31 Հուլիս 2025 - 08:58 AMT
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության հսկողության ներքո գտնվող՝ Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներից մեկով պարզվել է, որ Ա.Թ.-ն, հանդիսանալով կոմերցիոն և պաշտպանիչ տպագրությամբ զբաղվող ընկերության տնօրենը, տիրապետելով 2014-2016 թվականների ընթացքում ընկերության համախառն եկամտի և հարկվող շահույթի իրական տվյալներին, առանձնապես խոշոր չափերով հարկ չվճարելու նպատակով, հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
«Մասնավորապես՝ Ա.Թ.-ն, խախտելով «Շահութահարկի մասին» օրենքի և Հարկային օրենսգրքի 22-րդ գլխի (իրավահարաբերությունների ձևավորման պահին գործող խմբագրությամբ) պահանջները, 2014-2016 թվականներին Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող կազմակերպության հետ կնքել է ընդհանուր՝ 2 միլիարդ 560 միլիոն 765 հազար դրամի ծառայությունների մատուցման կեղծ, ձևական պայմանագրեր: Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով, առանձնապես խոշոր չափերով շահութահարկի գումար չվճարելու նպատակով, անհիմն նվազեցրել է հարկվող շահույթը և հարկային մարմին ներկայացված՝ 2014, 2015 և 2016 թվականների տարեկան հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ:
Հաշվի առնելով, որ քրեական վարույթում առկա են եղել հանցանքի կատարումը վկայող բավարար փաստեր՝ 2024 թվականի օգոստոսի 23-ին դատախազի կողմից, սեփական նախաձեռնությամբ, Ա.Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (օրենքով սահմանված հաշվետվությունը, հաշվարկը, հայտարարագիրը կամ հարկման հիմք հանդիսացող՝ հարկը, տուրքը, պարտադիր այլ վճարը հաշվարկելու կամ վճարելու պարտավորություն առաջացնող պարտադիր այլ փաստաթուղթը օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում չներկայացնելը):
Դատախազի կողմից վերոնշյալ որոշումները կայացնելուց հետո Ա.Թ.-ին ներկայացվել է մեղադրանք: Արդյունքում նախաքննությամբ վերականգնվել է պետությանը պատճառված՝ 650 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք 250 միլիոն դրամի վնասը:
2025 թվականի հուլիսի 28-ին հսկող դատախազը սեփական նախաձեռնությամբ դադարեցրել է Ա.Թ.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը՝ ոչ արդարացնող հիմքով»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Под надзором Управления по делам о преступлениях против экономической деятельности Генеральной прокуратуры Армении, в рамках уголовного производства, расследуемого Следственным комитетом, было установлено, что А.Т., будучи директором компании, занимающейся коммерческой и защитной полиграфией, в период 2014–2016 годов включал в налоговые отчёты искажённые данные с целью уклонения от уплаты налога на прибыль в особо крупном размере. Об этом сообщает Генеральная прокуратура Армении.
В частности, нарушив положения закона «О налоге на прибыль» и главы 22 Налогового кодекса (в редакции, действовавшей на момент правовых отношений), А.Т. заключил фиктивные договоры на оказание услуг на общую сумму 2 560 765 000 драмов с организацией, фактически принадлежащей бывшему чрезвычайному и полномочному послу Армении в Ватикане М.М. Эти действия позволили существенно занизить налогооблагаемую прибыль, что отразилось в отчётах за 2014, 2015 и 2016 годы.
Учитывая наличие достаточных доказательств совершения преступления, 23 августа 2024 года прокурор по собственной инициативе возбудил в отношении А.Т. публичное уголовное преследование по части 2 статьи 205 Уголовного кодекса от 18 апреля 2003 года (непредставление обязательных документов, служащих основанием для расчёта и уплаты налогов и сборов, в установленный законом срок).
После предъявления обвинения в ходе предварительного следствия был возмещён ущерб, причинённый государству, в размере 250 миллионов драмов (эквивалентно 650 000 долларов США).
28 июля 2025 года надзорный прокурор по собственной инициативе прекратил публичное уголовное преследование в отношении А.Т. по не реабилитирующему основанию.