայաստանում առավել շատ տարածված թրաֆիքինգի տեսակներից է հարկադիր կամ պարտադիր աշխատանքը և նաև սեռական շահագործման ձևերը։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչ Տիգրան Կիրակոսյանը:
Նա վիճակագրություն է ներկայացրել, որը վկայում է դեպքերի աճի մասին, գրում է Radar Armenia-ն։
«2020 թվականին հանրապետությունում գրանցված թրաֆիքինգի դեպքերը 10-ն են եղել, որոնցից 1-ը սեռական շահագործման դեպք, 2021 թվականին՝ 16 քրեական գործ, որոնցից 7-ը աշխատանքային, 9-ը սեռական շահագործման վերաբերյալ։ 2022 թվական՝ 8 քրեական գործ, 4-ական դեպք աշխատանքային և սեռական շահագործման, 2023 թվականին 27 քրեական վարույթ է նախաձեռնվել, 4-ը՝ սեռական, 23-ը աշխատանքային շահագործման վերաբերյալ։
2024 թվականին 38 քրեական վարույթ է հարուցվել, որոնցից 20-ը սեռական շահագործման, 18-ը՝ աշխատանքային շահագործման, իսկ 2025 թվականի առաջին կիսամյակում 22 քրեական վարույթ է եղել, որոնցից 15-ը սեռական շահագործման, 7-ը աշխատանքային շահագործման դեպքեր են»,– մանրամասնել է Կիրակոսյանը։

Наиболее распространёнными формами торговли людьми в Армении являются принудительный или обязательный труд, а также сексуальная эксплуатация. Об этом на пресс-конференции сообщил представитель Следственного комитета Тигран Киракосян.
Как пишет Radar Armenia, он представил статистику, свидетельствующую об увеличении числа подобных преступлений.
«В 2020 году в республике было зарегистрировано 10 случаев траффикинга, из них 1 связан с сексуальной эксплуатацией. В 2021 году было возбуждено 16 уголовных дел: 7 по фактам трудовой эксплуатации и 9 — сексуальной. В 2022 году — 8 уголовных дел: по 4 случаям трудовой и сексуальной эксплуатации.
В 2023 году было начато 27 уголовных производств: 4 — по сексуальной эксплуатации, 23 — по трудовой.
В 2024 году возбуждено 38 уголовных дел: 20 по сексуальной эксплуатации, 18 — по трудовой. За первое полугодие 2025 года зафиксировано 22 уголовных производства, из них 15 — по сексуальной, 7 — по трудовой эксплуатации», — уточнил Киракосян.