31 Հուլիս 2025 - 10:51 AMT
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն արձագանքել է վերջին օրերին հրապարակված դեպքին, երբ առողջական խնդիրներ ունեցող պատանուն զորակոչել են բանակ, ինչից անմիջապես հետո նրա վիճակը կտրուկ վատթարացել է, և նա արդեն մոտ մեկ ամիս հոսպիտալում է։
«Այո տեղյակ ենք…Այս խնդիրների վերաբերյալ, իհարկե, ոչ անուն-ազգանուններ ներկայացնելով, պարբերաբար փորձում ենք նաև ընդհանուր գլոբալ խնդիրները ներկայացնել»,- հայտարարել է Մանասյանը, գրում է Panorama.am-ը։
ՄԻՊ-ը շեշտել է, որ օրենսդրությամբ հստակ սահմանվում է, թե ինչ դեպքերում է քաղաքացին ազատվում պարտադիր զինծառայությունից, իսկ երբ է համարվում սահմանափակումով պիտանի։
«Այս պահի օրենսդրությունն է այդպիսին»,-ասել է Մանասյանը՝ հիշեցնելով, որ դրա վերաբերյալ իր տեսակետները հայտնել է, որ այն լրացուցիչ խնդիրներ է առաջացնում ոչ միայն քաղաքացիների համար, այլև զինված ուժերում ծառայության տեսանկյունից և հետագայում էլ քննարկումներ կունենան և լուծումներ կլինեն։
ՄԻՊ-ը տեղեկացրել է նաև, որ իր աշխատակազմի ներկայացուցիչները այցելել են հոսպիտալ, որտեղ տեսակցել են հիվանդ զինծառայողին։ Նա հավելել է, որ այդ այցի վերաբերյալ առաջիկայում լրացուցիչ հաղորդագրություն կտարածեն։

Защитник прав человека Республики Армения Анaит Манасян прокомментировала недавно обнародованный случай: молодого человека с проблемами здоровья призвали в армию, после чего его состояние резко ухудшилось, и он уже около месяца находится в больнице.
«Да, мы в курсе… По этим вопросам, разумеется, без указания имён и фамилий, мы периодически стремимся представлять также общие проблемы», — заявила Манасян, сообщает «Panorama.am ».
Омбудсмен отметила, что законодательство чётко определяет, в каких случаях гражданин освобождается от обязательной военной службы, а когда считается ограниченно годным.
«В настоящий момент закон таков», — сказала Манасян, добавив, что уже выражала своё мнение о том, что это законодательство создаёт дополнительные проблемы не только для граждан, но и с точки зрения службы в вооружённых силах, и что впоследствии последуют обсуждения и решения.
Также Омбудсмен проинформировала, что представители её аппарата посетили больницу и встретились с заболевшим призывником. Она уточнила, что дополнительное сообщение по этому визиту будет распространено в ближайшее время.