31 Հուլիս 2025 - 06:30 AMT
Հայաստանի արտգործնախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում կազմակերպված միջազգային համաժողովին, որը նվիրված է Պաղեստինի հարցի խաղաղ կարգավորմանը և «երկու պետություն» սկզբունքի իրագործմանը, ասել է, որ ՀՀ–ն համոզված է՝ միայն երկու անկախ հարևան պետությունների գոյությունն է, որ կարող է երաշխավորել երկարատև կայունություն, անվտանգություն, խաղաղություն և բարօրություն ինչպես Պաղեստինի, այնպես էլ Իսրայելի ժողովուրդների համար։
Նա նշել է նաև, որ ՀՀ–ն լիահույս է, որ Երուսաղեմի սրբավայրերի կառավարման պատմական ստատուս քվոն կպահպանվի։
Կոստանյանը տեղեկացրել է, որ Պաղեստինի վտանգված մշակութային ժառանգությունը ժամանակավորապես կհանգրվանի Մատենադարանում։
«Լինելով երկու պետություն սկզբունքի հետևողական աջակից՝ Հայաստանը 2024–ի հունիսին ճանաչել է Պաղեստինի Պետությունը, իսկ այնուհետև՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակում, դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել նրա հետ։ Այս համատեքստում Հայաստանը ողջունում է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ Պաղեստինի Պետության ճանաչման և Միացյալ Թագավորության՝ այն ճանաչելու մտադրության վերաբերյալ վերջին հայտարարությունները:
Առանձնահատուկ հպարտ ենք, որ Ֆրանսիայի և Պաղեստինի արտաքին գործերի նախարարները հնարավորություն ունեցան հանդիպելու Հայաստանում՝ «Երևանյան երկխոսություն» դիվանագիտական համաժողովի շրջանակում՝ ճանապարհ հարթելով այս պատմական իրադարձության համար:
Հիմնվելով մեր սեփական փորձի վրա՝ Հայաստանը քաջատեղյակ է, թե ինչ է պատերազմական սարսափը։ Չնայած սահմանափակ ռեսուրսներին՝ մենք մշտապես ջանքեր ենք գործադրել Պաղեստինի ժողովրդի կարիքներին աջակցելու հարցում։ Հայաստանի վարչապետի և Եգիպտոսի նախագահի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա մենք մարդասիրական օգնություն ենք ուղարկել Գազա և մենք սատարում ենք ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքների գործակալության (ՄԱՕԱԳ) գործունեությանը:
Օգտվելով ընձեռված հնարավորությունից՝ թույլ տվեք նաև հայտարարել, որ համաձայնության ենք եկել Պաղեստինի հետ, ըստ որի՝ Պաղեստինի վտանգված մշակութային ժառանգությունը ժամանակավորապես կհանգրվանի հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ-Մատենադարանում: Հայաստանը նաև ընդգծում է երկու պետություններում քրիստոնեական համայնքների ապահովության, անվտանգության և ամբողջական իրավունքների պաշտպանության կարևորությունը:
Լինելով աշխարհի հնագույն քրիստոնեական ազգերից մեկը՝ մենք հատուկ կարևորություն են տալիս Սուրբ հողում քրիստոնեական ժառանգության պահպանությանը: Հայաստանը լիահույս է, որ Երուսաղեմի սրբավայրերի կառավարման պատմական ստատուս քվոն կպահպանվի և լիովին կհարգվի՝ որպես միջկրոնական համերաշխության և խաղաղ համակեցության անկյունաքար։
Պարո՛ն համանախագահ, 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ի սարսափելի հարձակումից ի վեր, որն ուղեկցվել է աննկարագրելի բռնությամբ, կոտորածներով և պատանդառություններով և որոնք մենք խստագույնս դատապարտում ենք, ականատես ենք լինում տարածաշրջանի վատագույն էսկալացիային՝ միլիոնավոր անմեղ քաղաքացիական անձանց՝ կանանց, երեխաների և տարեցների համար ողբերգական հետևանքներով։ Այս բոլոր աղետների լուծումը հստակ է»,–ասել է Կոստնյանը։
Նա հավելել է, որ պետք է դադարեցվեն ռազմական գործողությունները, պետք է հրադադար հաստատվի և ամրապնդվի՝ հետագա արյունահեղությունը կանխելու համար, պետք է անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակվեն բոլոր պահվող անձինք և գերիները՝ միաժամանակ ապահովելով հումանիտար օգնության անխոչընդոտ հոսքը։
«Ամենակարևորը՝ «երկու պետություն» լուծման սկզբունքի հիման վրա բանակցությունները պետք է դիտարկվեն որպես Միջին Արևելքում երկարատև և արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելու միակ և կենսունակ ուղին։ Թույլ տվեք խոսքս ավարտել՝ կրկին շնորհակալություն հայտնելով Ֆրանսիային և Սաուդյան Արաբիային՝ այս կարևոր համաժողովը համանախագահելու համար և, որպես տարածաշրջանային զարգացումներում կարևոր ներգրավվածություն ունեցող երկիր, վերահաստատելով մեր ամուր աջակցությունը Մերձավոր Արևելքում տևական խաղաղության և բարօրության հաստատմանը»,–ասել է փոխնախարարը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, Նյու Յորքում ընթացող «Երկու պետություն սկզբունքի հիման վրա Պաղեստինի հարցի խաղաղ կարգավորմանը» նվիրված նախարարական համաժողովի շրջանակներում, հանդիպում է ունեցել Պաղեստինի Պետության ԱԳ և արտագաղթյալների հարցերով պետնախարար Վարսեն Աղաբեկյանի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների ընթացքին, մտքեր փոխանակել հնարավոր համատեղ ծրագրերի շուրջ: Գոհունակությամբ արձանագրվել է պաղեստինցի դիվանագետների մասնակցությունը Հայաստանի դիվանագիտական դպրոցի կողմից իրականացված օտարերկրյա դիվանագետների վերապատրաստման ծրագրին:

31 Июль 2025 - 06:57 AMT
Выступая в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке на международной конференции, посвящённой мирному урегулированию палестинского вопроса и реализации принципа «двух государств», заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян заявил, что Армения уверена: только существование двух независимых соседствующих государств может гарантировать устойчивый мир, безопасность и благополучие как палестинскому, так и израильскому народам.
Он подчеркнул, что Армения надеется на сохранение и уважение исторического статус-кво в управлении святынями Иерусалима.
Костанян сообщил, что находящееся под угрозой исчезновения культурное наследие Палестины будет временно размещено в Институте древних рукописей Матенадаран.
«Армения, являясь последовательным сторонником принципа двух государств, признала Государство Палестина в июне 2024 года и в дальнейшем установила с ним дипломатические отношения в рамках 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. В этом контексте Армения приветствует последние заявления президента Франции Эммануэля Макрона о признании Палестины, а также намерения Великобритании признать её.
Мы особенно гордимся тем, что министры иностранных дел Франции и Палестины смогли встретиться в Армении в рамках дипломатического форума «Ереванский диалог», подготовив почву для этого исторического события.
Основываясь на собственном опыте, Армения прекрасно осознаёт ужасы войны. Несмотря на ограниченные ресурсы, мы неизменно старались поддерживать нужды палестинского народа. На основе договорённости между премьер-министром Армении и президентом Египта, наша страна направила гуманитарную помощь в Газу и поддерживает деятельность Ближневосточного агентства ООН по оказанию помощи палестинским беженцам (БАПОР).
Пользуясь случаем, хочу также сообщить, что Армения и Палестина достигли соглашения, по которому под угрозой исчезновения культурное наследие Палестины будет временно размещено в Матенадаране. Армения подчёркивает важность обеспечения безопасности, прав и целостности христианских общин в обеих странах.
Будучи одной из древнейших христианских наций мира, Армения придаёт особое значение сохранению христианского наследия на Святой земле. Мы надеемся, что исторический статус-кво по управлению святынями Иерусалима будет сохранён и полностью соблюдён как основа межрелигиозного согласия и мирного сосуществования.
Господин сопредседатель, с момента ужасной атаки 7 октября 2023 года, сопровождавшейся неописуемым насилием, массовыми убийствами и захватом заложников, которую мы решительно осуждаем, регион переживает худшую эскалацию, с трагическими последствиями для миллионов невинных гражданских лиц — женщин, детей и пожилых людей. Решение всех этих бедствий очевидно», — сказал Костанян.
Он добавил, что необходимо немедленно прекратить военные действия, установить и укрепить режим прекращения огня, освободить всех удерживаемых лиц без предварительных условий и обеспечить беспрепятственную поставку гуманитарной помощи.
«Самое важное — необходимо рассматривать переговоры, основанные на решении о двух государствах, как единственный жизнеспособный путь к установлению долгосрочного и достойного мира на Ближнем Востоке. Позвольте завершить своё выступление, ещё раз поблагодарив Францию и Саудовскую Аравию за сопредседательство на этом важном форуме и подтвердив твёрдую поддержку Армении усилиям по установлению мира и процветания в регионе», — заключил заместитель министра.
В рамках проходящей в Нью-Йорке министерской конференции, посвящённой мирному урегулированию палестинского вопроса на основе принципа двух государств, заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян встретился с государственным министром по иностранным делам и делам эмигрантов Государства Палестина Варсен Агабекян.
Собеседники обсудили текущее состояние двусторонних отношений и обменялись мнениями по возможным совместным проектам. С удовлетворением было отмечено участие палестинских дипломатов в программе повышения квалификации для иностранных дипломатов, организованной дипломатической школой Армении.