31 Հուլիս 2025 - 06:52 AMT
«Սրբազան պայքարի» անդամ Լիդյա Մանթաշյանը «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկից բաց նամակ է հղել՝ ուղղված իր աջակիցներին ու հանրությանը։
Նո հորդորել է չխղճալ իրեն և իր աջակիցներին, քանի որ «հայրենիքի համար կալանավորվելը պատիվ »։
«Իմ մասին բոլոր մտահոգվողներին… Այո, ես կալանավորված եմ, բայց ես ո՛չ գողություն եմ արել, ո՛չ սպանել եմ (ոչ էլ պլանավորել), ո՛չ թմրանյութ եմ վաճառել… Մի խոսքով՝ ես հանցագործ չեմ, չեմ արել հակաօրինական որևէ գործողություն։ Ես իրացրել եմ իմ սահմանադրական իրավունքը՝ ցանկացել եմ խաղաղ անհնազանդության գործողություններով հասնել իշխանափոխության։ Ես կալանավորված եմ մեկ մարդու (Ն.Փ.) քմահաճույքով։
Ես և ինձ հետ կալանավորված մյուս անձինք կալանավորվել են հանուն Հայրենիքի պայքարելու համար, իսկ… հայրենիքի համար կալանավորվելը պատիվ է մեզ համար (Բագրատ Սրբազան)։ Այնպես որ, ինձ/մեզ կամ մեր հարազատներին մի՛ խղճացեք։ Միակ բանը, որի համար տխրում եմ, հայրիկիս տարուն (մահվան 1-ին տարելիցին) չմասնակցելն է…»,–ասվում է նրա ուղերձում։
Նա երախտագիտություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր, ինչպես ինքն է գրել, աղոթում են իր և մյուս կալանավորվածների համար, բերում են հանձնուքներ, այցելում են հարազատներին կամ պարզապես չեն մոռանում իրենց։
«Իսկ Բագրատ Սրբազանի մասին կասեմ հետևյալը. Սրբազանը մեր ժամանակների մեծագույն մտածողներից է, որը մինչև այսօր չի՛ ունեցել խաղաղ ժամանակ, որպեսզի ամբողջությամբ նվիրվի ստեղծագործական աշխատանքին, քանի որ մշտապես մեր պետության, պետության սահմանապահ բնակավայրերի, սահմանային դիրքերի, սփյուռքյան հայկական համայնքների ամրացման ու բարգավաճման գործին է նվիրված եղել՝ եկեղեցու ծառայությանը միախառնելով այն 24/7 ռեժիմով՝ ո՛չ հստակ ուտելու ժամանակ, ո՛չ էլ հստակ քնելու ժամանակ ունենալով (երդվյալ ՔՊ-ականներն էլ գիտեն դրա մասին)։
Մեր եկեղեցու մեծ հայրերը որևէ արժեքավոր գործ ստեղծելիս կամովին առանձնացել են ու աղոթքով՝ Տիրոջ առաջնորդությամբ ստեղծագործել։ Այսօր Բագրատ Սրբազանը առանձնացման մեջ է։ Սրբազանին լավ ճանաչելով՝ վստահ եմ՝ այս բանտարկության (առանձնացման) ժամանակահատվածում նա կստեղծի հավերժական ինչ-որ գործ։ Ուստի, շնորհակալ եմ Տիրոջն այս օրերի համար։ Փառք Քեզ Աստուած, փառք Քեզ, Յաղագս ամենայնի, Տէր, փառք Քեզ»,–գրել է Մանթաշյանը։

Член движения «Священная борьба» Лидия Манташян направила из уголовно-исполнительного учреждения «Абовян» открытое письмо своим сторонникам и обществу, в котором призвала не жалеть ни себя, ни других арестованных, отметив, что «быть арестованным за Родину — это честь».
«Всем, кто беспокоится обо мне… Да, я арестована, но я ни кражу не совершала, ни убийство (и не планировала), ни наркотиками не торговала… Короче говоря, я не преступница и не совершала ничего незаконного. Я реализовала своё конституционное право — стремилась к смене власти путём мирного гражданского неповиновения. Меня арестовали по прихоти одного человека (Н.П.).
Я и другие арестованные вместе со мной лишены свободы за борьбу за Родину, а… быть арестованным за Родину — это честь для нас (Владыка Баграт). Так что не жалейте ни меня/нас, ни наших родственников. Единственное, о чём я по-настоящему жалею — что не смогла участвовать в годовщине смерти моего отца», — говорится в её послании.
Манташян выразила благодарность всем, кто молится за неё и других арестованных, передаёт передачи, навещает родственников или просто не забывает о них.
Об архиепископе Баграте она сказала следующее: он — один из величайших мыслителей нашего времени, который до сих пор не имел возможности спокойно посвятить себя творчеству, поскольку всё время был занят служением государству, приграничным сёлам, позициям на границе, армянским диаспорам — совмещая всё это с церковным служением в круглосуточном режиме, часто без чёткого времени на еду и сон (и это, по её словам, знают даже приверженцы правящей партии «Гражданский договор»).
«Великие отцы нашей Церкви, создавая нечто ценное, уединялись и творили с молитвой, ведомые Господом. Сегодня Владыка Баграт в изоляции. Хорошо зная его, я уверена, что в это время он создаст нечто вечное. Поэтому благодарю Господа за эти дни. Слава Тебе, Боже, слава Тебе, за всё, Господи, слава Тебе», — написала Манташян.
25 июня правоохранительные органы начали обыски по адресам сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что участники и руководители движения планировали совершить террористические действия и захватить власть в Армении. Позже стало известно, что лидер движения владыка Баграт арестован на два месяца. Арестованы ещё 14 человек.