ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի եղբորը պատկանող ընկերության գործով պետությանը հասցված ավելի քան 75 միլիոն դրամի վնասը վերականգնվել է նախաքննության շրջանակում, հայտնում է 1lurer.am-ը։
2024 թվականի դեկտեմբերի 24-ին Պետական եկամուտների կոմիտեն հաղորդել է, որ Արարատի մարզում գործող, Հ.Ա.-ի եղբայր Հե.Ա.-ին պատկանող ձկնաբուծական ընկերության պատասխանատու անձինք խուսափել են առանձնապես խոշոր չափերի հարկային վճարումներից, հայտնում է գլխավոր դատախազությունը։
«Հաղորդման կապակցությամբ 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Քննչական կոմիտեում քրեական վարույթ չի նախաձեռնվել:
Քրեական վարույթ չնախաձեռնելու օրինականությունը հսկող դատախազի կողմից չի հաստատվել: Դատախազը հանձնարարել է նախաձեռնել քրեական վարույթ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածով (հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարներ չվճարելը) և սկսել նախաքննություն:
Նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ մի շարք վայրերում խուզարկություններ կատարելու վերաբերյալ, որոնք դատարանի որոշումներով մերժվել են:
Նշված դատական ակտերի դեմ դատախազի կողմից ներկայացվել են վերաքննիչ բողոքներ, որոնք բավարարվել են:
Կատարված վարութային գործողությունների արդյունքում, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Արարատի մարզում ձկնաբուծությամբ զբաղվող ընկերության փաստացի ղեկավար Հե.Ա.-ն, նույն ընկերության տնօրեն Գ.Մ.-ի և գլխավոր հաշվապահ Մ.Գ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, պետական բյուջե վճարման ենթակա՝ 143,827,827 դրամի հարկ չվճարելու նպատակով, թաքցրել են ընկերության հարկման օբյեկտը և խեղաթյուրված տվյալներ են ներառել հարկային հաշվարկներում:
2025 թվականի հուլիսի 29-ին քննիչի միջնորդությունների հիման վրա՝ դատախազը հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել Հե.Ա.-ի, Գ.Մ.-ի և Մ.Գ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
Վերոնշյալ որոշումները կայացնելուց հետո, Հե.Ա.-ին, Գ.Մ.-ին և Մ.Գ.-ին ներկայացվել է մեղադրանք: Արդյունքում՝ վերականգնվել է պետությանը պատճառված վնասից 75,000,000 դրամ վնասը:
Նախաքննությունը շարունակվում է»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Ծանուցում. Հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Ущерб в размере более 75 миллионов драмов, причинённый государству компанией, принадлежащей брату бывшего премьер-министра Армении Овика Абраамяна, был возмещён в ходе предварительного следствия, сообщает «1lurer.am ».
24 декабря 2024 года Комитет государственных доходов сообщил, что ответственные лица компании по разведению рыбы в Араратской области, принадлежащей брату Овика Абраамяна — Х.А., уклонились от уплаты налогов в особо крупном размере, заявила Генпрокуратура.
25 декабря 2024 года Следственный комитет отказался возбуждать уголовное дело. Однако надзирающий прокурор не признал отказ законным и поручил возбудить уголовное дело по статье 290 Уголовного кодекса (неуплата налогов, сборов или других обязательных платежей) и начать предварительное следствие.
В рамках следствия были поданы ходатайства о проведении обысков в нескольких местах, которые суд первоначально отклонил. Прокурор обжаловал эти решения, и апелляционный суд удовлетворил жалобы.
Следственные действия выявили, что фактический руководитель компании Х.А. совместно с директором Г.М. и главным бухгалтером М.Г., по предварительному сговору, скрыли объекты налогообложения и представили искаженные данные в налоговых отчетах с целью уклонения от уплаты налогов на сумму 143 827 827 драмов.
29 июля 2025 года по ходатайству следователя прокурор возбудил уголовное преследование в отношении Х.А., Г.М. и М.Г. по части 3 пунктам 1 и 2 статьи 290 Уголовного кодекса.
После предъявления обвинений был возмещён ущерб государству в размере 75 миллионов драмов. Предварительное следствие продолжается.
Уведомление: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом.