30 Հուլիս 2025 - 13:49 AMT
Ֆրանսիայի Le Figaro պարբերականը առանձնացրել է աշխարհի 5 «վարդագույն» քաղաքների ցանկը՝ ներառելով Երևանը:
Ըստ պարբերականի՝ վարդագույն մյուսը քաղաքներից երեքը ֆրանսիական են՝ Թուլուզ, Ալբի և Մոնտոբան, մյուսը՝ Հնդկաստանի Ջայպուր քաղաքն է, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Կյանքը վարդագույն ակնոցով տեսնելու համար կարիք չկա սպասել սիրային նամակների։ Այդ քաղաքներ այցելելը բավարար է այս գույնի ուրախությունը զգալու համար»,-ասվում է հոդվածում։
Հոդվածում հիշատակվում են Հայաստանի Հանրապետության հրապարակի գունային ներդաշնակությունը, վարդագույն տուֆից շենքերը:
«Չնայած Երևանը աշխարհի ամենահին բնակեցված քաղաքներից մեկն է՝ հիմնադրված Հռոմից առաջ՝ մ.թ.ա. 782 թվականին, «վարդագույն քաղաք» անվանումը վերջերս է ստացել։ Անվանումը տրվել է 20-րդ դարում՝ խորհրդային վերակառուցման ժամանակ։ Ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանը, որին հանձնարարվել էր վերաձևավորել քաղաքը 1920-1930-ական թվականներին, որոշեց այն դարձնել քաղաքային ներդաշնակության խորհրդանիշ՝ լայնորեն օգտագործելով այս քարը (վարդագույն տուֆը) մեծ պողոտաներում և կենտրոնական հրապարակներում»,–ասվում է հրապարակման մեջ։

30 Июль 2025 - 14:20 AMT
Как сообщает «Арменпресс», французское издание Le Figaro включило столицу Армении Ереван в список пяти самых «розовых» городов мира, отметив его архитектуру из розового туфа и цветовую гармонию площади Республики.
Согласно публикации, в список также вошли три города во Франции — Тулуза, Альби и Монтобан, а также город Джайпур в Индии.
«Чтобы увидеть жизнь в розовом свете, вовсе не обязательно ждать любовных писем. Достаточно посетить эти города, чтобы почувствовать радость этого цвета», — говорится в статье.
В материале упоминается цветовая гармония площади Республики и здания из розового туфа в Ереване.
«Хотя Ереван является одним из самых древних постоянно населённых городов мира — основанным ещё в 782 году до нашей эры, раньше Рима, — название “розовый город” он получил лишь недавно. Оно появилось в XX веке, во времена советской реконструкции. Архитектор Александр Таманян, которому поручили перепланировку города в 1920–1930-х годах, стремился превратить его в символ городской гармонии, широко используя этот камень (розовый туф) на проспектах и центральных площадях», — отмечается в публикации.